Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golf dojíždí na Obamův boj s bankami. Ty přestávají sponzorovat turnaje

Wall Street není u americké veřejnosti zrovna oblíbený. A stejně tak se jí nelíbí miliony, které míří z bank na golfové turnaje. | foto:  Dan Materna, MAFRA

1 2010
Americké veřejnosti se nelíbí, když se šéfové a manažeři bank z Wall Streetu promenádují po fairwayích a dávají miliony dolarů na golfové turnaje. Podle golfisty Ogilvieho by PGA Tour měla co nejvíc zdůrazňovat peníze mířící na charitu. Vedení soutěže navíc po hráčích chce, aby startovali na co nejvíce turnajích a tím zvýšili sledovanost.

Proti společnostem zejména z newyorského Wall Streetu se obrátila americká veřejnost s kritikou přemrštěných ročních bonusů v miliardách dolarů, když stát musel banky zachraňovat miliardovými injekcemi z peněz daňových poplatníků.

Neoblíbenou se stává i banka Morgan Stanley, kterou americké úřady začaly vyšetřovat stejně jako například Goldman Sachs, zda neklamala investory ohledně hypotečních derivátů, které vytvářela a někdy sama na trhu sázela proti nim.

A hněv veřejnosti může být důvod, proč Morgan Stanley přestane po sedmi letech sponzorovat turnaj Memorial, který se hraje právě tento týden. Vedení PGA Tour sice uvedlo, že se bude snažit vyjednat prodloužení, šancí však mnoho nemá.

Barack Obama si zašel zahrát golf do místního golfového klubu.

Z hráčů takový názor veřejně projevil Joe Ogilvie. "Upřímně, nemůžou dál zůstat sponzorem Memorialu," uvedl vítěz jednoho turnaje americké série. "Politika Washingtonu má moc velkou podporu," dodal. Právě Obamova administrativa slíbila reformovat finanční systém a trnem v oku jí jsou zejména manažeři bank, kteří se za obrovské bonusy prohánějí po luxusních golfových hřištích. Vůbec miliony dolarů jdoucí v krizi z bank do golfu velmi vadí i veřejnosti.

Na druhou stranu golf v USA vynesl nejvíce peněz na charitu ze všech tamních nejsledovanějších sportů. A právě na tuto strunu by mělo vedení PGA Tour podle Ogilvieho hrát. Podle něj je třeba co nejvíc veřejnosti opakovat "Podívejte, za peníze, které byly díky Memorialu vybrány, se koupilo toto zařízení, které pomohlo u mého dítěte objevit rakovinu dříve a zachránit mu život". "Je to pořádná zbraň a nemyslím si, že bychom ji dostatečně využívali," dodal.

Povinné starty na ohrožených turnajích

Vedení PGA Tour trápí i pokles sledovanosti a tím i příjmy z televizních práv. Pokud na turnaji nestartují velká jména, snadno je ve sledovanosti převálcují závody Nascar nebo baseball. Pokud však hraje Woods či Mickelson, počty diváků jsou výrazně lepší.

Burza na Wall Street v době tiskové konference Tigera Woodse před US Masters 2010.

Proto vedení nejprestižnější golfové soutěže plánuje přesvědčit či přinutit hráče, aby pravidelně hráli na co nejvíce akcích. Podle Golfweeku bude na PGA Tour vybráno asi pět turnajů, které mají problémy se sponzory a sledovaností, a každý hráč bude muset každý rok startovat minimálně na jednom z nich.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze