Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfové hřiště na Haiti je azylem potřebných i vojenských velitelství

Městečko z improvizovaných stanů vyrostlo na golfovém hřišti u haitského Port-au-Prince | foto: AP

20 2010
Na tenisových kurtech polehávají unavení vojáci záchranných sborů. Další sedí s nohama přehozenýma přes boční strany bazénu. Někteří sledují hemžení padesátitisícového davu v blízké přírodě. Lidé udupávají ještě donedávna svěží trávu. Obrázek z golfového areálu v dnešním Haiti.

Klubovnu prestižního klubu Petionville, pojmenovanou podle prvního prezidenta, ničivé zemětřesení neušetřilo. Co zůstalo, je výhled na Port-au-Prince a vody Karibského moře. Jenže teď je to spíš žalostný pohled a pohyb mořských vln ještě dlouho nebude uklidňující.

Devítijamkové hřiště na úpatí kopce za hlavním haitským městem bylo elitními americkými jednotkami, koordinujícími zahraniční pomoc zdecimovanému regionu, vybráno jako výhodné pro přechodný pobyt lidí bez přístřeší.

Zemětřesení na Haiti - lidé bez přístřeší na golfovém hřišti.

Jeho zeleň otřesy nepoznamenaly, i když v noci tady teplota rychle klesá. "Dny jsou dlouhé, ale každá pomoc je dobrá," řekl agentuře Reuters seržant Michael Watson z 82. vzdušné divize.

Improvizované stanové městečko z klacků a přikrývek změnilo zdejší ferveje k nepoznání. V elegantní budově si ještě donedávna podávali ruce státníci, byznysmeni, zahraniční diplomaté a zbohatlíci nejrůznějšího druhu. Teď jsou jeho obvodové zdi pobořené a v tom, co funguje, se usídlila dočasná komandatura.

Zemětřesení na Haiti - lidé bez přístřeší na golfovém hřišti.

Pomáhají i někteří zaměstnanci sportovního klubu. Tenisový trenér Rony Florial organizuje řady stanů. "Majitelé to tady v národním zájmu předali Američanům," uvedl. Teď tady budou potřeba toalety a další přikrývky. "A potřebujeme budovy. Tito lidé si nepřejí strávit zbytek života na golfovém hřišti," řekl agentuře další z organizátorů Michael Ovilus.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze