Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golf ve městě. V St. Andrews se lidé dívají na hřiště z okna

St. Andrews, dějiště 150. The Open Championship. | foto: Jiří Novosad

17 2010
(Od spolupracovníka idnes.cz) - Skotskému St. Andrews se přezdívá Domov golfu. Zjistit, co v sobě toto jednoduché sousloví skrývá, je možné jedinou cestou: do dějiště letošního The Open Championship přijet a nechat se historickou atmosférou pohltit.

Působí to tak i na hráče, ze kterých je cítit pokora k místu, ke hře a k místním lidem, kteří golf milují a mají ho doslova v krvi.

St. Andrews, dějiště 150. The Open Championship.Vedle historické atmosféry přispívá k jedinečné náladě turnaje ještě propojení hřiště s městem. Fungují v podstatě jako jeden celek.

Tím, jak je hřiště vklíněno do města, tvoří neopakovatelnou scenérii. Golf se dostává mezi domy a je sledován z oken, balkónů a teras. Návštěvníci se volně přelévají mezi městem a hřištěm, aniž by potřebovali taxi nebo autobus.

Vždyť jen pár kroků od hřiště si mohou odskočit do některé k prasknutí nabité hospůdky, nakoupit golfové vybavení v jednom z místních shopů nebo třeba zajít do kadeřnictví.

Není vůbec výjimečné, když domorodec zastaví cizince na ulici a pustí se s ním do řeči, pochopitelně o golfu. A všichni se navzájem fotí se slavnou klubovnou.

Kavárníkův údiv

Míchají se tady snad všechny anglické přízvuky, které na světě existují, a především v autobusech a obchodech se stane, že Američan nechápavě zírá na huhňajícího Skota.

Fanoušci Johna Dalyho, British Open 2010.

Fanoušci Johna Dalyho, British Open 2010.

Při syté skotské snídani najednou kavárník začne ukazovat na Johna Dalyho v televizi: "Ten chlapík k nám chodí už týden na oběd. Nejdřív jsem nevěděl, kdo to je. Dává si hamburger, spoustu coly a vždycky když přijde, lidi si šeptají. Tak jsem usoudil, že to musí být někdo slavný, a včera jsem ho viděl v televizi."

St. Andrews, dějiště 150. The Open Championship.Šéf je z těch, kdož normálně golf nesledují. "Ale jsem rád, že mu u nás chutná," dodá na adresu vítěze The Open z roku 1995. Hráče zkrátka můžete potkat ve městě na každém kroku.

Turnaj se nehraje v uměle vybudovaném prostředí z bílých stanů (i když těch jsou tady také tisíce metrů čtverečních), ale v běžně fungujícím maloměstě, které se jednou za pět let na jeden týden naplno oddá golfové euforii.

Přirovnat se to nejspíš dá k filmovému festivalu v Karlových Varech. Celé město je poblázněné golfem. O ničem jiném se nemluví a dokonce i lidé, kteří golf nehrají, ho celý týden sledují a jsou hrdí, že se celý golfový svět dívá do skotského St Andrews.

Zkrátka golf je tady v lidech zaklíněn jako osmnáctá jamka do místní zástavby. To jinde na světě nemají, a proto ta pokora, proto ta úcta a tak jedinečná atmosféra turnaje The Open.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze