Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Haník hlásá slušnost, ale konfliktů se nebojí

27 2006
Praha - S některými hráči se Zdeněk Haník rozloučí, ale za ty, kteří půjdou jeho cestou, se postaví. Nový trenér přichází k české volejbalové reprezentaci necelé dva měsíce před začátkem mistrovství světa. Přebírá tým zmítající se v krizi po prohrané baráži o mistrovství Evropy. "Teď už jsme možná spadli na dno a musíme se od něj odrazit," říká.

V čem vidíte největší problém současné reprezentace?
V týmu něco není v pořádku. Současná generace hrát volejbal umí, ale jako mužstvo nikdy nefungovala. Veřejnost je pobouřená přístupem hráčů, ale myslím, že ten obrázek už začíná být přehnaně negativní. Baráž s Německem podle mého názoru nebyla tak zle zahraná. Byl to těžký soupeř, na kterého jsme narazili vinou nedbalosti v základní skupině.

Mluvil jste o situaci uvnitř týmu se svým předchůdcem Igorem Prieložným?
Pokusil jsem se ho kontaktovat, ale nedostalo se mi odpovědi, tak jsem se o to dál už nepokoušel. Ale konzultuji s trenéry průběžně, a dělal jsem to i dříve, když reprezentaci vedl Velasco nebo Řeřábek. Jen s Tilliem na to nebyl čas. Ale hlavně jsem od ukončení svého působení v reprezentaci viděl na vlastní oči nebo z televize všechny zápasy. Znám jejich prohry i jejich problémy. Zvenku. Teď je otázka, jestli se mi podaří rychle ty problémy dekódovat zevnitř.

Kde vidíte prvopočátky krize?
Nejde přesně určit jeden důvod, ale evidentní je, že se zatím nikdo nedotknul hráčů. Trenéři se měnili, ale hráči zůstávali bez úhony.

Jak chcete dosáhnout toho, aby si hráči k sobě znovu našli cestu?
V první řadě se musím zbavit těch hráčů, kteří nejsou ochotni cíle sdílet společně. Někdy jsem totiž měl dojem, že zápas a kvalifikace je záležitostí někoho jiného, jen ne hráčů. Jestliže se hráč nebude trápit pro stejné problémy jako já, tak s ním nemůžu dále spolupracovat. To zaprvé. A za druhé bych chtěl, abychom se k sobě chovali slušně. Chci se pokusit vytvořit lepší prostředí a získat úctu hráčů k nim samotným i k jejich okolí. Není důvod k arogantnímu a neslušném chování, a já v tom chci být vzorem. Slíbím jim, že pokud zaberou, tak je v případě neúspěchu ochráním tím, že půjde na mou hlavu.

Ale jste připraven na radikální řešení...
Můžu jít jen do takového radikálního řešení, které nepoškodí tým. Mít na budování dva roky, tak si vezmu pět osvědčených hráčů a jinak bych začal s novými. Ale v krátkém čase, který zbývá do mistrovství světa, si musím položit otázku, kdo by přišel na místo vyřazených hráčů. Jestli by zahrál na mistrovství světa proti Italům a Američanům líp. Musím udělat to, co bude nejlepší pro tým, a v takovém případě se ani radikálním zásahům nebráním. Je potřeba si vybrat správné hráče a na ně vsadit.

Bude ve vaší nominaci chybět někdo z hráčů dosavadního užšího kádru?
Ano, je to možné. Ale jestli někoho vyřadím, tak musím napřed sdělit jemu a musím vysvětlit své důvody. A k tomu jsem se zatím nedostal.

Máte představu, kdo by měl být kapitánem?
Úplně jasnou. Už vím, kdo to bude a mám to s ním i probrané. Nemyslím si, by měl kapitána volit tým, protože já vím přesně, co po kapitánovi chci a tým to neví. Ale rozhodně vyberu někoho, kdo se těší autoritě u celého mužstva.

Jak probíhají jednání s hráči?
Předběžné rozhovory jsem zahájil hned, jak jsem byl osloven. Některé byly hodně složité a s někým budou ještě pokračovat, ale už mám zhruba jasno.

Byly to i nepříjemné rozhovory?
Také. Mimo jiné jsem se jich ptal, jaký cítí spolupodíl na špatném výsledku, a tam nastaly i nepříjemné situace. Ale myslím, že jsme rozhovory zatím zvládli úspěšně, převážně s pozitivním vyústěním. Jediný problém je Jirka Novák. Nemyslím si, že by nechtěl hrát na mistrovství světa pod mým vedením, ale cítí se unaven a obává se, že by situaci nezvládl. Já ho lidsky a odborně chápu. Je mu 32 let, živí se volejbalem a potřebuje se jím živit co nejdéle, ale přesto budu do poslední chvíle bojovat, abych získal i jeho.

Jak citelná by byla Novákova absence?
Přihrávající smečaři jsou největší bolestí tohoto týmu. Najít náhradu za Nováka proto bude ta nejtěžší úloha. Na post diagonálních smečařů kandidáty máme a středoví hráči jsou tradičně na světové úrovni. Nářky nad nahrávači nesdílím. Nemáme světové nahrávače, ale já si dva nahrávače vyberu a s těmi budu pracovat tak, jak kdyby byli světoví. Vsadím na ně a dál diskusi o tom nepovedeme. Takže zůstává jen ten problém se smečaři…

Lébla bych bral jako druhého trenéra

Zaznamenal jste počátek dnešních problémů už při svém minulém angažmá u reprezentace?
Těch pár problémů, které v té době vznikly, jsem si zavinil sám. Mohl jsem udělat některé věci ještě lépe. Uvnitř mužstva si ale nemůžu na nic stěžovat. Vím, že tenkrát byly výhrady k chování hráčů mimo hřiště, jenže já jsem nějak nastavil strategii a na mužstvo si nemůžu stěžovat. Ale mistři Evropy jsme nebyli, takže každý může říct, že to tehdy nevyšlo.

Končil jste kvůli sporům s Antonínem Léblem, nynějším předsedou svazu. Už jsou zapomenuty?
On je velmi razantní energická persona, ale za ta léta jsme se už naučili spolu nějak komunikovat. Měli jsme spoustu jednání, ve kterých jsme se museli oba krotit. Tak to bylo i v pondělí, kdy jsme se jednali o smlouvě. Vím, že teď je na něj obecný názor hodně negativní, ale mně dal třikrát práci v Čechách, pak už mi ji dali jen zahraniční zaměstnavatelé. Vážím si toho, že mi i přes vzájemné rozpory věří a že mi dal možnost vést český národní tým na mistrovství světa.

V čem spočívaly vaše neshody v roce 2001?
Každý, kdo něco vede a má v životě úspěch, tak se vyzná ve věcech kolem sebe a snaží se je ovlivňovat. A on se vyzná, ale směrem k týmu tehdy zasahoval dál, než měl. Má dobré postřehy, klidně bych si ho vzal jako druhého trenéra, ale on by na to nešel. Nemyslím si, že jeho názory jsou nezdravé, akorát ty naše dialogy někdy bolí.

Nebude se to opakovat?
To nevím. Ale už jsme oba leccos přestáli a mám dojem, že máme k sobě přece jen úctu. Jinak by mě neoslovil. On sám říká, že kdo nemá problémy, tak není „in“ a myslím, že na tom něco je. Nemyslím si, že Brückner nebo Hadamczik to mají jednodušší. Určitě ne. Kdo nechce mít problémy, tak musí zůstat u mládeže a nemůže trénovat národní družstvo.

Takže jste připraven jít i do konfliktů?
Konflikty provázejí celý můj život, jen jde o to, abych to nepřepískl ve smyslu vystoupení na mistrovství světa. Konflikty mě bolí, ale poučil jsem se mockrát, že když do nich půjdu a prohraju, tak aspoň vím proč jsem prohrál. Ale jestliže to nechám běžet, tak prohraju tak jako tak. S tím problém nemám.

Zdeněk HaníkNejčtenější

Hanba vám, klauni! Jak jsme mohli vypadnout, nechápou hráči Minsku

Fotbalisté Zenitu Petrohrad slavili velký obrat a postup přes Dinamo Minsk i s...

Možná už se viděli v dalším předkole. Nejspíš si nedokázali představit, že po domácí výhře 4:0...

Slávistická kritika je za hranou a poškozuje český fotbal, soudí FAČR

Slávistický záložník Josef Hušbauer během odvety 3. předkola Ligy mistrů v...

Fotbalová asociace České republiky odsoudila výroky představitelů Slavie, kteří po vyřazení ve...Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Fasel: Česko bude hostit MS 2024. A olympiáda může být bez hokeje

René Fasel

Hokejové Česko se může těšit, že bude za šest let hostit další mistrovství světa. Řekl to šéf...

Další z rubriky

Volejbalistky začaly kvalifikaci o ME nečekanou prohrou se Švédskem

České volejbalistky během kvalifikačního zápasu se Švédskem.

České volejbalistky na úvod kvalifikace mistrovství Evropy nečekaně klopýtly. V Jablonci nad Nisou...

Do Francie jsem se vrátil rád, přiznává volejbalista Bartoš

Letní přestávku si Adam Bartoš zpestřil volejbalovým kempem v rodném Zlíně.

Na tituly, které získal v Tours, v Nice nenavázal. Přesto smečař české reprezentace Adam Bartoš...

Zabojujeme, říkají Hermannová a Sluková před turnajem „za zásluhy“

Barbora Hermannová (čelem) a Markéta Nausch Sluková objetím slaví úspěšnou...

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková zkusí vyšperkovat už tak báječnou...Najdete na iDNES.cz