Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfové srdce Peru je zrádné jako jezuitská mise

Golf Country Club de Villa u Limy v Peru. | foto: pro iDNES.cz

25 2010
Hlavní silniční tah, vedoucí k moři, se zhruba kilometr od pobřeží větví do dvou směrů a obepíná zelený prostor tak, že kreslí do terénu tvar srdce. Srdcovitý je i půdorys golfového Country Clubu de Villa v jižní části Limy.

Přestože nedaleko odtud se k věčně podmračenému nebi pnou vysoké činžáky, aby se na malém místě směstnalo devět milionů obyvatel peruánské metropole, v tomto výběžku přírodního parku vládne flóra. Architekti hřiště si byli dobře vědomi, že vzpínat se bujné zeleni by bylo... no prostě proti přírodě.

Nejznámější hřiště v zemi je links, a není to links. Blízkost oceánu zajišťuje, že po většinu roku profukuje na fairwaje lehká bríza, tu příjemná, tu vlezlá.

Golf Country Club de Villa u Limy v Peru.

Spíš to první. Vlažnost větříku ocení hlavně v nejteplejších dnech návštěvníci pláží, plážových bazénů a tenisových kurtů, které leží na cestě od moře ke golfovému hřišti.

Oblast Limy je jedním z nejsušších na zeměkouli, a tak hráče nesmí překvapit občasná zahnědlost terénu. S kvalitou hrací plochy nemá nic společného, ta je prvotřídní. Místní smetánka a členové diplomatického sboru, z kterýchžto kruhů rekrutuje valná část stálých hráčů, by nic jiného nesnesli.

další golfová hřiště v peru

Amazon GC, Iquitos - devítijamkové veřejné hřiště
Lima GC - osmnáctijamkový všesportovní resort
Los Andes GC, Lima - devítijamkové hřiště s různými odpališti pro 1. a 2. kolo
Arequipa GC - osmnáctijamkové hřiště, založené před více než sto lety
Club Deportivo Las Lomas - osmnáctijamkové hřiště v zábavním parku
GC Club de Trujillo - devítijamkové hřiště majitele rusko-izraelského původu
Toquepala GC - osmnáctijamkové horské hřiště poblíž jeskynního komplexu

A přitom zahrát si tady není drahé - 40 dolarů v týdnu, 50 o víkendu. Vnímavému golfistovi neujde, že celý srdcovitý areál je vlastně jedna velká biozóna, a přitom je v ní povoleno vše, co je v takových místech jinak zakázáno. Ekologická rezervace Pantanos de Villa s množstvím lagun a ptačích hejn místy bere dojem, že jde o links.

Nezkušeného či nepřipraveného hráče peruánská perla dostane. Procházka první devítkou s velkými greeny, rozsáhlými bunkery a terénními vlnami se na desáté jamce může snadno změnit v úmornou štrapáci. Samá voda, záhadně rozmístěné bunkery, porost, porost a porost.

Golf Country Club de Villa u Limy v Peru.

Je to tu zrádnější než někdejší působení evropských jezuitů mezi domorodci. Koloniální stavby v centru města jsou krásné, ty církevní možná nejkrásnější, ale leccos z toho, co se v jejich zdech odehrávalo, bylo neblahé. A neblaze může vypadat konečné číslo na skórkartě, odnesené z tohoto nádherného chrámu přírody.

Peru není Čechům častým turistickým cílem, přesto je možné sehnat golfový balíček. Většinou jde o okruh z jedné části brazilský, zahrnující některá hřiště v sousední zemi, známé spíš jezerem Titicaca, zbytky inckého města Machu Picchu a teroristy ze Světlé stezky. Na nepočetných, ale krásných golfových hřištích ukazuje země na úpatí Centrálních And zase jinou tvář.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze