Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


GP2: Nedělní sprint vyhrál Clos, Král stále čeká na první body

Dani Clos (Šp.) Racing Engineering, GP2 | foto: Roman Klemm

30 2010
Šestý závod mistrovství GP2 v Istanbulu vyhrál Španěl Dani Clos. Nepřekvapilo, že Josef Král, který startoval jen z 15. pozice, zůstal opět bez bodů – dojel čtrnáctý, zdrcujících 40 vteřin za vítězem.

První startovní řadu závodu tvořilo po včerejší diskvalifikaci Péreze (jeho vůz měl podváhu) duo stáje Racing Engineering, Dani Clos a Christian Vietoris. Josef Král šel do posledního aktu svého prvního tureckého dobrodružství z 15. místa, což je v našlapané GP2 beznadějná výchozí pozice.

Clos s Vietorisem vystartovali výborně a vedli. Za nimi byli po průjezdu první problematickou šikanou Razia, Van der Garda a Herck.

Josef Král po šesti závodech v GP2 dobře ví, že při startu z hloubi pole lze spíše "chytnout" nějaký ten šťouchanec od soupeře, než zajet na body. Včera si při skrumáži prvního kola poškodil vůz při kontaktu s monackým vítězem d´Ambrosiem a v neděli šel do závodu s přístupem "Skloním hlavu, zabejčím se a budu bojovat o důstojný výsledek."

Čech se skloněnou hlavou vyrazil dobře. Krátce se ocitl v sendviči vozů Ocean Racingu, z prvního kola se ale vrátil na 14. místě. Hůře na tom zase jednou byl jeho týmový kolega Ericsson: nedočkavý Švéd kolidoval s nešťastným Adrianem Zauggem, přičemž tmavá Super Nova přeletěla Jihoafričanův monopost.

"Turecké probuzení" zkušených favoritů Maldonada a Valsecchiho mělo i dnes úspěšného pokračování. Valsecchi ještě v prvním kole předjel Rumuna Hercka a Maldonado se zezadu blížil bodovaným místům. "Předjíždění je i zde velmi problematickou záležitostí, mám ale výborně nastavený vůz a chci dnes získat body," těšil se na neděli vedoucí celkové tabulky Maldonado a nakonec dojel šestý.

Také Josef Král ukázal dobrý úvod závodu a při druhém průjezdu první šikanou vybrzdil Gonzalese v boji o 13. místo. To ale bohužel byl vrchol jeho nedělního snažení. Později se musel mimo jiné poklonit Chiltonovi, Bianchimu a zuřivému Pérezovi, který vyrazil z posledního místa a nakonec dojel úžasně sedmý.

Největším smolařem dne ale byl Christian Vietoris. Zatímco jeho kolega využil "darované" pole-position k prvnímu vítězství kariéry, přišel Němec o jistou druhou pozici defektem motoru krátce před polovinou závodu. Closovi to vyneslo bezpečný náskok sedmi sekund na Raziu a mladý Španěl jej bez chybičky s kriticky opotřebovanými pneumatikami dovezl do cíle.

Nejzajímavější souboj se odehrál o třetí místo mezi Van der Gardem, Valsecchim a Herckem, který včera poprvé zabodoval a dnes opět ukázal výborný výkon. Ital na Nizozemce několikrát vážně zaútočil, Giedo ale chladně kontroval a udržel poslední pozici na stupínku.

Na GP2 teď čeká delší přestávka. Závod v portugalském Portimau by zrušen a mistrovství se zase přidá k F1 po jejím návratu z Kanady při posledním červnovém víkendu ve Valencii.

Josef Král má tedy dost času jít do sebe a najít konečně způsob, jakým opustit šeď středu pole.

Výsledky:

1. Dani Clos (Šp.) Racing Engineering
2. Luiz Razia (Braz.) Rapax
3. Giedo van der Garde (Niz.) Barwa-Addax .
4. Davide Valsecchi (It.) iSport
5. Michael Herck (Rum.) DPR
6. Pastor Maldonado (Ven.) Rapax
...14. Josef Král (Čech) Super Nova.

Celkový stav šampionátu po 6 závodech:
1. Pastor Maldonado 27 b.
2. Dani Clos 23 b.
3. Luiz Razia 20 b.
4. Sergio Perez 17 b.
5. Diego van der Garde 17 b.
6. Davide Valsecchi 13 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze