Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskriminace žen, přísná pravidla, ceny. Čím proslula golfová Augusta

VĚHLASNÉ MÍSTO. Klubovna v August National, na jehož hřišti se každoročně koná první major sezony - Masters. | foto: Reuters

11 2014
Každý golfista by si tam chtěl zahrát, mnozí si přejí být členy. Jenže Augusta National, klub na východě Spojených států, kde nyní probíhá slavné Masters, je uzavřeným světem se spoustou specifik. Tady je deset příkladů.

Členství. Klub, který byl založen v Georgii v roce 1933, má přibližně 300 členů a žádné další nepřijímá, dokud některý ze stávajících své členství nezruší, nebo nezemře.

O členství nelze zažádat, přijímá se jen na doporučení od stávajícího člena a po případném schválení. Bohatství nehraje roli, podstatný je společenský status. Jednou si o členství veřejně řekl nejbohatší člověk světa Bill Gates, pak si musel za trest počkat několik let.

Diskriminace žen. Žena členem Augusty? Až do roku 2012 nepřípustné! Tiger Woods chtěl kvůli této zásadě dokonce bojkotovat Masters 2002. Klub nakonec ustoupil tlaku a tabu prolomily bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová s bankéřkou Darlou Mooreovou.

Pauza v tom nejlepším. Golfová sezona trvá všude okolo od jara do podzimu. Ne tak v Augustě, kde je hřiště přibližně od poloviny května do října uzavřené, aby se mohlo vzpamatovat. I proto je tak nádherné.

Fotogalerie

Oděv. Všimněte si nosičů holí. Na žádném jiném turnaji je neuvidíte tak legračně oblečené, každý caddie musí mít povinně bílý overal připomínající montérky a zelenou čepici. Stejný oděv nosí pracovníci, kteří se starají o hřiště, jen místo kšiltovky mají na hlavě ochrannou helmu jako dělníci na stavbě.

Amatérští hráči nesmí mít na bagu žádná loga ani reklamu. Nikdo, ani fanoušci, nemůže mít čepici dozadu.

Caddie. Až do roku 1983 nemohli mít hráči svého caddieho, na kterého byli zvyklí. Klub jim přiděloval vlastního.

Obuv. Lorne Duncan, caddie mladého Angličana Matthewa Fitzpatricka, musí nosit ze zdravotních důvodů sandály. Ředitele Masters to však neobměkčilo, a tak si Fitzpatrick musel najít náhradu. "Estetika je očividně důležitější než lidé," zlobil se Duncan.

Ceny. Láhev vody dolar padesát, buráky za dolar, nejdražší sendvič za tři. Ceny občerstvení v Augustě jsou nejen ve srovnání s jinými turnaji směšně nízké. Dýška se nepřijímají. Levné jsou i vstupenky - 250 dolarů za 4 dny. Získat je však můžete jen v losu, který se rovná loterii.

Mobilní telefony. V celém areálu zákaz! Augusta je možná posledním místem ve Spojených státech, kde uvidíte fronty na telefonní budky.

Televizní reklamy. Majitelé vysílacích práv mohou pouštět maximálně čtyři minuty reklam za hodinu.

Autogramy. Žádat je po hvězdách golfu na každém kroku? Zapomeňte, v Augustě je k podpisům během turnaje určené jedno jediné místo.Najdete na iDNES.czmobilní verze