Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grafová s Edbergem budou v Síni slávy

4 2003
Newport - Němka Steffi Grafová, Švéd Stefan Edberg a šestaosmdesátiletá Američanka Dodo Cheneyová budou v příštím roce uvedeni do tenisové Síně slávy v Newportu. Nominaci těchto tří bývalých špičkových hráčů oznámili ve středu členové Síně slávy, která vznikla v roce 1954, aby vzdala hold největším postavám tenisové historie.

Slavnostního uvedení se všichni tři dočkají v červenci.

Sedmatřicetiletý Edberg vyhrál 41 turnajů ve dvouhře včetně šesti grandslamů a coby světová jednička vládl mužskému tenisu 72 týdnů.

O tři roky mladší Grafová zůstane zapsána jako vítězka dokonce 107 turnajů WTA v singlu, na grandslamových podnicích triumfovala dvaadvacetkrát. Z první pozice žebříčku ji nikdo nedokázal sesadit 331 týdnů.

Cheneyová se stala v roce 1938 první Američankou, která vyhrála australské mistrovství. Ještě loni dokázala v 85 letech se svojí dcerou vyhrát šampionát organizace USTA na trávě pro "superseniorskou dvojici matky s dcerou". Tím zvýšila počet svých vítězství v kariéře na 311.

Z českých rodáků má své místo v Síni slávy pět tenistů: za Československo Jan Kodeš s Hanou Mandlíkovou, jako příslušníci jiných zemí pak Jaroslav Drobný, Ivan Lendl a stále ještě aktivní Martina Navrátilová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze