Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to jako děsivé sci-fi. Odeberte hned Rusům mistrovství, vyzval Hamza

Jaký bude trest pro Rusy? Biatlon řeší krizi. | foto: AP

16 2016
Ruskou kauzu je nutné řešit okamžitě, s jasně vymezenými tresty. Už včera bylo pozdě. S razantním vyjádřením k nejnovějším zprávám o dopingu ruských biatlonistů vystoupil v Novém Městě na Moravě předseda českého svazu Jiří Hamza. Podporu nachází i u činovníků dalších zemí.

Objevující se detaily o druhé zprávě McLarenovy komise přenesly nyní úsilí Jiřího Hamzy i dalších biatlonových funkcionářů z utajených zákulisních jednání na veřejnost.

„Nastal čas, abychom řekli otevřeně svůj názor. Přijde mi děsivé, co jsem četl. Připadalo mi to jako sci-fi, že někdo vymezí státní prachy na takové věci,“ prohlásil Hamza v Novém Městě na mimořádném setkání s novináři o faktu, že v Rusku byl doping špičkových sportovců řízen státními strukturami.

„Nejde jen o biatlon, ale o celý sport. Rozhodně se od toho jako Češi nechceme distancovat. Vidíme, že biatlonová unie IBU se předtím k tomuto problému postavila strašně vlažně. Přesto, že jsme všichni tušili, že tato aféra se bude stupňovat.“

Český svaz navrhuje v prvé fázi odebrat Rusku všechny mezinárodní biatlonové akce, které mu byly přiděleny, počínaje Světovým pohárem v Ťumeni a mistrovstvím světa juniorů v Ostrově v současné sezoně - a včetně světového šampionátu v Ťumeni 2021.

Co by tedy nyní mohlo následovat?

„Napíšeme dopis na vedení IBU s tím, že s dosavadním postupem nesouhlasíme a chceme, aby se přijala patřičná opatření. Jestli to pak exekutiva vyslyší, je už druhá věc,“ vysvětluje Hamza.

Český biatlonový svaz nemá pravomoc zásadně ovlivnit samotné rozhodnutí, které exekutiva Mezinárodní biatlonové unie vydá, je jen jedním z členů. „Ale ta aféra je tak rozjetá, že si neumím představit, že před ní někdo strčí hlavu do písku. Když čtete v McLarenově zprávě jména olympijských medailistů... mám z toho fakt hrozně blbý pocit,“ říká šéf českého biatlonového svazu.

Zvrácená logika biatlonu: místo trestu vyznamenání

Asociace zimních sportů MOV jednomyslně doporučila nepřidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska, dokud tato země neprokáže, že má funkční antidopingový systém.

Tuto rezoluci podpořil i prezident biatlonové unie IBU Anders Besseberg. Přesto takřka vzápětí biatlonisté přiřkli Tjumeni pořadatelství mistrovství světa! více

Mezinárodní biatlonová unie už svolala na příští čtvrtek mimořádné zasedání v Mnichově, kde se mají její bossové usnést, jaký bude další postup vůči Rusku. Tuto informaci potvrdil také prezident IBU Anders Besseberg, který už mezitím z Nového Města odcestoval.

„Snad se celá kauza zase nepřikryje tím, že jakékoliv změny musí schválit až další kongres,“ doufá Hamza.

Podle předsedy českého svazu největší chyba nastala, když IBU nerespektovala doporučení Asociace zimních sportů pod hlavičkou MOV, které bylo přijato během letních her v Riu. Podle něj by se neměly přidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska až do doby, než v Rusku budou přijata patřičná opatření proti dopingu.

Jak na to IBU zareagovala? Její prezident Besseberg o necelý měsíc později doporučil delegátům kongresu, ať pro světový šampionát v Ťumeni 2021 hlasují. A oni hlasovali, alespoň potřebných 25 funkcionářů z 25 zemí tehdy pro světový šampionát v roce 2021 zvedlo ruku.

„Hledaly se tehdy možnosti, aby Ťumeň mohl zůstat nadále ve hře a výsledkem je tahle ostuda. Otáčelo se to na tom, že Asociace zimních sportů doporučila budoucí akce do Ruska nepřidělovat. A oni přišli s tím, že kandidaturu podali už předtím, což mi přišlo úplně směšné,“ vysvětluje Hamza.

Protikandidáty Ťumeně byly slovinská Pokljuka a Nové Město na Moravě, ale Rusové získali celkem 25 hlasů, zatímco oba protikandidáti dohromady jen 23 (Pokljuka 13, Nové Město 10).

Pokud dojde na opakované volby, Hamza není stoprocentně přesvědčen, že by do nich Nové Město vstoupilo. „Možná bychom se dohodli s Pokljukou a počkali si třeba až na rok 2023,“ naznačuje. „Pro nás je teď nejdůležitější mít u nás alespoň třikrát za olympijský cyklus Světový pohár.“

Takový je v souvislosti s Českem i návrh technické komise IBU, který však musí teprve potvrdit exekutiva IBU. Nové Město by se mělo vrátit na pohárovou scénu v poolympijské sezoně 2018/2019.

„Ale rázem může být ve hře i Světový pohár, který měli Rusové pořádat v příštím olympijském roce,“ dodává Hamza.

Manažer biatlonistů Jiří Hamza doma v Hnanicích na Znojemsku po návratu z...

Jiří Hamza

Stupňující se tažení proti Ťumeni a ruskému svazu není rozhodně pouze českou iniciativou. „I norský, kanadský, americký svaz a některé další se vyjádřily jasně,“ dodává Hamza.

Názory na současnou krizi si nyní v Novém Městě vyměnil se šéfem IBU Andersem Bessebergem.

„Mé názory zná pan Besseberg dostatečně. Naše vztahy nejsou nějak vřelé. On cítí, že naše česká federace si jde vlastní cestou, a to cestou dost přímou, což se v zákulisí občas moc nenosí, že se názory vyjadřují otevřeně. Asi si kolem krku nepadáme a nikdy ani nebudeme. Názorově jsme se dost střetli už na kongresu.“

Hamza poukazuje, že IBU je nyní rozpolcené.

„Furt se hraje taková ta západní a východní karta. Dál od Košic o trestech pro Rusy nikdo nechce slyšet a propaganda, která v Rusku funguje dokonale, také říká, že se tam vlastně nic neděje, ač tam v tom jede tisíc jejich sportovců. Když jsem to četl, jako by na mě dýchl komunistický syndrom doby NDR a SSSR, kdy vyhlašovali poručíme větru dešti. Najednou je to jako v době jako mezi válkami, sport se tam používá k propagandě. Přijde mi, že v Rusku k tomu znovu používají nástroje všeho druhu.“

Ambice Ruska jsou každopádně v poslední době v biatlonu stále větší, podpořit je chtějí Rusové i „dodáním“ jednoho z velkých sponzorů IBU.

„Předtím nehráli tak silnými kartami,“ říká Hamza. „Dneska to zase všechno sešikovali a na posledním kongresu panovala atmosféra ve stylu čtrnácti bývalých ruských republik pohromadě. A k tomu přilepili takové ty, co ani nevěděly, co se na tom kongresu projednává.“

Připouští, že případný trest, ať už v podobě odebrání mezinárodních akcí nebo případně i dalších kolektivních trestů a pokut pro ruskou federaci může dopadnout také na některé nevinné ruské sportovce.

„Nepředpokládám, že v jejich nároďáku dopovali úplně všichni. Speciálně u Antona Šipulina se neočekává, že v těch zprávách bude figurovat. Ale coby IBU musíme proti velkému počtu jejich pozitivních sportovců, krytých státem, zaujmout jednoznačné stanovisko. Odebrání šampionátů je prvním logickým krokem. Pak nastanou ty další, pokud se chceme očistit.“

Fourcade zváží bojkot Světového poháru

Francouzský biatlonový šampion Martin Fourcade pohrozil bojkotem Světového poháru, pokud Mezinárodní biatlonová unie (IBU) do ledna v dopingové kauze Ruska nezaujme nekompromisní postoj. Dvojnásobný olympijský vítěz to řekl norské televizi NRK při aktuální zastávce seriálu v Novém Městě na Moravě.

"Pokud unie nemá k vyřešení problémů dostatek odvahy, musí být aktivní sami sportovci," prohlásil suverén nové sezony, jenž vyhrál pět z dosavadních šesti závodů včetně čtvrtečního sprintu na Vysočině.

Podle zveřejněných podrobností z dopingové zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena patří k podezřelým ruským sportovcům 31 biatlonistů a další běžci na lyžích. To potvrdili i zástupci příslušných federací IBU a FIS.

"Rozhodně to není tak, že by se jednalo o jednoho nebo dva. A pokud se do ledna nic nestane, požádám své kolegy z Německa, Norska, Česka, zkrátka všechny, aby nestartovali," prohlásil osmadvacetiletý obhájce křišťálového glóbu.

O nutnosti zaujmout k aféře jasný postoj jsou přesvědčeni i další sportovci, nechtějí ale všechny Rusy předem házet do jednoho pytle. Fourcade, stejně jako například norský veterán Ole Einar Björndalen, chtějí napřed vidět jasné důkazy.

"Pro mne jsou všichni čistí, dokud nejsou usvědčeni," řekl Björndalen, rekordman mezi biatlonisty. "Pokud je ale jen deset procent z toho (McLarenovy zprávy) pravda, je to katastrofa," dodal dvaačtyřicetiletý Nor.

V individuální posuzování sportovců doufá i Rus Anton Šipulin. "Já jsem čistý. Doufám, že z toho nebude zákaz startu pro celou zemi. Snad k tak strašlivému konci nedojde," řekl stříbrný muž čtvrtečního sprintu na tiskové konferenci v Novém Městě.

(ČTK)Nejčtenější

Cincinnati: Kvitová zdolala Serenu W., Plíšková prvně porazila Radwaňskou

POOOOJĎ! Česká tenistka Petra Kvitová slaví úspěšnou výměnu v utkání na turnaji...

Tenisový turnaj v Cincinnati přinesl v noci z úterý na středu velké české vítězství. Petra Kvitová...

POHLED: Další, prosím! Proč Plíšková propustila kouče Krupu

Česká hráčka poslouchá rady své trenérky Rennae Stubbsové.

Odmalička ji provázela pověst svědomité a cílevědomé slečny. Jeden z trenérů jí říkal včelička....Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho,...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3....

Od kožichové aféry k výhrůžkám českému fotbalu. To je car Griša Surkis

Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA

Griša má takovou zvláštní vlastnost: zvykl si být ve všem první tak jako car. Tuhle větu pronesl...

Další z rubriky

Vítková a spol. pilují formu v českých horách. Vedra měnila časy tréninků

Veronika Vítková se vydává na poslední úsek štafety na 4x6 km v Oslu.

Zatímco čeští biatlonisté se aktuálně připravují ve Švýcarsku, reprezentace žen zůstala v...

Smířlivá biatlonová reakce: Zastavení přísunu olympijských peněz bereme

Během štafetového závodu biatlonistů v Oberhofu panovala nejen na střelnici...

Mezinárodní olympijský výbor uvalil na Mezinárodní biatlonovou unii sankce, představitelé IBU se k...

Biatlon přišel o peníze od MOV. Musí vyřešit potíže s korupcí a dopingem

Prezident biatlonové unie Anders Besseberg oznamuje, že vedení IBU formálně...

Mezinárodní olympijský výbor zastavil finanční podporu biatlonu, důvodem je korupční a dopingový...Najdete na iDNES.cz