Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gončar získal mistrovský titul v časovce

12 2000
Cyklista Sergej Gončar z Ukrajiny je mistrem světa v časovce v kategorii elite. Trať dlouhou 47,6 kilometrů s cílem ve francouzském městě Plouay projel za 56:21 a druhého v cíli Michaela Richa z Německa porazil o deset sekund. Na bronzový stupeň vystoupil překvapivě Lazslo Bodrogi z Maďarska, který ztratil na vítěze 24 sekund. Na startu chyběli obhájce vítězství Jan Ullrich z Německa, olympijský vítěz Vjačeslav Jekimov z Ruska a vítěz Tour de France Lance Armstrong ze Spojených států. Krátce před startem se pak ze závodu odhlásil kvůli žaludečním potížím také další z favoritů, Francouz Laurent Jalabert.

V historii jízdy proti chronometru, která se jezdí na MS od roku 1994, dosáhl pro české barvy dosud nejlepšího umístění Ondřej Sosenka, který skončil čtrnáctý a na vítěze nabral ztrátu 3:20 minuty. Druhý český zástupce Milan Kadlec byl ještě o tři
minuty pomalejší a obsadil osmatřicáté místo, čtvrté od konce. Sosenka vyrazil na trať své jízdy za deště, ale přesto dokázal udržet vysoké tempo. Všichni favorité startovali až dlouho po něm, takže neměl možnost srovnání.

Do cíle dorazil Sosenka jako první z jezdců, kteří dokázali stlačit čas pod jednu hodinu a výsledkové listině vévodil až do poloviny startovního pole, kdy se před něj dostal Švýcar Muttli. Boj o medaile se však rozpoutal až mezi posledními  tartujícími.
Ullricha skvěle zastoupil Rich, který byl nelepší na všech mezičasech, ale v závěru dokázal obdivuhodně zrychlit Gončar, který na posledních deseti kilometrech najel na Richa 18 sekund a to jej posunulo do čela.

"Zachránil jsem letošní příliš nevydařenou sezónu. Cítil jsem se dobře, ale nechtěl jsem před startem tipovat své umístění. Dal jsem do závodu všechno a vyšlo to," uvedl třicetiletý Gončar, který skončil v roce 1997 za Jalabertem druhý a o rok později třetí za vítězným Španělem Abrahamem Olanem.

Maďar Bodrogi již získával medaile mezi jezdci do 23 let a dnes potvrdil i mezi elitou, že je výborný časovkář. Z medailových stupňů vytlačil čtyřnásobného medailistu z této disciplíny, Angličana Chrise Boardmana. Smutný byl i mistr světa z roku 1998 Olano, druhý z olympijských her v Sydney, který skončil ještě o jednu příčku níže.

"Jsem spokojen. S umístěním však o něco více než s výkonem," řekl po dojezdu Sosenka. "Před deseti dny jsem se cítil lépe, ale poslední dny před MS jsem trénoval v chladných českých podmínkách a možná trochu i doplatil na to, že jsem startoval mezi prvními za deště. Vím, že mám ještě rezervy, stále se mohu zlepšovat a pevně věřím, že za rok budu již mezi elitní desítkou," dodal.

Výsledky časovky si přečtěte ZDE

Mistrem světa v časovce se stal ukrajisnký cyklista Sergej Gončar

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze