Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejprestižnější basketbalové školy mají novou konkurenci. Harvard

Americký basketbalista Wendell Carter se zlatem z mistrovství světa sedmnáctiletých | foto: FIBA

23 2016
Je možné chodit na Harvard, jednu z nejlepších univerzit světa, a pak začít zářit v NBA? Zkušenost praví, že ano, ale nikdy se nejednalo o basketbalistu draftovaného na špičce ročníku. Wendell Carter to může změnit.

Carter není obvyklou basketbalovou středoškolskou hvězdou. Na své Pace Academy v Atlantě patří k premiantům, v minulé sezoně vynechal několik zápasů, aby mohl hrát ve školním představení. To nejsou věty, které se píší v souvislosti s ostatními sportovními hvězdami budoucnosti.

Přesto je sedmnáctiletý pivot v tuto chvíli braný za třetího nejlepšího mladíka svého ročníku, který půjde za rok na vysokou školu.

Studenti posledního ročníku středních škol, kteří se chystají na vysoké, objíždějí školy, kam by se rádi přihlásili. Dalo by se čekat, že hvězdný Carter půjde po univerzitách s vyhlášeným basketbalovým programem, ale to on ne. Jeho první návštěvou je Harvard a vypadá to, že slavná škola má velkou šanci Wendella ulovit.

„Byla by to velká změna, ale i proto mě to láká. Tohle by většina sportovců neudělala,“ komentuje možnost studia na Harvardu sám Carter.

Před Carterovým prohlášením byla za hlavního favorita na ulovení mladého pivota považována univerzita Duke, která proslula právě zásluhou basketbalu. Dlouhá léta zde trénuje nedávný trenér mužské reprezentace USA Mike Krzyzewski.

Bylo by naprosto neočekávané, kdyby hráč, u kterého je předpoklad jediného roku studia na univerzitě a následný přechod do NBA, chodil do školy z takzvané Ivy League (skupina elitních severoamerických univerzit, vedle Harvardu jsou to Princeton, Brown a několik dalších). Pokud však někdo zlomí dlouholeté pravidlo, může to být právě Carter.

Jestli se Harvardu podaří nadějného Wendella ulovit, zvýší to výrazně jejich šance na získání dalších kvalitních mladých hráčů. Dvě stě osm centimetrů vysoký Carter je v draftu 2018 tipován na pozici v první pětce, což by z něj udělalo nejnadějnějšího basketbalistu z Harvardu v historii.

Dosud největší basketbalovou hvězdou školy je Jeremy Lin, který zvládl vystudovat a pak se i bez místa v draftu stal známým hráčem, od nové sezony bude válet za Brooklyn.

Pozorovatelé tvrdí, že Carter je tak talentovaný, že je jedno, kam půjde na školu - jeho profesionální kariéře by to nemělo uškodit.

Americký mládežnický reprezentant a zlatý medailista z kontinentálního šampionátu šestnáctiletých i mistrovství světa sedmnáctiletých má jméno, které zřejmě ještě uslyšíte. Ještě předtím může pozvednout basketbal na Harvardu na novou úroveň.

V týmu univerzity Duke by bojoval o národní titul NCAA a byl by hodně na očích, v týmu Harvardu může nastartovat nový trend. Jakou cestu si mladý Wendell Carter vybere?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze