Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grönholm: Já a hokej? Opatrně bruslím

22 2006
Olbia, Sardinie - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stačí jedna otázka, abyste poznali, že Marcus Grönholm je Fin. Patří mezi esa světové rallye, ale pozorně sleduje hokej. O výsledky světového šampionátu se zajímal, i když minulý týden strávil na prosluněné Sardinii. "Hokej mám rád, u nás je to sport číslo jedna," řekl dvojnásobný mistr světa Grönholm v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

Finský dlouhán je jediným pilotem, který může zastavit tažení Sébastiena Loeba z Francie za třetím titulem v řadě.

Sezonu rozjel dvěma výhrami, jenže dalších pět soutěží ovládl úřadující šampion. Jezdec Fordu Grönholm bodově paběrkoval a po výpadku na Sardinii se jeho manko zdá být nesmazatelné.

Hrajete sám hokej?
Jen občas se synem. Ale neumím ho moc dobře, bruslím opatrně.

Vyřazení finské reprezentace od Česka vás asi zklamalo, že?
Samozřejmě. Ale na mistrovství jsme neměli tak silný tým jako na olympiádě, kde jsme vyhráli všechno kromě posledního zápasu.

Znáte se s hokejisty osobně?
Velmi dobře znám Teemu Selänneho, který žije blízko mě. V létě, když přiletí z Ameriky, se vídáme.

K rozhovoru jsme se sešli na Sardinii. Viděl jste film Špion, který mě miloval, jenž se na tomto krásném ostrově odehrává?
Nepamatuji si, připomeňte mi ho.

Marcus Grönholm

Jezdec Fordu v MS v rallye.
Mistr světa 2000 a 2002 (vždy s Peugeotem).
Nar.: 5. 2. 1968.
Začínal ve 13 letech s motokrosem
První rallye absolvoval v roce 1987, do MS naskočil o dva roky později.
Vyhrál 20 soutěží MS, ale jen jednu na asfaltu.
V historické tabulce se dělí o 6. místo s Auriolem. Vede Sainz s 26 výhrami.
Volný čas tráví nejraději doma na farmě se ženou a třemi dětmi.

Obsah není podstatný. Je to jeden z příběhů o Jamesi Bondovi, který vždy využívá speciálně vybavená auta. Díky nim je nepřemožitelný. Nepotřebujete taky takový vůz, abyste porazit Loeba?
Naše auto Ford Focus WRC je velmi dobré, jen občas nás trápí. Ale to je normální, protože je to nové auto. První dvě rallye jsme vyhráli, pak jsem někde chyboval já, někde mě zastavilo auto. Je to opravdu dobrý vůz, pouze potřebujeme dosáhnout stability, abychom na Loeba vyvinuli větší tlak.

Český jezdec Roman Kresta říká, že nový focus je nejlepším soutěžním vozem, který kdy řídil. Souhlasíte s ním?
Je to možná nejlepší auto ze současných modelů. Ale já stále miluju Peugeot 206 WRC, s nímž jsem vyhrál dva tituly a hodně soutěží.

Během sezony vás trápí technické problémy, ale Loeba nikdy. Je to hodně frustrující?
Nevím, co na to říct.Nikdy neměl jediný problém, je to těžko pochopitelné. Jenom jede. Ale nestarejme se o něj. Soustředím se na svou práci, na svoje auto a pokaždé dělám maximum pro vítězství.

Věříte, že ho letos ještě můžete v konečném hodnocení předstihnout?
Před minulým závodem v Argentině jsem věřil, že to zvládnu. Ale v Jižní Americe ani na Sardinii jsem nebodoval, takže bude těžké Loeba předstihnout. Ani mi nepomůže vyhrát všechny rallye, protože jemu stačí dojíždět na druhém místě. Pokud nebude mít smůlu, nepřeskočím ho.

Na každé soutěži bojujete o vítězství jen vy dva.
(skáče do řeči) Nezapomínejte taky na Pettera Solberga.

Dobře, tak jste tři. Ale nikdo jiný do té bitvy zasáhnout nemůže. Pro vás je to určitě vzrušující, ale není to pro ostatní nuda?
Možná ano, ale ještě větší nuda je, když vyhrává jen Loeb. Ale myslím, že jezdci jako Hirvonen nebo Galli by se nám mohli přiblížit.

Ford zaměstnává jako testovacího jezdce Romana Krestu. Co si o něm myslíte?
Je to velice dobrý chlapík. Jen je škoda, že letos nemůže závodit, protože loni se neustále zlepšoval a zajížděl dobré časy.

Jak úzce spolupracujete?
Byli jsme spolu jenom na asfaltových rallye, kde pomáhal s výběrem pneumatik. Na testech jsme se moc neviděli. Ale vím, že ve Fordu jsou s ním velice spokojeni.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze