Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfista s doutníkem Jiménez na Moravě znovu bavil, i když nevyhrál

Miguel Ángel Jiménez zdraví diváky Czech Open 2010. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

23 2010
Miguel Ángel Jiménez přijel do "své" Čeladné hrát o účast v rydercupovém týmu Evropy. Sám označil Czech Open za svou poslední nominační šanci. Vyhrát se mu nepodařilo, ale to neznamená, že neuspěl. Děleným sedmým místem se udržel ve hře a nepodstatné rozhodně není, že také posílil pouto mezi sebou a českými diváky.

Při loňské premiéře špičkového evropského golfu v Čeladné skončil populární Španěl na děleném sedmnáctém místě, letos se rval o prvenství. A navíc se znovu přesvědčil, že v beskydském údolí má něco jako druhý domov.

"Ano, cítil jsem se jako doma," řekl. To, že golfista potřebuje při úderu ticho a klid, je obecně známo. A že je dav občas neukázněný, je pochopitelné. Většinou to přináší kritické reakce ze strany hráčů. Obtížně utišitelné publikum ale Jiménez kvitoval. Vždyť Češi mu fandili tak vřele a odhodlaně, že se na ně zlobit dost dobře nemohl.

Členka sboru pořadatelů Czech Open s cedulemi k utišení publika.

Členka sboru pořadatelů Czech Open s cedulemi k utišení publika.

Jiménez blahořečí dávnému setkání s majitelem Prosper Golf Resortu Stanislavem Prosem v Andalusii, kam si čeští golfisté rádi jezdí zahrát. Tam, v jihošpanělské autonomní oblasti, se zrodil plán vybudovat ve zcela jiných klimatických podmínkách, na dohled vrcholů Lysé Hory a Ondřejníku, středoevropský golfový ráj.

Copánek a břich

Po dva víkendové dny pražilo na Čeladnou slunce takové intenzity, jaké bylo v pozdním létě schopno. A Jiménezovi to svědčilo. "Cítil jsem, že lidé stojí při mně. Když jste na hřišti, je takový pocit ohromná věc," potvrdil.

Vyšlo to perfektně, jako podle nějaké režie. Český turnaj byl Jiménezovou poslední šancí získat body do žebříčku, z něhož se hráči kvalifikují na Ryder Cup. Za týden se sice ještě hraje turnaj ve Skotsku, ale Jiménez dá přednost svatbě synovce.

Jako loni byl sice tváří turnaje, ale tentokrát se víc soustředil na hru než na společenské povinnosti. Ačkoli se nevyhnul ani těm - slavnostní odpal, předání korunky královně krásy...

Miguel Ángel Jiménez spravuje hůl.

Miguel Ángel Jiménez spravuje hůl.

Pětačtyřicetiletý zkušený golfista je nepřehlédnutelný jak svým zrzavým copánkem, tak vystrčenou břišní partií. Věkem i postavou je Jiménez ostatně důkazem toho, že golf je opravdu pro všechny a že se dá hrát i na nejvyšší úrovni, ač člověk není superatletem.

A pak ty jeho oblíbené doutníky! "Kouřím Dominiku nebo Havana. Kubánské mám nejradši," odpoví ochotně jistě již nejmíň posté na obvyklou otázku muž, přezdívaný Mechanik. Umění srovnat si hůl vlastníma rukama předvedl při exhibičním pro-am turnaji ve středu před velkým čtyřdenním kláním.

Hráč, asistent... a kapitán?

Letošní Ryder Cup se bude hrát o prvním říjnovém víkendu ve velšském Celtic Manor Golf Clubu. Hájit barvy domácí Evropy by proti výběru USA měla i barvitá Jiménezova osobnost. Na Czech Open se podělil o sedmé místo, což mu jistotu účasti nedává. Ale i kdyby z nominačních míst bodového žebříčku ještě vypadl, kapitán Colin Montgomerie by měl dobře vědět, komu udělit tři divoké karty.

Miguel Ángel Jiménez, třetí kolo Czech Open 2010.

Byla by to Jiménezova pátá účast, jednou prestižní duel vyhrál a jednou byl asistentem kapitána. Co může být víc? Třeba samotná funkce kapitána. Kdyby ji Jiménezovi nabídli třeba na rok 2022, určitě by přijal. Na tento rok chce coby pořadatelský klub kandidovat právě Prosper Golf v Čeladné.Najdete na iDNES.czmobilní verze