Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velké nervy mi vyhovují, tvrdí gymnasta Jessen. A sní o hrách v Riu

David Jessen během cvičení na kruzích. | foto: Archiv D. Jessena

26 2015
Teprve v únoru dostal povolení, že může reprezentovat Česko. Dnes už je David Jessen hlavní nadějí české sportovní gymnastiky na olympiádu v Riu. Na mistrovství světa v Glasgow, na kterém obsadil 50. pozici v celkovém pořadí víceboje, totiž získal vstupenku na dodatečnou kvalifikaci.

Syn bývalé známé československé gymnastky Hany Říčné se o olympijské hry popere v dubnu v Riu. A to dokonce ve stejné hale, ve které se budou rozdávat olympijské medaile. „Díky mistrovství světa už vím, co mě tam čeká,“ hlásí rodák z Brna, jenž žije dlouhodobě v americké Pensylvánii. „V Glasgow to byly velké nervy, ale zjistil jsem, že mi to tak vyhovuje. Někdo to má opačně, ale mě tlak motivuje,“ dodává.

Bývalý juniorský reprezentant USA bude o sen bojovat v konkurenci dalších zhruba 50 gymnastů. Ve hře je 30 postupových míst. „Pokud předvedu to, co na mistrovství světa, mám šanci. Musím ukázat, co umím,“ sděluje.

Ještě předtím ale svěřenec běloruského trenéra Vasilije Vinogradova absolvuje několik závodů. Ten nejbližší už v sobotu v Brně na Grand Prix smíšených párů. O prvenství se bude ucházet ve dvojici s Veronikou Cenkovou. Protože má k rodnému městu stále vztah a párkrát do roka přijede navštívit příbuzné, bude mít v hale v Kounicově ulici slušnou podporu.

„Přijde mi fandit hodně lidí, kamarádi nebo babička s dědou. Těším se na tu atmosféru,“ líčí sympatický mladík. V jakém pořadí vystřídá ve specifickém závodě dvojic jednotlivá nářadí, zatím neví. „Začnu zřejmě na koni, nakonec přijde asi hrazda. Děda mi radil, že nejlepší je končit právě na hrazdě, protože je to největší show pro diváky,“ usmívá se.

David Jessen na Evropských hrách v Baku
David Jessen na Evropských hrách v Baku

Pro talentovaného gymnastu nepůjde o víkendu o nic nového. V Grand prix smíšených dvojic už totiž dříve dvakrát startoval. Poprvé v roce 2012 s Petrou Hedbávnou obsadil čtvrté místo, o rok později skončil sedmý. Letos by se rád dostal do finále, kam postupují nejlepší čtyři dvojice. „A tam se už může stát cokoliv,“ přemýšlí nahlas česká naděje.

Podle ředitele soutěže Stanislava Vyziny má české duo solidní šanci na úspěch. „Věřím, že David s Veronikou budou ostatním důstojnými soupeři. Mohou být velice silný pár,“ myslí si Vyzina.

Po závodech odletí Jessen zpátky do Ameriky. Plánuje, že si udělá pořádné volno. „Pak už totiž budu zase jenom závodit. Od ledna do března za klub, v dubnu je kvalifikace. Pokud uspěju, už ani nepojedu do Česka, ale zamířím přímo do Brazílie,“ přemítá.

A dodává, že po Riu by se chtěl víc věnovat škole. „Už mě přijali na univerzitu ve Stanfordu. Podepsal jsem, že příští rok v září tam nastoupím,“ přibližuje Jessen.

Na prestižní univerzitě by chtěl vystudovat medicínu. „Je tam jiný vysokoškolský systém. První dva roky se probírají všeobecné předměty, třetí a čtvrtý už máte specializaci. Chtěl bych být doktor, fyzioterapeut nebo chirurg. Něco, za co budu mít dobré peníze,“ směje se.

Úplně skončit s vrcholovou gymnastikou ale neplánuje. Vlastně je docela možné, že jej fanoušci gymnastiky uvidí na olympiádě 2020 v Tokiu. „Tak jako tak musím závodit další čtyři roky po olympiádě za Stanford, protože mi škola platí stipendium.“

Rozhodnutí hájit české barvy syn slavné exreprezentantky nelituje. „Asi bych se zvládl prosadit i v americké reprezentaci, ale takhle mám příležitost podívat se na olympiádu už teď. Coby Američan bych se dostal nejdřív do Tokia,“ má jasno.Najdete na iDNES.czmobilní verze