Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek je vůl jako já, říká o hokejovém nestorovi legendární žokej Váňa

Josef Váňa | foto: Alexandra MlejnkováČTK

29 2010
Co mají společného Josef Váňa a Dominik Hašek? Snadná odpověď. Sportovní dlouhověkost. A Pardubice coby místo jejich triumfů. "Hašek je taky takový starý vůl jako já. Bude makat, dokud nepadne," povídá 57letý Váňa. Pravda, představa 57letého Haška v bráně je poněkud bizarní.

I když žokej namítá: "Abyste se nedivili! Jen se podívejte, jak hokejkou furt mlátí vzteky o led, když někdo něco podělá. Furt to bere hrozně vážně." Po takové diskusi je možná zbytečné ptát se Váni: Pojedete opět Velkou pardubickou?

Loni, po senzačním šestém triumfu v sedle Tiumena, jasnou odpověď nedal. "Ale on si pro to sedmé vítězství půjde," napovídá jezdkyně Martina Růžičková. Váňa přitaká: "Už jen proto, že sedmička je mé šťastné číslo."

Navzdory odporu manželky tudíž říká: "Pokud budu v cajku, jdu do toho." Pokud... Moc dobře ví, jak je takové slůvko ošidné. Ne, pádů se neděsí. "To bych na to nelezl. Kdo nepadá, nejezdí. Ale může se přihodit cokoli. Nebudu ve Velké strkat hlavu do oprátky za každou cenu, abych ze sebe dělal blbce."

Biče už nechce ztrácet

V pátek padl dvakrát a v úterý znovu. "Jednou před námi vyběhlo divoké prase, pak se splašila kačena. A potom mi dal kůň před příkopem takovou stopku, že jsem v tom příkopu skončil já." Praštil se do malého mozku, chvíli ho křísili. Pět minut mu jiskřilo před očima, do večera ho bolela hlava, on však jen prohodil: "Nic vážného."

Josef Váňa (uprostřed)Josef Váňa

Po loňské sezoně si dopřál operaci a výjimečně dovolenou v Mexiku. Lékaři mu spravili ruku, už tolik neomrzá. "Bohužel tam mám nerv vyhozený z jamky, takže když se praštím, problémy se vrátí. Ale jen tak na tři dny. Snad už biče z ruky tolik ztrácet nebudu."

Během dovolené naopak ztloustl. "Zařadili mě do nějakého programu all inclusive, celý den jsem se cpal a pil drinky typu margarita. Doma jsem se postavil na váhu a zjistil, že mám 70,5 kila."

Zahájil tedy protiakci proti váze, cvičí, plave, shazuje. A pracuje až 17 hodin denně. Ráno o půl sedmé začíná s papírováním, odjezdí si práci, pospíchá do Varů na úřady či závodiště. "Před půlnocí zase s papírováním končím."

A to mu ještě život zkomplikoval Josef Bartoš, žokejská jednička jeho stáje, který si v dubnu při pádu zlomil tři obratle a je dočasně mimo hru.

V "ofsajdu" byl i Tiumen, na němž Velkou loni vyhrál. V březnu si koník-dobrák zlomil kyčelnokřížní spojení, šest týdnů pauzíroval v boxu. Ale na Tiumenovi Váňa prvenství obhajovat nechce. "Domluvili jsme se se synem, že ho bude jezdit on."

Tvrdohlavá Sixteen zase patří k Bartošovi. "Mám plán, že dám dohromady Welldancera a zkusím s ním ve Velké debutovat."

Že by v ní v říjnu startoval coby poslanec, nepřipouští. Jeho jméno sice na kandidátce TOP 09 figuruje, on sám však do parlamentu nemíří. "To bych se musel na koně vyprdnout."

Nicméně na stranu pravice se staví zjevně. "Povídal jsem mámě: Když vyhraje levice, balím to tu, jedu do Anglie, naučím se anglicky a ztratím se někde ve světě. Nechci být u toho, až dopadneme jako Řekové nebo Turci."

Když vyhraje levice, uteču

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze