Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marod Hanika si zazávodí na Velké ceně v Brně. Chci se zlepšit, tvrdí

Karel Hanika při tréninku na závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

21 2016
Přesně měsíc před Velkou cenou silničních motocyklů v Brně míří k českým fandům příjemná zpráva. Divokou kartu pro závod Moto3 dostal Karel Hanika.

Horečky ho zahnaly do postele. Ale z ní bude chtít motocyklový jezdec Karel Hanika co nejrychleji vyskočit.

Brněnský rodák, jenž začal sezonu v kubatuře Moto3, sice v polovině června dostal kvůli špatným výsledkům od týmu Platinum Bay Real Estate padáka, přesto se představí na domácí trati.

Dvacetiletý mladík s novým německým týmem Freudenberg Racing získal od pořadatelů Grand Prix v Brně divokou kartu.

S Jakubem Kornfeilem, stálým účastníkem seriálu Moto3, bude druhým českým závodníkem při jedenácté zastávce světového šampionátu silničních motocyklů. „Není to levná záležitost, ale uvažujeme, že bychom chtěli startovat i ve Valencii,“ uvedl pro MF DNES Hanika.

Měl jste radost, když se potvrdilo, že se doma v Brně postavíte na start?
Bylo to tak, že jsem se spíš o tom rozhodoval sám s rodinou a týmem. Chtěli jsme jet i na Sachsenringu (poslední závod seriálu, který se jel o víkendu - pozn. aut.), ale tam už byly udělené dvě divoké karty. Byla to škoda, protože jednak jsem tam na stejné motorce startoval loni, za druhé během závodu pršelo. Na vodě jsem vždy rychlý.

Závod se pojede přesně za měsíc. Jak se na něj budete připravovat?
Možná před závodem pojedu s týmem na test, abych se dostal do tempa. Ale jinak mě nic jiného nečeká, jen Brno. Až do včerejška (do úterý - pozn. aut.) jsem každý den makal v posilovně, na kole, běhal jsem. Bohužel jsem ale teď onemocněl, takže se musím z toho dostat a pak co nejdřív vlítnout zpátky do tréninkového programu.

Po konci v Moto3 jste měl údajně další nabídky z mistrovství světa. Vy jste ale zamířil do seriálu CEV. Byla v novém týmu jedna z podmínek, že zkusíte zažádat o divokou kartu v Brně?
Ano, byla to jedna z prvních věcí, které jsme si s týmem řekli.

V juniorském mistrovství světa jste už odjel závod v Albacete, kde jste skončil pátý. Asi to byl velký rozdíl oproti trápení v Moto3, že?
Cítil jsem se ne úplně skvěle, ale o sto procent lépe než letošní sezonu v mistrovství světa. Trochu mi trvalo zvyknout si na KTM, ale po dlouhé době jsem zase mohl bojovat o vítězství. To se pak jede úplně jinak, než když bojujete o dvacátý flek. Rozdíl v závodění to ale velký nebyl, protože level v tomhle šampionátu je jen o něco níž než v mistrovství světa. Jezdec, který vyhrál v Albacete, dojel v Moto3 v Assenu jen vteřinu za vítězem.

Když se vrátíte zpětně k nepovedenému začátku sezony, co byl v týmu Platinum Bay Real Estate největší problém?
Asi motorka (Mahindra - pozn. aut.). Nejsem jezdec, který se vymlouvá na techniku. Ale když nefungují základní věci jako převodovka nebo přední vidlice, jet rychle se prostě nedá. Poslední dva závody jsem měl dobré, v Mugellu jsem dojel čtyři vteřiny za vítězem a v Barceloně jsem v posledním kole spadl ze 13. místa. Bohužel kvůli převodovce.

S čím půjdete do závodu v Brně?
Bude velmi těžké uspět po dlouhé závodní pauze. Loni jsem ale byl rychlý, bohužel jsem měl trochu smůlu v závodě, když jsem spadl společně s dalším jezdcem. Každopádně budu chtít jet lépe než v minulém týmu.

A co zbytek sezony?
V plánu je jet dál v juniorském mistrovství světa a získat ještě jednu nebo dvě divoké karty v Moto3. Pak je možností více. Svézt se na supersportu, superstocku nebo Moto2. Ale to ještě uvidíme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze