Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfový simulátor 3D je úžasně reálný, a také krutý - ukáže každou chybu

Golfový 3D simulátor na veletrhu Golf Show 2010. | foto: Martin Kabát

16 2010
Je to jako v kině, když diváka skoro šlehají větve při běhu Avatara nepřátelům v ústrety. S nasazením speciálních brýlí získá i golfové hřiště třetí rozměr. Po obloze se pohybují mraky, v potoce teče voda, vítr si hraje s větvemi stromů a z plátna se stává "reálný" prostor. Prostor 3D.

Když třeba golfista zahraje balon do vody, může sledovat, jak jeho míček pomalu klesá ke dnu. Tentokrát je to hlavně intenzivnější zážitek ze hry, co zase o kousek přibližuje indoor golf hře venku.

Poprvé se stereoskopický golfový simulátor představil letos v lednu na výstavě PGA Merchandise Show v Orlandu na Floridě. Evropskou premiéru měl začátkem března na pražském veletrhu Golf Show.

Golfový 3D simulátor na veletrhu Golf Show 2010.

Stereoskopie umožňuje vnímat hloubku prostoru na dvojrozměrné předloze. Využívá se nejen pro zobrazení 3D filmů, ale například i v robotické chirurgii. Spojení stereoskopie a golfu je úplnou novinkou.

A rozhodně nemá jen estetickou funkci. Díky třetímu rozměru se golfisté například nemusí spoléhat jen na tabulky s informacemi o tom, jak daleko je bunker či jak se svažuje green. Vzdálenost a sklon terénu odhadují sami.

Plastické vnímání není jediným technickým zdokonalením tréninku na simulátoru 3D. Zabudovaný analyzátor švihu po každé ráně vyhodnotí trajektorii letu míčku a poskytne hráči zpětnou vazbu. Při každém úderu je navíc snímán i pohyb hole, takže golfista zjistí, v čem přesně dělá chybu.

Golfový 3D simulátor na veletrhu Golf Show 2010.

S každým technologickým pokrokem se indoor golf přibližuje realitě. Dnes to jsou trojrozměrní ptáci, kteří umí nejen zazpívat, ale dokonce i pohnout větvičkou, když na ni dosednou. Čím simulátory překvapí za pár let? Třeba vůní lesa, profukujícím větříkem nebo jarním deštíkem?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze