Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drobek Maslák lokty nepotřebuje a hlásí: Jsem připravený

FINIŠ. Pavel Maslák na halovém mítinku v Praze vytvořil na netradiční trati 500 metrů nejlepší evropský čas historie. | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2014
Tomáš Dvořák, bývalý desetibojař, dnes šéftrenér českých atletů, žertem říká: "Halová čtyřstovka je specifická – je potřeba dobře vyběhnout a ještě lépe doběhnout." Na halovém mistrovství světa v polských Sopotech bude tato disciplína tou asi nejsledovanější, Pavel Maslák je totiž největším trumfem osmičlenné české výpravy.

Předloni se stal mistrem Evropy "venku" v Helsinkách, zlato má i z loňského halového šampionátu v Göteborgu, kde navíc zaběhl český rekord 45,66 sekundy.

A i letos, byť se tímto výkonem řadí až na 5. místo ve startovní listině, míří vysoko. "Tlak? Žádný necítím," přesvědčuje přesto. "Nejsem žádná hvězda."

V sobotu ve 20.30, až obkrouží dva finálové okruhy, by se jí však stát mohl. "Nejedu se proběhnout v rozběhu, chci medaili," tvrdí.

Zatímco na venkovních mistrovstvích na rychlonohé černochy zatím nemá, pod střechou se běhá úplně jiná čtvrtka. Taková, co českému "drobkovi" sedí.

"Je to závod pro menší atlety," připomíná Maslák. "Nemyslím výkonnostně, ale vzrůstem."

Američtí dlouháni se nedokážou poskládat do zatáček s menším poloměrem, které naopak Maslákovi sedí. Vždyť on měří "jen" 176 centimetrů. "Zatáčky jsou hodně znát, a tím pádem se běhá pomaleji, což mi sedí," kývá. "I důležité tréninky jsem běhal v hale, abych si zvykl."

Maslák je kovaným sprinterem a všechny karty sází na první dvoustovku, která se ještě běží v dráze a po níž se sbíhá k mantinelu do jednoho chumlu.

Jeho jasný úkol proto zní: Být v poločase závodu první!

"Na první dvoustovce si musí udělat fóra," radí Dvořák. "Abych pak nemusel používat lokty," dodává zase 23letý sprinter. "Vlastně to ani neumím, za poslední dva roky jsem neměl potřebu, v kontaktu jsem ještě s nikým nebyl. Doufám, že ani tady to nebude nutné."

Když své plány naplní a do druhé poloviny závodu vlétne z první pozice, bude mít slušně nakročeno k úspěchu. "Sebedůvěra jde nahoru, když člověk běhá samé osobáky a dobré časy," naznačuje Maslák.

Formu v posledních týdnech potvrzuje. Nejdřív na mítinku ve Stockholmu vyrovnal národní rekord, pak na netradiční pětistovce zaběhl nejlepší evropský výkon.

"I ostatní kluci budou rychlí," varuje Maslák. "Ale já jsem akorát připravený rychlostně i vytrvalostně. Medaili bych teoreticky mohl mít."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze