Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maslák, Prášil - a kdo dál? Češi vyhlížejí útok na medailový rekord

Pavel Maslák (vlevo) a šéftrenér Českého atletického svazu Tomáš Dvořák na tiskové konferenci k halovému mistrovství Evropy v Praze. | foto: ČTK

6 2015
Po 37 letech hostí Praha velkou atletickou akci. Půjde o slávu, peníze i prověrku před venkovní sezonou. Fanoušci v nabité O2 areně věří, že ode dneška uvidí smršť medailí.

Před startem halového evropského šampionátu dostal šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák zprávu od manažera jedné ze sázkových kanceláří. A v ní dotazy: Kolik by Češi mohli mít medailí? Kdo by je měl získat? Která země bude nejúspěšnější?

A tak si sedl, procházel startovní listiny a přemýšlel. Jeho závěr? „Mohli bychom být podobně úspěšní jako v Gentu 2000,“ věří. Tehdy Češi na HME získali rekordní sbírku: sedm medailí, z toho tři zlaté.

Letos by je 46členná výprava atletů mohla napodobit. Které disciplíny se vyplatí sledovat?

400 metrů

 Největší česká šance na medaili. Pavel Maslák a Jan Tesař vládnou evropským tabulkám. Maslák je superfavoritem na zlato. Společně s Tesařem, Patrikem Šormem a Danielem Němečkem touží po úspěchu i ve štafetě. Mezi ženami myslí na medaili Denisa Rosolová, která se zvolna dostává do formy po problémech s achilovkou. Se Zuzanou Hejnovou, Lenkou Masnou a Helenou Jiranovou by rovněž mohla uspět ve štafetě.
Finále: ženy sobota 19.10, muži sobota 19.30, štafeta žen v neděli 17.35, štafeta mužů v neděli 17.55.

Tyč

Mužskou soutěž ozáří světový rekordman Renaud Lavillenie. Vylepší své maximum 616 cm? „Bylo by to pěkné,“ zasnil se. Blýsknout by se mohli i Jan Kudlička či mezi ženami Jiřina Ptáčníková, medaile by však byla spíše překvapením.
Finále: muži sobota 17.00, ženy neděle 16.05.

Koule mužů

Hned tři Češi prahli po úspěchu, jenže do finále prošel pouze Ladislav Prášil; Tomáš Staněk a Jan Marcell v kvalifikaci zaváhali. V ní se ukázal Němec David Storl, vládce evropských tabulek.
Finále: dnes 17.25.

800 metrů žen

 Předloni neporazitelná, loni zraněná Zuzana Hejnová se vrací na velkou scénu. Nepoběží však čtyřstovku, ale dvojnásobnou trať. „Bude to nová zkušenost, těším se,“ prohlásila. Jak si povede v souboji se specialistkou na osmistovku Masnou?
Finále: neděle 15.15.

Víceboje

Česko bývalo vícebojařskou velmocí, od roku 2011 však na velkou medaili čeká. Změní se to letos? Vynikající formu má Adam Sebastian Helcelet. Bez šancí na stupně vítězů není ani Eliška Klučinová.
Poslední disciplíny: ženy dnes 17.35, muži neděle 15.45.

Výška mužů

Jaroslav Bába obhajuje bronz z Göteborgu, poslední měsíc ho však trápilo zdraví. Přesto věří, že má na výkon přes 230 cm.
Finále: neděle 15.40.

60 m překážek mužů

Před čtyřmi lety získal Petr Svoboda na HME titul, pak roky bojoval se zraněními. Letos je zdravý a věří: „Můžu napsat nějaký velký příběh.“
Finále: dnes 18.55.

1 500 m mužů

Jakub Holuša bral před třemi lety v hale na MS stříbro. Co letos na Evropě? Mezi hlavní medailové kandidáty nepatří.
Finále: neděle 16.30.

3 000 m žen

 Kristiina Mäki si letos vytvořila osobní rekord. Medaile je však vzdálená.
Finále: sobota 18.50.Najdete na iDNES.czmobilní verze