Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfisté se dělili o louku s dobytkem a vydrželi na ní déle

Takto vypadaly zájezdy golfistů z Prahy na Líšnici v roce 1928.

12 2010
Poté co Adolf Hoffmeister se dvěma přáteli přivezli v roce 1923 z Anglie objemný bag se značným počtem starých golfových holí, začala skupina několika mladíků zkoušet golf ve Stránčicích na pozemku Františka Schnöblinga.

Základem této skupiny byla takzvaná čtyřka, tedy čtveřice kamarádů, kteří se znali od dětských let a později spolu studovali na pražské právnické fakultě a společně, snad v jeden den studia ukončili doktorátem. Touto čtveřicí byli Jaroslav Hilbert, Adolf Hoffmeister, Jiří Chvojka a Prokop Sedlák.

K nim se později připojili další, většinou také právníci, takže v roce 1928 jich bylo již jedenáct.

Časem se ukázalo, že je třeba se přestěhovat, protože pozemek svou rozlohou delším ranám nestačil a majitel, Hoffmeisterův strýc, nesouhlasil s jeho úpravou na golfové hřiště.

Proto začalo intenzivní hledání vhodného pozemku v blízkém okolí Prahy. Šťastnou náhodou byla v roce 1928 členem skupiny Ladislavem Haškovcem objevena vhodná lokalita u obce Líšnice. Jednání se starostou obce Antonínem Macháčkem bylo úspěšné a vyústilo v dohodu o uzavření pachtovní smlouvy.

1. mistrovství ČR v hickory golfu - Líšnice 2009.

Jelikož však pozemek sloužil jako obecní pastvina, museli se nájemci zavázat, že svým hraním nebudou překážet místnímu dobytku. Protože se dobytek pásl poměrně časně zrána a pak opět až k večeru, bylo soužití s golfisty po dobu dalších téměř třiceti let bezkonfliktní.

Ukončeno bylo až tím, že v padesátých letech byl dobytek společně ustájen v novém kravíně a nikdy se již na svěží louku nedostal.

Druhý český golfový klub

Pastvina svým charakterem připomínala skotské linksy a podle tehdejších měřítek byla dostatečně velká pro golfové hřiště. Kromě několika šípkových keřů byla porostlá pouze travou a krásnou luční květenou. Kamenité lomy, z nichž dříve brali vesničané kámen pro své účely, vytvářely zajímavé překážky a zvyšovaly malebnost místa.

V prvním období tady byl golf pěstován obdobně jako v začátcích na Císařské louce. Hráči z Prahy přivezli několik praporků, rozmístili je podle okamžitého nápadu a vytvořili pro danou příležitost herní systém. Po hře praporky opět odvezli. Při příští návštěvě většinou umístili praporky do jiných míst.

1. mistrovství ČR v hickory golfu - Líšnice 2009.

Na podzim 1928 bylo rozhodnuto založit druhý ryze český Golfový klub Líšnice. Došlo k tomu v bytě Adolfa Hoffmeistera 21. listopadu 1928. Prezidentem byl zvolen profesor Vávra. Vedle viceprezidenta, sekretáře a pokladníka měl i správce drah (zřejmě budoucích golfových jamek).

Klubovým odznakem byl žlutý terč, klubovou vlajkou červeno-bílo-žlutá trikolóra. Klubový život začal velmi čile, první středu v měsíci se konala členská schůze a v den výročí založení klubu se konala slavnostní prezidentská schůze.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze