Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Golfové počty aneb hra na dvanáct způsobů - díl II.

Noční golfový turnaj. | foto: Profimedia.cz

24 2009
Že by se v tak seriózní hře, prošpikované anglickým názvoslovím, vyskytoval výraz jako nočník?!? Ale jistě, jen nemá nic společného s onou nádobou, jde o slangové přetvoření jinak půvabného slova noc. Kdo zkusil vyrazit na golfové hřiště zahrát si turnaj do tmy, zná to.

Ve druhém díle přehledu, v němž magazín golf.idnes.cz představuje nejčastější možnosti, jak spočítat výsledky turnaje, nebo jakým způsobem dostat míček do jamky, jsou zahrnuty spíš ty zábavnější a okrajovější. Má-li kdokoli ze čtenářů v zásobě nějaký originální nápad, nebo dokonce příklad, jak si zahrát golf, redakční pošta je jim otevřena.

Bogey

Bogey patří mezi méně známé typy soutěže. Přezdívá se mu i hra proti paru, protože golfista hraje proti normě hřiště. Stejně jako u jamkové hry je zisk bodů závislý na vyhraných, prohraných a půlených jamkách. Na rozdíl od jamkové hry se o vítězi rozhodne až po osmnácti jamkách. Vyhraje ten, kdo získá nejvíce jamek.

Texas scramble

Texas scramble patří bez nadsázky mezi nejpopulárnější týmové soutěže. Většinou se hraje jako čtyřhra. Každý golfista z flightu odehraje míček z odpaliště a potom se vybere nejlepší drive. Z místa nejpovedenějšího drivu znovu odpálí všichni hráči, aby se opět mohl vybrat nejlepší úder. Stejným způsobem se pokračuje, dokud míček neskončí v jamce. Texas scramble je rozhodně zárukou dobré zábavy.

Provázkový turnaj

Provázkový turnaj je oblíbeným zpestřením firemních akcí a dětských golfových táborů. Každý golfista dostane tolik metrů dlouhý provázek, kolik má handicap. Hráč s handicapem 18 dostane 18 metrů dlouhý provázek, hráč s handicapem 54 dostane 54 metrů dlouhý provázek.

Golf - ilustrační.

Motouz smí každý hráč použít na greenu k tomu, aby si přesunul míček do výhodnější pozice. Míček se posune a provázek zkrátí o posunutou délku. Pro tento typ soutěže je mimořádně důležitá taktika, je třeba rozvážit, kolik z provázku ještě zbývá. Kdo vyplýtvá většinu délku na začátku, může mu v závěru chybět, naopak šetřit si metry někdy nebývá moc platné.

Hra jednou holí

Opravdu originální formou hry je turnaj, při kterém musí golfisté obejít celé kolo s jedinou holí. Každý soutěžící si může vybrat libovolnou hůl, ale většinou je doporučována sedmička nebo osmička železo. Ta musí posloužit jako driver, wedge i putter.

Noční turnaj

Atmosféru "nočníku" by měl každý golfista určitě poznat na vlastní kůži. Je to velmi silný zážitek, když svítící míček po odpalu mizí ve tmě. Fairwaye a greeny jsou sice v rámci možností osvětlené, ale bez svítících míčků by to opravdu nešlo. Z bezpečnostních a praktických důvodů se většinou při nočních turnajích nehrají dlouhá železa a dřeva. I tak to ale stojí zato.

Speed golf

Speed golf vymyslel americký běžec Steve Scott před třiceti lety. Cílem golfisty je zahrát co nejméně úderů, ale zároveň obejít celé kolo co nejrychleji. Rány a minuty se sčítají, samotná hra je tak stejně důležitá jako rychlost. Hráči mezi údery běhají, a proto mají některá pravidla upravená, aby se zbytečně nezdržovali.

Rychlost golfového míče.

Například při patování mohou nechat vlajku v jamce. Většinu pravidel ale ctít musí stejně jako golfovou etiketu. Ať už hrajete speed golf nebo pár jamek jen tak pro radost, bez pečlivě uhrabaných bunkerů to zkrátka nejde.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze