Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfový mobil: patnáctá hůl v bagu?

Urychlí chytrý mobilní telefon na golfu hru, nebo ji naopak zdrží? | foto: Profimedia.cz

8 2010
Mobilní telefon nemá na golfu co dělat. Když se z něj ale na hřišti stane caddie, skórkarta, birdie karta nebo třeba golfový časopis, možná mu to projde. Otázkou zůstává, jestli se vyplatí riskovat dvě trestné rány. A bude potom golf ještě golfem?

Řeč je o mobilním telefonu iGolf mobile version 2.0 s GPS aplikací pro majitele Blackberry. Hlavním lákadlem jsou interaktivní mapy golfových jamek, díky kterým golfista okamžitě zjistí, kolik metrů mu zbývá do greenu a jak dlouhou ránu musí zahrát, aby přepálil vodu.

Tyto údaje jsou hráčům k dispozici nejen na odpališti, ale kdykoliv během hry. Zmapovaných je zatím na 33 000 golfových hřišť po celém světě, nechybí informace o ceně green fee, místních pravidlech a adresy s kontakty.

Mobilní telefon iGolf.

Golfisté mohou navíc mobil využít k tomu, aby zjistili přesnou délku svých ran, zapisovali skóre až čtyřem hráčům a sledovali svůj handicap. Aby byli neustále v obraze, přečtou si aktuality ze světa golfu a recenze na vybavení, hřiště a golfové destinace.

Mobilní telefon iGolf.Ve Spojených státech stojí služba v přepočtu 100 korun měsíčně a 1 000 korun ročně. Přestože názory na používání podobných technologií při golfu se různí, je už iGolf populární. Hráči jsou nadšení, že se nemusí trápit odhadováním vzdáleností, což však pro jiné dělá golf zajímavějším.

V úplných počátcích se golfista musel spoléhat vysloveně na sebe. Birdie karty ani distanční kolíky totiž neexistovaly. Dnes už si hráč může s pomocí birdie karty jednoduše spočítat, kolik metrů leží od bunkeru, a když má míč u stovkového kolíku, většina bere devítku a víc neřeší.

Měřiče vzdálenosti byly golfistům poprvé povoleny v lednu 2006. Měření větru, převýšení a teploty je ale zakázáno a každý by si měl proto předem zjistit, co všechno umí přístroj, který si chce pořídit. Místo dvou trestných ran by také mohl být diskvalifikován.Najdete na iDNES.czmobilní verze