Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři zveřejnili zdravotní spisy dalších sportovců včetně Kvitové

Cílem útoku hackerů se stal i zdravotní spis Petry Kvitové | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2016
Hackeři, kteří zaútočili na databázi Světové antidopingové agentury (WADA), zveřejnili zdravotní záznamy dalších 25 sportovců. Jsou mezi nimi například britští cyklisté Bradley Wiggins a Chris Froome, ale také česká tenistka Petra Kvitová.

Nově uniklá data se týkají deseti amerických, pěti britských a německých sportovců, a po jednom zástupci Dánska, Ruska, Polska, Česka a Rumunska. Je mezi nimi také americká tenistka Bethanie Matteková-Sandsová, která v uplynulém týdnu vyhrála s Lucií Šafářovou čtyřhru na US Open.

Jan Chlumský: „Útok hackerů je plácnutí vedle, pouhá snaha o diskreditaci určitých sportovců, WADA a systému Adams.“

Lékařské záznamy obsahují mimo jiné detaily „terapeutických výjimek“, kdy sportovci mohou se svolením WADA užívat léky obsahující jinak zakázané látky, které jsou však pro jejich zdraví nezbytné.

Zveřejněné informace týkající Petry Kvitové pocházejí z roku 2009. Jde o povolení k užívání léku na astma.

„Že má Petra problémy s astmatem, nijak netajila. I proto požádala o výjimku. Co se stalo, je na jednu stranu směšné, ale také trestuhodné. Zdá se mi neuvěřitelné, že se lékařská dokumentace kohokoliv dostane na veřejnost,“ řekl Karel Tejkal, mluvčí dvojnásobné wimbledonské vítězky. (více čtěte ZDE)

„V případě Kvitové je všechno naprosto v pořádku. Navíc inhalace salbutamolu a formoterolu, na které dostala v minulosti kvůli astmatu tyto terapeutické výjimky, už je zhruba pět let povoleno. Už by o takovou výjimku ani nemusela žádat, nebo ji obnovovat,“ podotkl Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky.

Sportovci, jejichž zdravotní záznamy byly zveřejněny

* fancybear.net

USA
Simone Bilesová (sportovní gymnastika), Elena Delle Donneová (basketbal), Serena a Venus Williamsovy (tenis), Bethanie Matteková-Sandsová (tenis), Brittney Grinerová (basketbal), Conger John (plavání), Dagmara Wozniaková (šerm), Deanna Priceová (atletika), Kathleen Baker (plavání), Mcquin Baron (vodní pólo), Michelle Carterová (atletika), Sam Dorman (skoky do vody), Tervel Dlagnev (zápas)

Velká Británie
Bradley Wiggins (cyklistika), Charley Hull (golf), Christopher Froome (cyklistika), Heather Fisher (boby), Sam Townsend (veslování)

Německo
Robert Harting (atletika), Franziska Hentkeová (plavání), Christina Obergföllová (atletika), Christian Vom Lehn (plavání), Christian Reichert (plavání)

Dánsko
Pernille Blumeová (plavání)

Rusko
Michail Alojan (box)

Polsko
Natalia Madajová (veslování)

Česká republika
Petra Kvitová (tenis)

Rumunsko
Roxana Cogianuová (veslování)

„Útok hackerů je plácnutí vedle, pouhá snaha o diskreditaci určitých sportovců, WADA a systému Adams. Ten je trnem v oku těm, kteří naopak o organizovaný doping usilují,“ zmínil Chlumský program, kam musí sportovci pravidelně uvádět a aktualizovat každodenní místo svého pobytu i hodiny, kdy je komisař závazně dostihne. Přes systém Adams se řeší i terapeutické výjimky a vyhodnocují dopingové kontroly.

Podle zástupců WADA jde o reakci na vyšetřování státem organizovaného dopingu v Rusku, kvůli kterému mají ruští atleti zákaz mezinárodních startů a stejně jako vzpěrači a většina veslařů přišli o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

„Odsuzujeme tuto trestnou činnost a požádali jsme ruskou vládu, aby udělala vše, co je v jejích silách, aby to zastavila,“ uvedl generální ředitel WADA Olivier Niggli v prohlášení. „Pokračující kybernetické útoky pocházející z Ruska vážně ohrožují práci na obnově antidopingového systému v Rusku.“

Již v úterý hackeři zveřejnili záznamy některých sportovců z Ria, mezi kterými byly americké tenisové hvězdy Serena a Venus Williamsovy či sportovní gymnastka Simone Bilesová, která získala na hrách čtyři zlaté medaile. Rusko se následně od kybernetického útoku distancovalo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyloučil, že by do aféry byly přímo zapojeny vláda nebo ruské tajné služby.

Podle Světové antidopingové agentury využili hackeři k napadení jejího systému účet Mezinárodního olympijského výboru vytvořený pro hry v Riu.

„WADA si uvědomuje, že tento kriminální útok na 29 sportovců bude pro tyto osoby velmi nepříjemný a vyvolá obavy u všech, kteří se zúčastnili her v Riu,“ uvedl Niggli.

Takhle vypadá webová stránka organizace Fancy Bears.

Takhle vypadá webová stránka organizace Fancy Bears.

Již v polovině srpna WADA oznámila, že se do jejího administračního systému, v němž jsou uvedena rovněž osobní data včetně toho, kde se sportovci nacházejí, naboural hacker. Tehdy napadl účet běžkyně Julije Stěpanovové, která pomohla rozkrýt dopingový skandál v ruském sportu.

Třicetiletá půlkařka, která žije na neznámém místě v Severní Americe, pak přiznala, že se bojí o život a raději se s rodinou ihned přestěhovala na jiné místo v USA.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze