Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Guiness teče proudem, Severní Irsko vítá golfového triumfátora

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell s otcem Kennym. | foto: AP

22 2010
Že by golf mohl vytáhnout lidí k bujarým oslavám na náměstí? Kdo pochybuje, nezná Severoiry. A netuší, jak populární tahle hra ve světě je. Možná ale, že sám Graeme McDowell netušil...

Vítěz US Open způsobil doma pozdvižení. Při sledování posledního kola v noci na pondělí se společenská místnost golfového klubu v Rathmore u města Portrush zaplnila k prasknutí.

A když nejslavnější zdejší člen poslal závěrečný míč do jamky, z gentlemanského prostředí se rázem stal nefalšovaný pub.

"Naše země prošla za ta léta tolika kotrmelci a je skvělé, že teď máme dalšího sportovního hrdinu," citoval lokální list Wicklow People kapitána místního týmu Colina Walkera, jenž nemohl nedat do souvislosti mezinárodní úspěch svého krajana a známého s třeskutou politickou situací v Ulsteru.

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell a jeho caddie Ken Comboy.

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell a jeho caddie Ken Comboy.

Walker řekl, že to byla nereálná a extatická noc. McDowellovo vítězství v kalifornském Pebble Beach bude mít podle něj pozitivní dopad na rozvoj golfu v Severním Irsku i v Irsku.

A oslavy nekončí. Sám McDowell mluvil bezprostředně po svém vítězství o tom, že doma padne nějaký ten guiness v odkazu na slavné černé pivo, jímž ostrov proslul. Walker k tomu přidal "několik rund" drinků. Rodné město třicetiletého profesionála chystá přivítání na náměstí a všechno, co k tomu patří.

Přidal se i severoirský premiér Peter Robinson. "Upřímně blahopřeji Graemovi za to, že se stal prvním severoirským vítězem major turnaje od roku 1947," řekl politik a s kuráží typickou pro politika dodal: "Jsem si jistý, že další vítězství na majorech přijdou."

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell.

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell.

Spontánnost do oslav vnesla vítězova neteř Courtney Dinsmoreová. "Byla tam nejlepší atmosféra, neumím to ani popsat. Neustále jsem si psala textovky a visela na Facebooku. Je neuvěřitelné, kolik lidí tady Graema podporovalo," citoval ji web BBC.

V davu nesměl chybět ani bratr triumfátora z US Open. "Jsem na něj nesmírně hrdý. Vyhrál pět evropských turnajů, ale tohle je major. Je tak dobrý, že ještě dva nebo tři může vyhrát," připojil se s irskou kuráží Gary McDowell.

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell, jeho agent Conor Ridge a otec Kenny McDowell.

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell, jeho agent Conor Ridge a otec Kenny McDowell.

Otec obou bratrů Kenny měl to štěstí, že sledoval Graemův výkon přímo na místě. "Sedím tady s tím pohárem a vidím na něm všechna ta slavná jména. Je to prostě neuvěřitelné, vlastně mi to všechno ještě nedošlo," citovaly pyšného otce agentury. Doma při oslavách si bude moci vychutnat triumf dokonale.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze