Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GP2 v Portimau: galapředstavení mistra Hülkenberga a selhání pořadatelů

Závod šampionátu GP2 sezony 2009 | foto: GP2 media

21 2009
GP2 absolvovala své poslední dva závody výjimečně mimo rámec formule 1 a velké loučení Hükenberga v sobotu viděla jen hrstka diváků. Pole position si letos podruhé zajistil další jezdec, kterého příští rok s velkou pravděpodobností uvidíme ve formuli 1: Vitalij Petrov.

Svým nejlepším výkonem v kvalifikaci se vedle něj směl postavit Španěl Clos, za nimi se seřadili Hülkenberg, di Grassi, Petrovův kolega Valsecchi a Rodriguez.

Start vyšel na zbrusu novém okruhu nejlépe Rusovi. Také Hülkenberg ukázal výjimečně dobrou reakci a posunul se na druhou pozici před di Grassiho a Rodrigueze.

Výborně se odlepil i domácí Parente: vítěz ze Spa v tréninku zklamal 24. časem, po prvním kole ale už byl 14. Do cíle ovšem neměl dojet, protože 14 kol před koncem havaroval s Perezem.

Na špičce se Petrov nikdy nedokázal odpoutat od svých pronásledovatelů a pahorkatinou krajiny Algarve se vinula pěkná honička skupinky prvních pěti vozů. Hülkenberg zajel do boxů již po deseti kolech a nepřekvapilo, že se ocitl ve vedení, když o kolo později měnil pneumatiky i lídr. Petrov přitom neztratil jen vedení – posunuli se před něj i di Grassi a Filippi.

Zatímco tito jezdci urputně bojovali o druhé místo, mohl si Hülkenberg najet náskok deseti sekund a slavil tak páté vítězství.

Životní závod předvedl i podceňovaný Rumun Michael Herck. Jeho časy odpovídaly špičce a nakonec se mohl radovat ze šestého místa a zasloužených prvních bodů pro stáj DPR.

Když ovšem početnější fandové v neděli pohlédli na postavení na startu posledního závodu roku, viděli Rumuna až na posledním místě. Kontrola jeho vozu potvrdila, že jeho monopost byl nastaven příliš nízko, a Herck byl diskvalifikován. Toto rozhodnutí jej nestálo pouze první body – málem i život.

Při startu do sprintu totiž Petrovův vůz jen o metr poskočil a zůstal stát. Herck stojící překážku nemohl vidět a rychlostí téměř 200 km/h vletěl do Rusova vozu. Všichni pozorovatelé si vzpomněli na neštěstí z Montrealu roku 1982, kdy přišel o život podobnou nehodou Riccardo Paletti. Herck ale měl štěstí a přežil s otřesem mozku.

Při následujícím úklidu tratě si pořadatelé počínali stejně tak pomalu jako v sobotu při odstraňování havarovaných vozů a závod byl po pauze znovu odstartován za vodicím vozem. A právě šofér safety caru pokazil celý závod: poté, co poli signalizoval, že odbočí a uvolní trať, zpomalil natolik, že jej rozjetá špička předjela, ještě než vjel do boxů. Následovalo rozhodnutí komisařů potrestat průjezdem boxy prvních šest jezdců, čímž se nedělní výsledek proměnil v bezcennou frašku.

O prvenství by se za normálních okolností jistě porvali Zuber s di Grassim, Hülkenbergem a Kobajašim, na stupínku se ale nakonec radovali překvapení Filippi, Perez a Villa. Také Mexičan byl ovšem později odhalen jako jeden z provinilců počáteční fáze a dodatečně diskvalifikován.

Nepříliš povedené ukončení jinak výborné sezony 2009!

Výsledky, Portimao

sobota:
1. Nico Hülkenberg ART 1h03:43.837min.
2. Luca Filippi Super Nova + 9.730s
3. Lucas di Grassi Racing Engineering + 9.936s
4. Vitaly Petrov Addax + 10.360s
5. Roldan Rodriguez Piquet + 15.095s
7. Kamui Kobayaši DAMS + 24.097s
8. Davide Valsecchi Addax + 29.337s
9. Andreas Zuber Coloni + 32.301s

neděle:
1. Luca Filippi Super Nova 1h01:55.822 min.
2. Javier Villa Super Nova + 8.351s
3. Dani Clos Racing Engineering + 9.026s
4. Alvaro Parente Ocean + 9.430s
5. Diego Nunes iSport + 13.646s
6. Giedo van der Garde iSport + 13.932s

Celkové hodnocení šampionátu GP2 roku 2009
1. Nico Hülkenberg, ART………………..100 b.
2. Vitalit Petrov, Barwa-Addax……………75 b.
3. Lucas di Grassi, Racing Engineering….63 b.
4. Romain Grosjean, Barwa-Addax………45 b.
5. Luca Filippi, Super Nova……………….40 b.
6. Pastor Maldonado, ART………………..36 b.
7. Gildo van der Garde, iSport…………….34 b.
8. Almaro Parente, Ocean…………………30 b.
9. Jerome d´Ambrosio, DAMS…………….29 b.
10. Javier Villa, Super Nova……………….27 b.

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze