Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli mlze zkrácený Hahnenkamm dobyl Jansrud, Bank skončil devatenáctý

Norský sjezdař Kjetil Jansrud ovládl před zraky padesáti tisíc diváků slavný, ovšem zkrácený sjezd v Kitzbühelu. | foto: Reuters

24 2015
Sjezd v Kitzbühelu si zaslouží spoustu NEJ - nejslavnější, nejdrsnějí i nejobávanější. Jeho 75. ročník získal nové absolutorium - stal se rekordně nejkratším v historii. Mlha zničila rakouský lyžařský svátek, z lesku jeho šampiona však neubrala ani kousek. Králem Hahnenkammu je Nor Kjetil Jansrud. Neuvěřitelná vyrovnanost se zrodila na 19. příčce: na setinu stejný čas zajeli Rakušan Schweiger, Ital Klotz a taky Ondřej Bank, který tak ve slavném sjezdu poprvé v životě bodoval.

Hutná mlha si lehla na horní část sjezdovky Streif, několikrát odkládala start, pak se přidalo sněžení a jury rozhodovala o zkrácení závodu na méně než polovinu. Blížící se tma totiž nutila ke krizovému scénáři, poslední ze 47 mužů na startu by už mohli trpět špatnou viditelností.

Běžně se v Kitzbühelu jezdí na trati o délce přes 3300 metrů, teď však nejslavnější sjezd planety měřil o dva kilometry méně a startoval o 400 výškových metrů níž na skoku Seidelalm. Dvě hodiny po plánovaném startu na trať vyrazili předjezdci a pak už první z gladiátorů, domácí Georg Streitberger, který nastavil první a na nějakou dobu i nejlepší čas.

Pro Banka to byla letos pátá účast ve sjezdu na Hahnenkammu, ale teprve čtvrtý jeho závod. Před sedmi lety se totiž už v prvním tréninku vyboural a otevřená zlomenina holenní a lýtkové kosti mu na dlouhý čas vystavila stopku od lyžování.

V Kitzbühelu dosud nikdy žádný z Čechů nedosáhl na body, Bank jim byl nejblíž na 32. pozici. Teprve letos, kdy se ve 34 letech rozjel do skvostné formy, atakuje nejlepší.

S číslem pět po zkrácené trati svištěl za potvrzením pozic, které v této sezoně s pravidelností atakuje. Na rozdíl od Wengenu se však tentokrát do desítky neprobil a v cíli rozpačitě pokyvoval hlavou.

To Jansrud, vítěz prvních dvou sjezdů sezony a snad největší favorit 75. Hahnenkammu, parádně zvládl Traverse, nejkritičtější pasáž, co zbyla na modifikované trati. Pak vletěl do cílového skoku rychlostí 135,4 kilometrů v hodině, nejvyšším ze všech, a skočil do vedení.

„Každý palec tady rozhoduje,“ říkal před startem. A brzy měl pochopit, jak dlouhé palce v Rakousku mají.

Dominik Paris, šampion pátečního super-G, letěl mezi vločkami za doublem. Ještě cílový hank, skok a pětadvacetiletý italský obr svištěl pod červenou bránu šampionů. Cíl a... 2 setiny ztráty! Jansrud se chytal za hlavu zahalenou v beranici, obří úleva. Snad jen pokažený cílový skok stál Itala druhý triumf ve dvou dnech.

A norský viking mohl slavit. Ještě nikdy netrvala cesta k triumfu v Kitzbühelu méně než minutu, Jansrud tratí projel za 58,16 sekundy a 90 tisíc švýcarských franků, největší prize money v celém Světovém poháru, teď patří do jeho peněženky.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování

Kitzbühel (Rakousko)

Muži - sjezd: 1. Jansrud (Nor.) 58,16, 2. Paris (It.) -0,02, 3. Fayed (Fr.) -0,21, 4. Streitberger (Rak.) -0,39, 5. Nyman (USA) -0,41, 6. Innerhofer (It.) -0,42, 7. Baumann (Rak.), Küng (Švýc.) a Heel (It.) všichni -0,43, 10. Mayer (Rak.) -0,47, ...19. Bank (ČR) -0,85.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 10 závodů): 1. Jansrud 439 b., 2. Paris 312, 3. Fayed 270, 4. Nyman 254, 5. Feuz (Švýc.) 248, 6. Reichelt (Rak.) 225, ...24. Bank 63.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 38 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 916, 2. Jansrud 834, 3. Pinturault (Fr.) 611, 4. Paris 603, 5. Neureuther a Dopfer (oba Něm.) 542, ...26. Bank 199, 130. Krýzl 9, 133. Vráblík (oba ČR) 7.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze