Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


GP2 Valencie: V sobotu se prosadil Maldonado, Král havaroval

Josef Král s vozem týmu Super Nova (GP2) při testech ve francouzském Le Castelletu. | foto: Roman Klemm

26 2010
Venezuelan Maldonado vyhrál ve Valencii letos už podruhé hlavní závod série GP2, a zvýšil své vedení v celkové klasifikaci. Český jezdec Josef Král zůstal opět bez bodů, ale stihl na sebe upozornit. Bohužel pouze efektní havárií.

Do sobotního závodu šel Král poněkud bezradně. V předešlých podnicích se technikům Super Novy většinou podařilo přesně najít důvody pro slabé výsledky v kvalifikacích a společně s pilotem se na ně mohli zaměřit. Tentokrát ovšem Josefův slabý čas všechny překvapil.

"Do jízdy na druhé sadě gum jsem dal všechno a upřímně jsem měl pocit, že to nebylo špatné kolo. Výsledný čas v cíli mě proto nemile překvapil," komentoval Král sedmnáctou. startovní příčku a do závodu tedy šel jaksi bez konrétního plánu, jak svou situaci zlepšit.

Uzoučký okruh ve Valencii nenabízí míst k předjetí a Josef jen mohl doufat, že mu k dobrému výsledku pomohou nehody a chyby rychlejších. A právě takovou hromadnou nehodou závod za krásného počasí (a bohužel mizivého zájmu domácího publika) začal. Poleman Perez vyrazil dobře a vedl pole před Maldonadem.

V hloubi pole ale řádil chaos: 10 monopostů havarovalo! Mezi nimi byl i Josef Král, jahož Super Nova po vzájemných strkanicích skončila na voze Brazilce Razii. Obnovný start po neutralizaci nejlépe odhadl Bianchi. Překvapil Maldonadu a brzy na to i Pereze. O podobný kousek se poněkud optimisticky pokusil i Valsecchi a otočil Mexičanův vůz. Oběma tím zkazil slibný závod.

Mladý Bianchi držel první třetinu vedení před stále silněji dorážejícím Maldonadem. Po deseti kolech jezdec stáje ART brzdil do poslední vlásenky příliš pozdě, opustil ideální stopu, čehož číhající Maldonado ihned využil. Po následujících stopech v boxech vedlo závod těsně semknuté trio Maldonado-Bianchi-Bird. Nejzajímavější zastávku pro nové pneumatiky při tom zažil Brazilec Valerio z týmu Coloni: vyrazil ještě než jeho mechanik stačil odtáhnout zadní zvedák a táhl jej za sebou až do první zatáčky, kde těžká železná páka od vozu odletěla a přesně trefila televizní kameru!

Pastor Maldonado byl ve výborném rozpoložení a zbytek závodu pojal stejně tak na výbornou, jako vítězi Valencie minulého roku, Hülkenberg a Petrov. Oba jmenovaní letos podávají ve formuli 1 výborné výsledky a i jezdec z Venezuely by si pro příští sezonu zasloužil místo ve voze Grand Prix. Svým pronásledovatelům z týmu ART dokázal lehce ujíždět a nikdy jim nedal šanci, aby jeho druhé vítězství roku ohrozili. Současně zvýšil celkové vedení.

Co fandům zůstalo procesí ála F1 na prvních pěti místech dlužno, to jim vynahradil souboj o šestou pozici, který zuřil od poloviny závodu, až do cíle. Pic, Ericsson a Herck nakonec dojeli v rozmezí jediné sekundy a především Králův kolega Ericsson ukázal, čeho se dnes dalo rozvážnou jízdou dokázat: dva body z poslední startovní pozice!

Ani zítřejší dopolední sprint tedy českému borci Královi neslibuje úspěch. Úplně jinak na tom je bojovný Rumun Herck, který vyrazí z místa na startovním roštu.

Výsledky

1. Pastor Maldonado (Ven.) Rapax
2.. Jules Bianchi (Fr.) ART
3. Sam Bird (Brit.) ART
4. Giedo van der Garde (Niz.) Barwa-Addax
5. Dani Clos (Šp.) Racing Engineering
6. Charles Pic (Fr.) Arden
7. Marcus Ericsson (Šv.) Super Nova
8. Michael Herck (Rum.) DPR
...Josef Král (ČR) Super Nova - nedokončil

Průběžné pořadí:
1. Maldonado 38 b., 2. Clos (Šp./Racing Engineering) 27, 3. Van der Garde (Niz./Barwa Addax Team) 22.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze