Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


GP2 v Monze: Maldonado třikrát boural, přesto se stal mistrem

Christian Vietoris v boxech. V Monze se blýskl vítězstvím v nedělním závodě. | foto: Roman Klemm

13 2010
Šestý mistr šampionátu GP2 se po Rosbergovi, Hamiltonovi, Glockovi, Pantanovi a Hülkenbergovi jmenuje Pastor Maldonado. Pilot z Venezuely v Itálii za víkend třikrát rozbil vůz a nebodoval, přesto uhájil svůj rozhodující bodový náskok. Své první úspěchy slavili na superrychlém okruhu Sam Bird a Christian Vietoris.

Kvalifikace se pro favorita Maldonadu proměnila ve zlý sen. Pět minut před koncem se jeho Rapax-Dallara zavrtala do bariéry Curvy Grande. "Uklouzl jsem na krajnici a volant mne při nárazu zle praštil do ruky," shrnul Jihoameričan večer. Jeho čas přesto stačil na osmé místo, jedinou pozici za konkurentem Perezem.

Kvalifikace patřila jednoznačně pilotům stáje ART. Poleman Bianchi a druhý Bird překypovali sebejistotou: "Pokud se zítra bez úhony dostaneme první zatáčkou, tak ostatním jednoduše ujedeme," smál se Sam Bird a úkosem se při tom díval na třetího, Jerome d´Ambrosia. Belgičan z týmu DAMS se po nucené přestávce v Hockenheimu hodně zlepšil a nechal za sebou Turveye, Parenteho a silného kolegu Grosjeana.

Oba nováčci museli doznat, jak silnou formulí GP2 je. Bývalý "golden-boy" Red Bullu Brendon Hartley, který vystřídal u Coloniho pomalého Arabadžieva, pokračoval v Bulharově "tradici" třetím nejhorším časem. Ani Ital Edoardo Piscopo na tom nebyl lépe a nedokázal plně nehradit Cecotta u Tridentu – postavil se na start jen jako poslední.

Ve vedru pozdního italského léta vyrazily první dvě řady do sobotního závodu s kouřícími pneumatikami v pořadí Bird – Bianco - d´Ambrosio - Turvey. Již v šikaně Roggia ovšem "sestřelil" Filippi Van der Gardeho, načež byl závod hned v prvním kole neutralizován. Černou neděli zažila i Hornerova stáj Arden: Rodolfo Gonzales skončil ve svodidlech před Parabolikou trapným uklouznutím již v zahřívacím (!) kole a Charles Pic si urazil v prvním kole nos vozu.

Po dalším startu pole dojelo jen do první šikany. Nejdříve se tam srazili Bianchi s d´Ambrosiem a za nimi přeletěl Maldonado přes Raziu, Ericssona a Hartleye. Pasáž tím byla kompletně zablokována...

Hned v dalším ostrém kole po úklidu dráhy prakticky padlo rozhodnutí o titulu. Sergio Perez musel bezpodmínečně vydatně bodovat, aby mohl Maldonadovi ještě pokazit radost, k tomu ale nedošlo. Když Mexičan brzdil před Ascariho zatáčkou, šťouchl do něj zezadu Herck a poslal ho i s jeho sny o titulu tvrdě do svodidel.

Po zbytek závodu hájila dvojice Bird - Bianchi neohroženě první dvě pozice a Brit se směl radovat z prvního úspěchu v GP2. "Na startu se všem pekelně protáčela kola. Záleželo na tom, jak si je kdo zahřál," shrnul klíč ke svému úspěchu Bird. Za nimi svedli pěkný souboj v závětří o třetí místo Turvey, d´Amdrosio a Vietoris.

Nejlepší výsledek sezony si doma zapsala i italská stáj Trident: Adrian Zaugg dojel v tomto festivalu karambolů šestý a debutant Piscopo sedmý. Pro svůj první bod a pro nedělní pole-position si dojel Angličan Max Chilton.

A Angličan na prvním startovním místě v neděli kolosálně zaspal. Blokádou se sice snažil zachránit, co se dalo, tím ale zbrzdil i duo Tridentu za ním a do vedení se raketovým odpychem dostal Christian Vietoris. Nový mistr Maldonado se opět nedostal daleko: ještě v prvním kole se musel vyhnout soupeři a vyletěl v Parabolice do bariéry.

Chilton se v průběhu dalších kol propadl i za d´Ambrosia, Birda a Bianchiho a první tři v poslední třetině závodu dělila pouhá sekunda! Vyrovnanost a chladnokrevnost Vietorise, d´Ambrosia a Birda ovšem byla tak velká, že ke změnám pořadí nedošlo.

Poslední závody šampionátu se budou konat až v polovině listopadu v Abú Zabí a budou mít asi především charakter testu pro sezonu 2011, snad již opět i s Josefem Králem v kokpitu Super Novy.

Výsledky GP2 v Monze

Sobota: 1. Sam Bird (Brit.) ART, 2. Jules Bianchi (Fr.) ART, 3. Oliver Turvey (Brit.) iSport, 4. Christian Vietoris (Něm.) Racing Engineering, 5. Jerome D'Ambrosio (Bel.) DAMS, 6. Adrian Zaugg (JAR) Trident, 7. Edoardo Piscopo (It.) Trident, 8. Max Chilton (Brit.) Ocean,


Neděle: 1. Christian Vietoris (Něm.) Racing Engineering, 2. Jerome D'Ambrosio (Bel.) DAMS, 3. Sam Bird (Brit.) ART, 4. Jules Bianchi (Fr.) ART, 5. Max Chilton (Brit.) Ocean, 6. Oliver Turvey (Brit.) iSport,


Celkový stav před posledním podnikem v Abú Zabí: 1. Pastor Maldonado 87 b., 2. Sergio Perez 60, 3. Jules Bianchi 52, 4. Dani Clos 43, 5. Sam Bird 42.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze