Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Girona. Tady našli druhý domov Armstrong a spol.

Girona | foto: Lenka NejezchlebováMF DNES

10 2009
Girona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - "Můžu se v klidu pohybovat po městě a vůbec nikdo mě neruší," liboval si Lance Armstrong po svém šestém vítězství na Tour de France. Už tehdy byl velmi slavný, přesto tady měl klid. Tady, ve španělské Gironě, našel v roce 2001 svůj druhý domov. A nejen on.

Proč právě zde na severovýchodě Katalánska? "Je to prostě výborné místo," říkal americký cyklista George Hincapie, který tu žije se svou rodinou už 12 let. "Přátelští lidé, dobré silnice i počasí pro trénink. Můj druhý domov," dodal rodák z New Yorku.

Podobně včera na startu šesté etapy Tour de France v Gironě mluvili všichni místní "přistěhovalci", převážně Američané. "Dnes je to pro nás výjimečný den, protože tu můžeme být se svými rodinami. Je to báječné," tvrdil 36letý Hincapie.

Kdo tu bydlí, to jste na startu poznali bezpečně: měl u sebe manželku a někteří i děti. "Promiňte, chci se věnovat rodině," odmítal novináře David Zabriskie s malým potomkem v náručí.

U jeho stáje Garmin – Slipstream bylo plno, americký tým si totiž město na soutoku čtyř řek zvolilo za svou evropskou základnu. "Bydlí tady sedm jezdců z devíti, co jedou letos Tour," prozradil šéf Jonathan Vaughters. "Celkem tady žije dvaadvacet našich cyklistů. Proč? To je jasné: není tu skoro žádný provoz, za hodinu jste na letišti v Barceloně a hezké počasí tady vydrží od února do října. Už to snad ani nemůže být lepší."

Zvlášť pro cyklisty. Směrem ke Středozemnímu moři mohou trénovat po rovině, na druhé straně vyčuhují Pyreneje. A vůbec celé město je cyklistice zaslíbené. Včera byla několik hodin před startem trať vedoucí městem doslova obsypaná fanoušky. Tolik jich letos zatím nikde jinde nebylo.

Jinak ovšem místní nechávají cyklistům klid. "Respektují naše soukromí," zněla shodná odpověď. "Myslím, že to vždycky bylo inspirující místo," tvrdil Armstrong.

Pokud tu měl klid on, je jasné, že ho zde mají i ostatní.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze