Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Pusť Rosberga před sebe“. Ten příkaz mě šokoval, říká Hamilton

Lewis Hamilton na dráze před Nikem Rosbergem | foto: Reuters

27 2014
Při Velké ceně Maďarska se opět jiskřilo mezi jezdci Mercedesu, kteří bojují o mistrovský titul formule 1. Vedení týmu žádalo Lewise Hamiltona, aby pustil Nika Rosberga, který jel odlišnou strategii, před sebe. "Byl jsem tím podivným příkazem velmi, velmi šokován," sdělil Hamilton po závodě.

Hamilton musel poté, co mu v kvalifikaci shořel monopost, startovat z boxové uličky. Sám před závodem neočekával, že by mohl bojovat o stupně vítězů nebo dokonce s Nikem Rosbergem. Ale dvě havárie jeho soupeřů a následné výjezdy zpomalovacího vozu ho dostaly na dosah nejlepším. Aby se dostal co nejvýš, jel strategii pouhých dvou zastávek v boxech.

Fotogalerie

Nico Rosberg, který se naopak poté, co po dráze kroužil safety car, propadl, jel na tři výměny pneumatik. Měl tedy odlišnou strategii, která je založena na častějším zastavení u mechaniků a sériích bleskových kol na nových gumách. Když se dvacet kol před cílem, před svou poslední výměnou obutí, dostal na dráze za průběžně třetího Hamiltona, dožadoval se ve vyslačce, aby ho jeho kolega pustil vpřed. To však Hamilton rezolutně odmítl.

"Nepustím ho před sebe," odpověděl Hamilton do vysílačky. "Když se dostane dostatečně blízko, může předjíždět."

Hamilton za sebou úspěšně držel týmového kolegu osm kol. I když držel není to správné slovo. Rosberg nebyl dost rychlý, aby se mu přiblížil nadoraz a kroužil tak daleko za ním, že by běžný předjížděcí manévr nepřipadal v úvahu.

Rosberg: Nežádal jsem, ať mě pustí

Nico Rosberg po závodě uvedl, že on rozhodně do vysílačky neřekl, aby ho Lewis Hamilton pustil před sebe. "Já to nežádal. To tým mě informoval, že mě pustí před sebe," sdělil vedoucí jezdec mistrovství světa po závodě. "Tak to bylo. Nevím, co se dělo potom."

Více se o konfliktní situaci nechtěl Rosberg s novináři bavit. "Je to interní záležitost našeho týmu a musíme si o tom promluvit. Sednu si s týmem, bude tam i Lewis a probereme společně celý dnešní závod. Jako vždy."

"Nebyl dost blízko, aby mě mohl předjet. Musel bych hodně zvolnit, aby se přede mě dostal, čímž bych ztratil proti Fernandovi (Alonso) a Danielovi (Ricciardo), s nimiž jsem bojoval na trati o umístění.

Hamilton si svým odmítnutím zachránil umístění na stupních vítězů. Pokud by zvolnil a Rosberg by do své závěrečné zastávky v boxech ještě na něj najel nějaký náskok, neměl by potom pár kol před cílem problém svého týmového kjolegu na sjetých tvrdších pneumatikách předjet. Takto Hamiltona dorazil až v posledním kole a již nedostal prostor, aby se protáhl na stupně vítězů.

"Nemohl jsem ho pustit i proto, že jsem bojoval o umístění i s ním. Ačkoliv jsme měli odlišnou strategii, věděl jsem, že spolu závodíme a může to být těsné. Pokud bych ho pustil před sebe, za chvíli bych ho měl zase za zadním křídlem," vysvětloval britský závodník. "Byl jsem velmi, velmi šokován tím podivným příkazem."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze