Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

GP2 v Monaku: Lokomotiva týmu Barwa-Campos je k neudržení

Romain Grosjean z Francie ve voze týmu Barwa-Campos, GP2. | foto: Roman Klemm

22 2009
Dosavadní vládce ročníku Romain Grosjean podtrhl svou roli celkového favorita bezvadným výkonem v pátečním hlavním závodě. Francouz jakoby neměl soupeře a vyhrál před týmovým kolegou Petrovem. Jasně vede celkové pořadí seriálu GP2.

Druhý triumf sezony mladého juniora Renaultu se zdál být ohrožen jen těsně před startem, když mechanici starostlivě zírali pod kapotáž jeho motoru. Defekt se ale podařilo odstranit a Romain suverénně vyrazil z pole-position do vedení směrem St. Devote.

Jeho kolega Vitalij Petrov jasně v této zatáčce ukázal dotírajícímu Hülkenbergovi, že s ním není radno žertovat a Němec se moudře spokojil  se třetím místem před Rakušanem Zuberem a Brazilcem di Grassim. Tento vedoucí kvintet zbytku pole zlehka ujížděl.

Zatímco jel Petrov v dalším průběhu podniku relativně bez námahy. tempo jedničky svého týmu nedokázal udržet,stejně tak jako Hülkenberg a dotírající Zuber a di Grassi za ním.

Špička pole zavítala do boxů 26 kol před cílem. Hülkenberg a Zuber zastavili současně, zatímco zkušení Maldonado a Kobajaši jedoucí pouze ve středu polehavarovali v Rascasse.

Během dalších dvou kol měnili pneumatiky i Grosjean s Petrovem, počemž se Francouz vrátil na trať s téměř třívteřinovým vedením. Otázka vítěze tím byla zodpovězena.

Když povinnou zastávku absolvovali i rychlý di Grassi, měl závod pořadí Grosjean, Petrov, di Grassi, Hülkenberg a Zuber.  Všichni jezdci vedoucí pětice poté dokázali dostatek disciplíny a koncentrace, aby své vozy dovedli na dobře bodovaných místech cílem. Ne tak Luca Filippi, který zahodil hezkou pozici na bodech havárií v poslední zatáčce 10 kol před cílem, stejně tak jako Davide Valsecchi v předposledním kole.

Romain Grosjean s v Monaku radoval z dalšího poháru vítěze a ve Francii (tedy v zemi svého zaměstnavatele Renaultu) jistě rostoucí popularity.

Osmé místo a tím i oprávnění startovat do zítřejšího sprintu z prvního místa, do cíle dovezl s ohnutým nosem Španěl Javier Villa. A tento mladík již nejednou dokázal takové výchozí pozice naplno využít…

Poté, co se všichni doradovali, vstoupili na jeviště všemocní stewartové. Krátce po startu následuje přihlouplá šikana v St. Devote, kterou několik pilotů ze strachu před hromadnou nehodou neprojelo podle pravidel.

Rodriguez, di Grassi, Clos, Hulkenberg, Mortara, Filippi, Villa a Kobajaši obdrželi penalizaci 25 sekund, což pěkně zamíchalo výsledkem. Nejvíce na to doplatili di Grassi, který ztratil své třetí místo, a Villa, který přišel o možnost startu z pole-position v sobotu.

Páni v oblecích a kravatách tak zase jednou motorportu příliš nepomohli. Proč se trestá vynechání první šikany v absolutně kritické situaci hned po startu, když během závodu může každý jezdec vynechat přístavní šikanu jak často se mu zachce?

A když už trest musí být: proč nechali stewartové dojet piloty 45 kol, než se na penalizaci dohodli?

V zásadě je to ale pojetí monackého okruhu, který jednoduše není v tomto svém provedení pro závody uzpůsoben...

Výsledky hlavního závodu GP2:

1. 

Romain Grosjean 

Barwa Campos Team 

2. 

Vitaly Petrov 

Barwa Campos Team 

3. 

Andreas Zuber 

FMS 

4. 

Lucas di Grassi 

Fat Burner Racing Eng. 

5. 

Nico Hülkenberg 

ART Grand Prix 

6. 

Jérôme d’Ambrosio 

DAMS 

KarunChandhok 

Ocean Racing Technology 

8. 

Pastor Maldonado 

ART Grand Prix 

9. 

Davide Rigon 

Trident Racing 

10. 

Javier Villa 

Super Nova Racing 

11. 

Roldan Rodriguez 

Piquet GP 

12. 

Sergio Perez 

Telmex Arden International 

13. 

Luiz Razia 

FMS 

14. 

Giacomo Ricci 

DPR 

15. 

Davide Valsecchi 

Durango 

16. 

Michael Herck 

DPR 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze