GP2 na Nürburgringu: vyhráli Ericsson a Lancaster, Šampionát vede Coletti

Marcus Ericsson a tým DAMS se v Německu dočkali vytouženého vítězství | foto: Roman Klemm

9 2013
Šampionát GP2 předvedl na Nürburgringu dva zábavné závody. V sobotu vyhrál Švéd Marcus Ericsson a v neděli Brit Jon Lancaster. Velkým vítězem víkendu ovšem byl celkově vedoucí Stephane Coletti, který si dokázal udržet svůj tučný bodový náskok.

Tým DAMS vládne kvalifikaci

Pouze pět dní po sprintu v Silverstonu se šestiválce renault formule GP2 rozeřvaly na Nürburgringu. Na západě Německa vládlo perfektní počasí a teplo svědčilo v pátek především žlutým monopostům stáje DAMS. V dopoledním volném tréninku byl nejrychlejší výborný Nizozemec Frijns a to, že ho přijel podpořit věhlasný krajan Jos „The Boss“ Verstappen, při tom asi hrálo jen malou roli. Za trojkou Sauberu-F1 se seřadili Bird, Evans, Leimer a Coletti.

O startovní pozice es jelo večer. Na špičce se hned usadil dvojnásobný poleman sezony Marcus Ericsson a za ním se o druhou příčku přetahovali Nasr, Frijns a Evans. Když už se zdálo, že se Švéd bude radovat ze svého třetího prvenství v kvalifikaci, překvapila všechny pozorovatele tři minuty před koncem session DAMSova dvojka, Stephane Richelmi. Hubený pilot z Monaka vykouzlil na asfalt čas o 28 setin rychlejší, než týmového kolegy a Driotova ekipa tím obsadila první startovní řadu.

„Je to má první pole-position a jsem samozřejmě nadšen. Zítra bych se chtěl vyvarovat chyb minulosti a dojet hodně vepředu. Auto je výborné, takže si vypočítávám dobré šance,“ radoval se Richelmi, kterého ovšem kolega Ericsson hned schladil: „Výborné auto máme oba a já dokážu být pěkný tvrďák!“ hrozil Švéd asi jen napolo z legrace...

Dominace týmu DAMS po kvalifikaci: Ericsson, Richelmi a Frijns

Dominace týmu DAMS po kvalifikaci: Ericsson, Richelmi a Frijns

Za žlutou první startovní řadou se srovnali Frijns, Evans, Nasr a Leimer. Překvapením byly poněkud slabé výkony obou favoritů na titul: Bird se musel spokojit s devátým a Coletti jen s třináctým místem na startu. Prvních sedmnáct (!) vozů se vtěsnalo do jediné sekundy. Jaký to příslib pro oba závody.

Konec smolné série Marcuse Ericssona

Nepřekvapilo, že to byl nadmíru zkušený Ericsson, kdo v sobotu předvedl nejlepší reakci na startu a usadil se před polemanem Richelmim. Hegemonii obou vozů DAMS se snažil narušit Evans, udělal tak ale příliš optimistickým brzdícím manévrem, který jej vynesl nejen z první zatáčky, ale i z bodovaných míst.

Jezdci na špičce měli málo času na to, aby sledovali, jaký chaos se rozpoutal za nimi: ještě na startovní rovince uzavřeli Abt a Berthon skulinku, do které právě mířil Ceccon. Ital se vznesl a po piruetě ve vzduchu přistál na stojícím Quaife-Hobbsovi. Pole se tedy v pořadí Ericsson, Richelmi, Nasr, Frijns, Caldo, Leimer a Binder na čtyři kola seřadilo za Safety car.

Ericsson ani poté nepřenechal nic náhodě a než se ostatní probrali, měl dvousekundový náskok na Richelmiho, který poněkud brzdil skupinu za sebou. Nasr a Binder se nechali strhnout k brzké zastávce v boxech – a vše tím ztratili...
I ostatní vozy na špičce měly do desátého kola vyměněno, mechanici na Nürburgringu ale nebyli ve formě. Richelmiho mechanik se zvedákem při příjezdu pilota upadl, u Bindera se nechtělo chytit zadní kolo, a chudák Evans upadl mechanikům Ardenu ze zvedáku úplně... Richelmiho proto po výjezdu z boxů předjeli Nasr, Calado a Frijns – sen o dvojitém vítězství DAMSu se tedy rozplynul.

Mimo bezchybně úřadujícího lídra Ericssona si závod nejlépe rozvrhl Coletti. První muž celkového hodnocení měl závěrem závodu nejvíce es v rukávu a po Richelmim předjel i Nasra. Zatímco se Brazilec s opotřebovanými pneumatikami sotva mohl soupeřům bránit, vrhl se rozjetý Coletti společně s Leimerem na třetího Frijnse. Jejich souboj vyvrcholil strkanicí v posledním průjezdu šikanou a ve svých akcích použili i vjezdu do boxů. Coletti se při tom tvrdě prosadil a dojel za Caladem třetí. Šikovně tak zvýšil svůj bodový náskok v šampionátu.

„Tahle sezona zatím byla dost trpká. Byli jsme sice rychlí, ale bez výsledků. Teď konečně vše sedlo. Koneckonců jsem neměl na vybranou: ze Švédska sem přicestoval můj fanclub. Ti blázni seděli téměř 24 hodin v autobusu – kdybych zase vypadl, tak by mne asi přizabili!“ smál se veselý Ericsson.

Jon Lancaster si zopakoval své vítězství v Silverstonu a ovládl I sprint na

Jon Lancaster si zopakoval své vítězství v Silverstonu a ovládl I sprint na Nürburgringu.

Lancaster si zopakoval sprint ze Silverstone

Tom Dillmann, který si vysloužil nedělní pole-position osmým místem v sobotu, zná Nürburgring z juniorských německých tříd výborně, při zelené ale krátce zaváhal. Tohoto momentu chladně využil Jon Lancaster vedle něj a situace měla vlastně rozhodnout o vítězi. Také Frijns a Nasr předvedli katastrofální odpichy – shodou okolností spolu měli později kolidovat. Z prvního kola se pole vrátilo v pořadí Lancaster, Dillmann, Calado, Leimer, Ericsson a Bird.

Dillmann pak brzdil vozy za sebou, což vedlo k několika zajímavým situacím mezi Caladem a Leimerem. Všeobecně se očekávalo, že až Calado překoná bariéru Dillmanna rychle zatočí i s Lancasterem. Po čtyřech kolech byl Calado skutečně druhý, Lancaster ovšem dokázal na rychlá kola krajana vždy odpovědět a James se nikdy nedokázal dostat do závětří Hilmerova jezdce.

Často podceňovaný Lancaster si tedy zopakoval husarský kousek ze Silverstone (na Nürburgringu to bylo kvůli Caladovým útokům mnohem težší) a znovu vyhrál nedělní sprint! Třetí dojel osamělý Leimer a o čtvrté místo se posledních osm kol zábavně přetahovali Ericsson, Nasr, Bird, Cecotto, Rossi a Evans. Při tom se prosadili především oba Jihoameričané, zatímco Ericsson zůstal bez bodů.

Coletti kvůli problémům s pneumatikami navštívil boxy a nebodoval – přesto je jeho náskok deset závodů před koncem sezony relativně uspokojující.

Výsledky sobotního závodu GP na Nürburgringu:
1.Marcus Ericsson(Švéd.)DAMS1h00m16.988s
 2.James Calado(Brit.)ART+7.860s
 3.Stefano Coletti(Mon.)Rapax+14.915s
 4.Fabio Leimer(Švýc.)Racing Engineering+15.061s
 5.Stephane Richelmi(Mon.)DAMS+15.119s
 6.Robin Frijns(Niz.)Hilmer+15.272s
 7.Jon Lancaster(Brit.)Hilmer+17.156s
 8.Tom Dillmann(Fr.)Russian Time+17.823s
 9.Felipe Nasr(Braz.)Carlin+24.265s
10.Johnny Cecotto(Ven.)Arden+24.333s
Výsledky sprintu GP2 na Nürburgringu:
1.Jon Lancaster(Brit.)Hilmer42m37.655s
 2.James Calado(Brit.)ART+1.528s
 3.Fabio Leimer(Švýc.)Racing Engineering+25.797s
 4.Felipe Nasr(Braz.)Carlin+27.527s
 5.Johnny Cecotto(Ven.)Arden+32.336s
 6.Alexander Rossi(USA)Caterham+34.479s
 7.Mitch Evans(Niz.)Arden+34.751s
 8.Sam Bird(Brit.)Russian Time+36.635s
Pořadí šampionátu GP2:
1.Stephane Coletti          135 b.
2.Felipe Nasr                  108 b.
3.Sam Bird                       90 b.
4.Fabio Leimer                 88 b.
5.James Calado                84 b.
Autor:

Nejčtenější

Duel velikánů ovládl Johannes Bö. Krčmář byl ve sprintu dvacátý

ZA VÍTĚZSTVÍM. Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö míří za třetím triumfem...

Z korunního prince se stává krutovládce. Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö si ve Světovém...

Vrátíme se do Prahy silnější, věří Kellnerová po „blbé náhodě“

Anna Kellnerová v pražském závodě Global Champions League

VIDEO Už byla jen divákem. Možná tím nejnapjatějším v celé O2 areně. Trpěla, čekání ji trýznilo. Anna...

Bezchybná Kellnerová se blýskla pátým místem. Riskovala jsem, kývla

Anna Kellnerová přeskakuje s hnědákem Silverstonem G jednu z překážek v závodě...

VIDEO Pumpovala se zaťatou pěstí, pak zase ukazovala na svého koně Silverstona G. Široce se usmívala....

Trpišovský: Na příkladu Jablonce, nás i Plzně je vidět, že to prostě jde

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský diriguje své hráče v utkání Evropské...

S úsměvem na tiskové konferenci vzpomínal, že jeho velkým fotbalovým snem bylo odtrénovat ligové...

Kouzelný Vrba a další důvody, proč pokračuje plzeňská pohádka

Plzeňský kouč Pavel Vrba slaví před kotlem fanouškům výhru na AS Řím v Lize...

VIDEO 2011, 12, 13, 17, 18. Bravo! Fotbalová Plzeň už pětkrát překonala podzimní bariéru a zažije...

Další z rubriky

Handicapu navzdory. Má chromou ruku, přesto se Kubica vrací do F1

Robert Kubica z Williamsu na testech v Abú Zabí

Kdyby se Roberta Kubici někdo na anděla ptal, tak má vícero důkazů na chvíle, kdy při něm stál....

Spolupráce pokračuje. Po titulu mistra světa zůstává Kopecký u Škody

Jan Kopecký na Katalánské rallye.

Letos se stal mistrem světa v kategorii WRC2. A i v příštím roce se bude moci automobilový jezdec...

Márquez ho pozval na tréninkový kemp. Největší zážitek, líčí talent Zuda

Štěpán Zuda

Je mu teprve třináct, na motorce ale uhání po okruhu dvousetkilometrovou rychlostí a do...

Najdete na iDNES.cz