Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfista škrtl holí o kámen a shořelo deset hektarů porostu

Golfové hřiště Shady Canyon v Kalifornii, jehož okolí hořelo. | foto: Profimedia.cz

3 2010
Vyšetřováním potvrzeno! Požár, při němž lehlo popelem 25 akrů (něco přes 10 hektarů), rozpoutal svým úderem golfista na hřišti Shady Canyon u kalifornského města Irvine. Oheň se ale nerozšířil na fairwaye ani na greeny, nýbrž na přilehlý vyšší porost.

Částečně šlo o nevyužívaný kus země, částečně o rough, tedy nesestřihanou část hřiště, jíž se hráči snaží vyhnout.

Jenže někdy se to nepovede. Oficiální zprávy neuvádějí jméno člověka, po jehož nepodařeném úderu se do akce zapojily dvě stovky hasičů z okrsku Orange County. Nicméně požární inspekce potvrdila tezi, že plameny zažehl golfista (možná golfistka) při hře z roughu.

Pohled na golfové hřiště Shady Canyon, jehož okolí hořelo.Jiskra přeskočila v okamžiku, kdy při prudkém švihu škrtla hůl o kámen. Původ požáru se podařilo objasnit až prostřednictvím dotazů na osoby právě přítomné na hřišti. "Sám jsem si to nedokázal vysvětlit, dokud jsme se nepoptali," přiznal kapitán hasičů Greg McKeown zpravodaji BBC.

Podle téhož zdroje nebude hráč za svůj počin hnán k odpovědnosti.

Jižní Kalifornii sužují požáry v letních měsících nebývale často. A příčiny jsou někdy stejně kuriózní jako v případě toho golfového.

Pouhý kilometr od Shady Canyonu hořelo kolem silnice Laguna Canyon Road. Suchý porost tam zapálily žhavé části katalyzátoru, jenž buď vypadl z automobilu, nebo jej tam některý řidič odhodil.

Hasiči zajistili, aby se ohnisko neposunulo k nedalekým domům, a na likvidaci tohoto ohně menšího rozsahu stačily dvě helikoptéry. Kalifornští hasiči mají přitom dohodu s provozovateli golfových hřišť, že vodu mohou nabírat vzduchem z jezírek, sloužících jako běžné vodní překážky.

Video připojené k tomuto textu zachycuje přílet hasičského vrtulníku na hřiště v Coto de Caza u města Mission Viejo. Rozkládá se zhruba deset kilometrů od Shady Canyonu.

V oblasti Orange County se nachází kolem čtyřiceti golfových resortů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze