Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bárta se krátce objevil v úniku, klasikářskou etapu vyhrál Izaguirre

Gorka Izagirre, vítěz 8. etapy letošního Gira | foto: AP

13 2017
Byla to etapa jako děláná pro úspěšný únik. Chvíli v něm šlapalo šestnáct cyklistů, pak zase čtrnáct, v závěru pět a do cíle osmé etapy Gira d ́Italia dojeli před balíkem tři. Nejrychleji závěrečný kilometrový kopec vyšlapal Gorka Izaguirre z Movistaru. Růžový trikot lídra závodu udržel Bob Jungels.

„Je to perfektní den pro únik,“ svěřil se na sobotním startu manažer týmu Sky Brett Lancaster.

A jeho slova si cyklisté vzali k srdci.

Fotogalerie

Od úvodních metrů se do něj snažili nastoupit a tak vznikaly a zase zanikaly velké skupiny uprchlíků. Ta rozhodující nakonec čítala patnáct jmen a sedmatřicet kilometrů před cílem se z ní oddělila pětice Luis León Sánchez, Giovanni Visconti, Valerio Conti, Gorka Izaguirre a Gregor Mühlberger.

Byl to právě Conti, který se nejčastěji staral o tempo vedoucí pětky. V průběžném pořadí totiž ztrácel 2:10 minuty a peloton měl v tu chvíli podobnou ztrátu.

Conti tak cítil velkou šanci na zisk růžového trikotu. Po dalších nástupech Viscontiho a Contiho z vedoucí skupiny odpadl Mühlberger. Čtveřice pak na sebe neustále útočila, rozpojovala se a zase spojovala, až nakonec dojela až do cílového města Peschici, kde přišla závěrečná 1,5 kilometrů dlouhá stěna do cíle.

A byl to znovu Conti, kdo udával tempo z prvního místa. Přemíra motivace a příliš velká rychlost ho ale v jedné pravotočivé zatáčce poslala na zem a čtyřiadvacetiletý Ital se stal smutným hrdinou etapy.

13.května 2017 v 17:30, příspěvek archivován: 13.května 2017 v 17:40

Izaguirre had never won in a Grand Tour. This year he had won the Klasika Primavera on the 9th of April. #Giro100 https://t.co/814ndS4VyB

Právě v tu chvíli nastoupil Izaguirre, za kterým lehce ztráceli Visconti se Sánchezem. V posledních metrech se chvíli zdálo, že by cyklistu Movistaru mohl právě Visconti ohrozit, ale Izaguirre si vítězství nenechal vzít.

„Byla to náročná etapa od začátku do konce. Už od prvního kilometru se jelo hrozně rychle. Za tohle vítězství jsem opravdu velmi rád,“ usmál se vítěz v cíli.

Poprvé ve své kariéře se raduje z triumfu na Grand Tour, ba co víc, poprvé vítězí v závodě elitní kategorie World Tour. Na druhém místě dojel Visconti, třetí Sánchez.

Lucemburský cyklista Bob Jungels v růžovém dresu pro vedoucího muže Gira

Na čtvrtém místě se ztrátou dvanácti vteřin dovezl do cíle skupinu favoritů Enrico Battaglin. Desátý v ní dojel také Bob Jungels, který tak i do nedělní etapy letošního Gira vjede v růžovém dresu pro lídra závodu.

Těsně za skupinou velkých favoritů dorazil do cíle i Jan Hirt na 36. příčce se ztrátou šestadvaceti vteřin. Michal Schlegel byl v cíli 110. a Jan Bárta, který se na začátku etapy objevil v úniku, nakonec skončil na 179. místě.

Jak se vše odehrálo

Sobotní osmá etapa Gira by se dala rozdělit do dvou polovin. Úvodních 85 kilometrů z Molfetta totiž vedlo podél pobřeží severně od Bari a bylo plochých jako palačinka.

To druhá polovina až do cílového Paschici byla soustem pro klasikáře. Zahájilo ji desetikilometrové stoupání druhé kategorie Monte Sant ́Angelo. Odtud pak silnice neustále klesala a zase stoupala.

NA STARTU. Start osmé etapy Gira d´Italia.

NA STARTU. Start osmé etapy Gira d ́Italia.

Na posledních 46 kilometrech už sice žádné hodnocené stoupání nebylo ale „až do cíle je to velmi klikatá cesta,“ upozorňovali sami pořadatelé.

Vždyť šest kilometrů před cílem ještě čekal výjezd na Coppa del Fornano a kilometr a půl před páskou se silnice znovu zvedla, posledních 400 metrů bylo dokonce ve dvanáctiprocentním sklonu.

Osmá etapa Gira d´Italia.

Osmá etapa Gira d ́Italia.

„Jsou tady skvělí cyklisté, ale žádný Gilbertova typu. I proto to podle mě bude hodně otevřená etapa,“ myslel si Matt White, sportovní ředitel Oriky. „A bude také nebezpečná. Musíte jet na vítězství, abyste se vyhnuli problémům a zůstali vepředu,“ upozorňoval Tejay van Garderen.

White měl pravdu, byla to otevřená etapa od úvodních metrů.

Jen co cyklisté po půl jedné vyrazili, od začátku se začalo z pelotonu nastupovat. Na trase podél pobřeží hrál roli i boční vítr, který peloton několikrát roztrhl, za úvodní hodinu cyklisté ujeli 52 kilometrů.

Z hlavního pole se nakonec oddělil nejpočetnější únik letošního ročníku, který čítal šestnáct jmen. Kromě Jana Bárty v něm jeli třeba vítěz první etapy a týmový kolega českého cyklisty Lukas Pöstlberger, také vítěz šesté etapy Laurent Dillier nebo Luis Leon Sánchez.

13.května 2017 v 13:45, příspěvek archivován: 13.května 2017 v 17:38

#Giro100 now we've a break w/ @JanBarta84 & 12 other riders. @muehlberger_94 & @Poesti_92 are in the chasing group! https://t.co/IR8nBGsiHR

Problémem bylo, že spousta stájí v úniku neměla žádného cyklistu, a tak maximální náskok šestnáctky činil dvě minuty. Na úvodním kopci dne se pak vedoucí skupina rozdělila, sám vpřed upaloval Sánchez, naopak někteří cyklisté se propadli zpátky do pelotonu, mezi nimi i Bárta.

Po úvodní vrchařské prémii se vytvořila nová grupa uprchlíků, čítající tentokrát patnáct jmen, připojil se do ní třeba i skvělý klasikář Giovanni Visconti nebo Valerio Conti, který v průběžném pořadí ztrácel jen dvě minuty.

I proto začal čtyřminutový náskok rychle stahovat tým růžového muže – Quick-Step. Když manko kleslo pod dvě minuty, rozhodli se Visconti s Contim vedoucí skupinu trochu zeštíhlit. Po jejich nástupu s nimi zůstali jen Sánchez, Gregor Mühlberger z Bory a Gorka Izagirre z Movistaru.

Mühlberger ale neustálé nástupy dvou Italů nevydržel a vepředu tak zůstalo pouze kvarteto, které pospolu dojelo až do posledního kilometru.

A když Conti upadl a Visconti nedokázal porazit Izaguirra, čekání Itálie na prvního domácího vítěze se prodloužilo – letos už na rekordních devět etap.

V neděli cyklisty na Giru čeká druhý horský dojezd letošního ročníku – výstup na slavný Blockhaus, kde v roce 1967 vyhrál Eddy Merckx svou vůbec první etapu s horským finišem na Grand Tour.

Cyklistický závod Giro d'Italia

(Molfetta - Peschici, 189 km)

- 8. etapa: 1. G. Izagirre (Šp./Movistar) 4:24:59, 2. Visconti (It./Bahrajn Merida) -5, 3. L. Sánchez (Šp./Astana) -10, 4. Battaglin (It./LottoNL), 5. Woods (Kan./Cannondale), 6. Pinot (Fr./FDJ), 7. Nibali (It./Bahrajn Merida), 8. A. Yates (Brit./Orica), 9. Kruijswijk (Niz./LottoNL), 10. Jungels (Luc./Quick-Step) všichni -12, ...36. Hirt -26, 110. Schlegel (oba ČR/CCC) -9:37, 179. Bárta (ČR/Bora) -13:23.

Průběžné pořadí: 1. Jungels 38:21:18, 2. Thomas (Brit./Sky) -6, 3. A. Yates, 4. Nibali, 5. Pozzovivo (It./AG2R), 6. Dumoulin (Niz./Sunweb), 7. Quintana (Kol./Movistar), 8. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 9. Amador (Kost./Movistar), 10. Pinot všichni -10, ...33. Hirt -6:43, 94. Schlegel -34:17, 179. Bárta -1:06:02.Najdete na iDNES.czmobilní verze