Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfové příběhy roku: osamělá a jednonohý

Jednonohý golfista Manuel De Los Santos v St. Andrews. | foto: golf365.com

31 2010
Oba následující příběhy pro golfový konec roku spojuje postavení protagonistů. Jsou veřejně známými osobami, a přece ne dost, aby byly světoznámí. V záplavě nutných i zbytných informací o Tigeru Woodsovi působí jejich životní osudy svěže a optimisticky.

První i druhá story jsou původem z internetového magazínu golf365.com.

Otcovská rada

Nikki Campbellová je údajně nejvýše postavenou hráčkou světového žebříčku, o níž nikdo nikdy neslyšel. Hraje totiž výhradně turnaje na japonském okruhu JLPGA.

Třicetiletá profesionálka zosobňuje všesvětovost golfu. Narodila se v kanadském městečku Mississauga. Jako tříletá se s rodiči přestěhovala do Austrálie. Tam získala své amatérské tituly.

nicola jane "Nikki" Campbellová

Narozena: 9. září 1980
Klub: Federal GC Canberra
Profesionálkou od: 2002
Vítězství: ABC Learning Centres & FADL Group Ladies Classic (2005, Australian LPGA Tour), Suntory Ladies Open (2006, Japanese LPGA Tour), Fujitsu Ladies (2009, Japanese LPGA Tour)
Majory: British Open 2006 (neprošla cutem)
Pozice ve světovém žebříčku: 46.

Na konci roku 2002 se rozhodla začít hrát za peníze. Otec jí poradil, ať na to jde jinak a místo doma to zkusí v Japonsku: "Pobýval tam pracovně a viděl tam ženský golf v televizi. Pochopil, že je to silná konkurence a pomůže mi odstartovat kariéru."

Campbellová od té doby získala dva turnajové tituly. Co však udiví a co jí pomáhá držet se tak vysoko ve světovém žebříčku, je konsistence výkonnosti. V sedmadvaceti procentech svých startů se umístila v první desítce.

Australská golfistka Nikki Campbellová.

Australská golfistka Nikki Campbellová.

Atmosféru na japonském okruhu popisuje jako přátelskou a příjemnou. Nicméně připouští, že vede poměrně osamělý život. Spolu s ní hrají v japonsku ještě dvě Australanky, ale ne tak úspěšně.

Profesionálem se stal i bratr Chris a přesídlil na asijský kontinent také, jenže to už musí být náhoda nebo dobře zorganizovaná schůzka , aby se sourozenci setkali.

Za vrchol své kariéry považuje Campbellová loňské vítězství v play-off nad Ai Mijazatovou na Fujitsu Ladies v Čibě. "Předtím jsem s ní jednou v rozstřelu prohrála. Je to úžasná hráčka a já s ní mám bilanci 1:1," pochválila se žena, kterou by v Austrálii sotva někdo poznal, zatímco Japoncům rozdává na ulici autogramy.

Stále se ale vrací do Canbery, kde tráví i konec roku 2010. "V Japonsku mám druhý domov, i když nejsem moc silná v japonštině. Zůstanu ale tam. Původně jsem po čtyřech letech chtěla na americkou tour, to jsem změnila. Chtěla bych si zahrát víc majorů a na ně se snáz kvalifikuju z Japonska," dodala Campbellová.

Inspirace filmem

Diváci turnaje Alfred Dunhill Links Championship jsou zvyklí na přítomnost golfistů z řad celebrit, z jiných sportovních odvětví a na blízké či vzdálené příbuzné špičkových hráčů. Nedávno se jim představil opravdu neobvyklý hráč. Jednonohý Manuel De Los Santos.

Je mu šestadvacet a pochází z Dominikánské republiky. Jako dorostenec hrával basketbal a agenti mu slibovali budoucnost v USA. Tři měsíce před devatenáctými narozeninami upadl po srážce svého motocyklu s autem do kómatu a v něm mu lékaři amputovali nohu nad kolenem.

Manuel se snažil najít místo v životě v Paříži, kde jedné bezesné noci zhlédl film Legenda o slavném návratu. Příběh úspěšného golfového outsidera, těžce zkoušeného osudem, na mladíka zapůsobil.

Legenda o jeho životě praví, že hned na druhý den přišel na driving range, odepnul si protézu a odpálil míč sedmičkou železem.

Na golf se De Los Santos vrhl jako naprostý samouk. Nepoužívá žádných technických pomůcek, stabilitu při golfovém švihu udrží na jedné noze. Driverem odpálí až do vzdálenosti 280 metrů.

Před zmíněným velkým turnajem v Kingsbarns na hřišti připraveném pro profesionály odehrál kolo za 76 ran (čtyři nad par). "Cítím se tu skvěle. Cítím lásku lidí ke golfu a jejich úctu k této hře," citovala jej britská média.

Tamní filmař Peter Montgomery natočil o svérázném golfistovi krátký dokument.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze