Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hamilton, muž s přezdívkou Tiger Woods F1

29 2006
Londýn, Praha - Bylo to vždycky velké přání Bernieho Ecclestona, šéfa formule 1. Dočkat se v „efjedničkách“ Číňana a černocha. Teď se mu aspoň z poloviny začíná plnit. V příští sezoně se v seriálu představí první jezdec s tmavou pletí. Lewis Hamilton, jedenadvacetiletý supertalent se zapeklitým životním příběhem, vkročí do roku 2007 jako pilot stáje McLaren.

A kvůli svému umu i původu začne Hamilton jako jeden z nejsledovanějších nováčků historie. „Vím, že barva pleti byla pro mou kariéru výhodou, protože si mě lidé zapamatovali. Jsem hrdý na to, odkud pocházím. A snad můj vstup do formule 1 bude inspirací i pro jiné kultury,“ přeje si.

Byť se narodil v Anglii, jeho rodina pochází z Trinidadu a nikdy neměla lehký život. Když Lewis začínal závodit, musel jeho otec Anthony chodit do tří  zaměstnání, aby syna mohl podporovat. Věděl, že to má smysl – synek byl výjimečný talent.

„Moje rodina toho musela od mého narození hodně obětovat. Rodiče často měnili zaměstnání, aby mě finančně podpořili a já mohl růst. Bez jejich pomoci bych tu dnes nebyl,“ řekl v pátek po podpisu smlouvy.

Věřte, nebylo to jen zdvořilé poděkování, pro Hamiltona je rodina skutečně vším. Otec i nevlastní matka Linda s ním objíždějí téměř všechny závody. O sedm  let mladší bratr Nicholas, jenž je po mozkové obrně odkázán na invalidní vozík, zase nikdy nechybí v boxech. A když jeho sourozenec stojí na stupních vítězů, je prvním, za kým Lewis s pohárem běží.

„On je pro mě vzorem. Vždycky, když mám problémy, myslím na něj. Je tolik věcí, které nemůže dělat, ale přesto je šťastný. Stará se, abych zůstal na zemi,“ tvrdil

Další průkopníci černé pleti ve sportu
Jesse Owens – atlet
Před zraky Hitlera získal v roce 1936 na
olympiádě v Berlíně čtyři zlaté medaile
a vstoupil do dějin.
Willie O'Ree – hokejista v NHL
V roce 1958 se stal prvním hráčem
černé pleti, který hrál NHL. Útočníka
Bostonu diváci často posílali sbírat
bavlnu a přezdívali mu „Král střel vedle“.
Arthur Ashe – tenista
První černošský tenista , který
vyhrál Wimbledon (1975).
Earl Lloyd – basketbal
V roce 1950 nastoupil jako první
hráč černé pleti v NBA.
Tiger Woods – golfista
V roce 1997 jako první golfista černé
pleti vyhrál turnaj Masters.

Hamilton v rozhovoru pro časopis Formule.

Nenechte se zmást, byť Hamiltonovi už teď přezdívají Tiger Woods formule 1, do seriálu nemíří jako nějaký produkt pozitivního rasismu. On je skutečně  výjimečným pilotem. McLaren si ho vyhlédl už ve 13 letech a od té doby pečlivě sleduje jeho kariéru, na které se i finančně podílí. Nikdy nebyl žádným králem večírků, plně se soustředil na závodění.

Pod týmovým dohledem vyhrál loni evropskou sérii formule 3, letos jako nováček triumfoval v soutěži GP2 – závodech, jež jsou nejlepším vstupem do královské formule 1. „McLaren mi dal podmínku, že musím GP2 vyhrát a pak budu mít dveře do formule otevřené, ale nečekal jsem, že se tak skutečně stane.“

Když se to Hamiltonovi podařilo, jeho ochránce a šéf stáje Ron Dennis neváhal. Pozval ho k sobě domů a řekl mu: „Příští rok budeš naším pilotem.“ „Zachoval jsem se profesionálně a na tváři vyloudil jen malý úsměv, ale uvnitř jsem byl nesmírně šťastný,“ vzpomíná.

Pro jindy konzervativní McLaren to byl hodně nezvyklý krok. Vždyť za posledních 25 let dali nováčkovi šanci jet F1 jen jednou! A zdá se, že je to dobrá  volba. Navíc Hamilton bude mít vedle sebe skvělého učitele, dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa.

„Jsem ve skvělé pozici, mám vedle sebe nejlepšího  pilota světa. Bude skvělým učitelem. Ale i já chci jezdit za sebe, vítězit a stát se mistrem světa,“ říká odvážně.

Zatím to zní jako hodně velké sci-fi, ale už brzy se z něho může stát sladký příběh.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze