Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


GP2 v Hockenheimu: Triumfující Maldonado zakončil víkend havárií

Pastor Maldonado, GP2 | foto: Roman Klemm

27 2010
Hockenheim (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Lídr celkového hodnocení, Pastor Maldonado z Venezuely prožil víkend protikladů: v sobotu vyhrál a v neděli havaroval, zatímco triumfoval jeho nejvážnější soupeř, mladý Mexičan Sergio Pérez.

Baden-Württemberg měl pro páteční kvalifikaci připravené opravdu aprílové počasí. Všechny týmy zvolily pro začátek "suché" nastavení vozů.

Po silné přeháňce, která se nad Hockenheimem přehnala ve chvíli, kdy se 24 pilotů chystalo vyrazit na trať, se ovšem pilně začalo měnit jak pneumatiky tak pozice stabilizátorů. V průběhu třicetiminutového měření sil déšť postupně ustával a výsledek odpovídal do jisté míry loterii.

O pořadí na startu rozhodly poslední čtyři minuty, které jezdcům zbyly po přerušení, které způsobilo Chiltonovo uklouznutí v poslední zatáčce. Do té doby senzačně vedl Adrian Zaugg, posledním pokusem se před Jihoafričana ale dokázali posunout Charles Pic, Pastor Maldonado, Oliver Turvey a Sergio Perez.

Králův tým Super Nova si zapsal relativně úspěšný pátek: velmi spokojený Ericsson zajel osmý čas a "náhradník" Filippi jedenáctý. Méně spokojen byl nejprominentější jezdec pole, Romain Grosjean. Bývalý pilot Renaultu F1 nahradil ve stáji DAMS bledého D´Ambrosia a patřil hned mezi nejrychlejší. Jeho poslední kolo mu ale nevyšlo a stačilo jen pro třináctou pozici na startu.

Červená Dallara-Renault polemana Pica svou výhodu nedokázala využít. Pastor Maldonado letos prožívá sezonu, ve které se mu jednoduše vše daří, a tak to bylo i se startem v sobotu. Pilot z Venezuely se usadil na špičce – a tu až do cíle nedal z ruky. Za ním se počátečně seřadili Pic, Perez a Zaugg, zatímco za nimi v první zatáčce kolidovali Grosjean s Closem a Tung s Filippim.

Clos při tom zažil již bezprostředně po startu chvilky hrůzy: jeho mechanici zapomněli na voze pomocnou baterii a Španěl vyrazil i sní, než mu v polovině rovinky odpadla! Tým Racing Engineering za to později dostal pokutu 1750 dolarů.

Také v Hockenheimu byl Maldonadovým nejsilnějším soupeřem rychlý Sergio Perez. Mexičan se rychle prodral na druhé místo, tam ovšem jeho postup skončil. Maldonado dokázal vůz stáje Barwa-Addax stylem velkého mistra kontrolovat a chladně si dojel pro čtvrté vítězství sezony. Od poloviny závodu se pořadí na předních místech ustálilo a o rozruch se postaral především trojboj mezi Turveyem, Zauggem a Herckem o pozice sedm až devět – a tím i o nedělní pole-position.

Čtyři kola před cílem se Zaugg prosadil riskantním ale povedeným manévrem, který započal v Parabolice a dokončil v zatáčkách Mercedes-Areny. Králova "červená pětka" dojela s Filippim v kopitu desátá, jen těsně za Herckem.

Sobotní výsledek znamenal pole-position a tím i velkou šanci na úspěch pro Brita Olivera Turveye. Jezdec týmu iSport ji ale využil jen nedostatečně. Ještě na startovní rovince se před něj dostali jak výborně naladěný Zaugg, tak i Marcus Ericsson. Jezdec tmavé pleti v kokpitu vozu Trident ale vedl jen jediné kolo: při druhém nájezdu do Jižní zatáčky opustil trať a vedení patřilo přeci jen Turveyovi.

Nejrychlejším mužem neděle ovšem byl chráněnec bývalé hvězdy ChampCarů, Adriana Fernandeze, Sergio Perez. Mladý Mexičan vyrazil jen ze sedmého místa, ostatní ale za sebou brzy nechal postupně jako školáky. V Parabolice za smlsnul na Bianchim, pak předjel Zaugga a o čtyři kola později i lídra Turveye.

Jezdec, kterého podpora telefonického giganta Telmex jistě již roku 2011 vyzvedne do nejvyšších sfér motorsportu, poté zcela neohroženě a bezchybně vyhrál. Další dvě místa na stupni vítězů obsadili soustředěným výkonem Turvey a Zaugg. Od čtvrté pozice se ovšem vytvořil vyrovnaný "vláček", ve kterém to dřívě či později muselo bouchnout. Zvláště Grosjean chtěl potvrdit, že je pro něj GP2 něco, co kdykoliv zvládne a postupně se prodíral kupředu. Krátce před koncem atakoval v Parabolice Birda. Toho ovšem chtěl využít Maldonado, který přeci musel ukázat, kdo letos GP2 vládne, a kritická situace skončila letem vozů DAMS a Rapax do svodidel...

Ať tak nebo onak: v Hockenheimu udělal Pastor Maldonádo další velký krok směrem k titulu a může sebevědomě připravovat svůj postup do F1: "Vedu již slibné rozhovory se třemi týmy – a nejsou to žádní nováčci!" prozradil iDNESu po sobotním vítězství.

GP2 ještě nikdy nezažila takovou dominaci jediného jezdce a Pastor ji může dále prohloubit již za týden na Hungaroringu.

GP2 na Hockenheimu

Výsledek sobotního závodu:
1. Pastor Maldonado (Ven.) Rapax
2. Sergio Perez (Mex.) Barwa Addax
3. Charles Pic (Fr.) Arden
4. Dani Clos (Mex.) Racing Engineering
5. Jules Bianchi (Fr.) ART
6. Marcus Ericsson (Švé.) Super Nova
7. Adrian Zaugg (J. Afr.) Trident
8. Oliver Turvey (Brit.) iSport

Výsledek nedělního sprintu:
1. Sergio Perez (Mex.) Barwa Addax
2. Oliver Turvey (Brit) iSport
3. Adrian Zaugg (J.Afr.) Trident
4. Jules Bianchi (Fr.) ART
5. Sam Bird (Brit.) ART
6. Dani Clos (Šp.) Racing Engineering

Celkový stav mistrovství GP2:
1. Pastor Maldonado 66 b.
2. Sergio Perez 45 b.
3. Dani Clos 43 b.
4. Jules Bianchi 39 b.
5. Giedo van der Garde 27b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze