Změna ve vedení Gira: Quintana střídá Dumoulina. Hirt už je čtrnáctý

Nový majitel růžového dresu po 19. etapě Gira. Polibky od hostesek si užívá Nairo Quintana. | foto: AP

26 2017
Ještě ve čtvrteční etapě si dojížděl každý nástup, pak zase sám poodjížděl svým velkým rivalům – Nairu Quintanovi a Vincenzu Nibalimu. Páteční etapa Gira d ́Italia ale ukázala jiného Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista prožíval nejtěžší chvíle celého Gira a přišel o růžový dres. Jan Hirt dojel do cíle spolu s největšími favority a posunul se už na čtrnáctou příčku, z vítězství se raduje Mikel Landa.

„Doufám, že oba ztratí pódium v Miláně. Za to bych byl opravdu šťastný,“ řekl na adresu Vincenza Nibaliho a Naira Quintany po čtvrteční etapě Tom Dumoulin. Nelíbilo se mu, že s ním dvojice nechtěla v závěrečném stoupání spolupracovat.

„Možná je trochu namyšlený. Vždyť taky může ztratit pódium, může se stát všechno,“ kontroval zase Nibali.

A že se toho v páteční etapě dělo.

26.května 2017 v 13:52, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:42

Dumoulin is in that second peloton at the bottom; a minute or so ahead, Nibali, Quintana and Pinot are in the front split #Giro100 https://t.co/ygAJS3GKBm

Už 130 kilometrů před cílem zaútočili a virtuálně z růžové Toma Dumoulina vysvlékali Nairo Quintana s Vincenzem Nibalim.

Fotogalerie

Peloton se rozdělil na dvě skupiny, mezi kterými byl chvíli dokonce minutový odstup. Ten ještě dokázal růžový muž zlikvidovat.

Na posledním stoupání dne – při výjezdu na Piancavallu ale Dumoulin prožil nejtěžší chvíle celého Gira. Hned co se silnice zvedla, vlál na konci skupiny favoritů.

Zatímco tempo skupiny navyšoval Winner Anacona z Movistaru spolu s Frankem Pellizottim z Bahrain Meridy, on vzadu trpěl. Bidonem si poléval hlavu a viditelně zpomaloval. Stáhli se k němu týmoví kolegové Georg Preidler a Simon Geschke.

Osm kilometrů před cílem už na to byl ale Motýlek z Maastrichtu sám.

Dál držel půlminutový odstup na skupinu s Quintanou a Nibalim a snažil se limitovat ztráty. Vepředu mezitím odskočil Thibaut Pinot, za ním se vydali Ilnur Zakarin s Domenikem Pozzovivem, Quintana s Nibalim zůstávali pohromadě. V této skupině se dál skvěle držel i Jan Hirt.

Na posledních pěti kilometrech se sklon stoupání zmírnil a Nibaliho s Quintanou od Dumoulina vzdalovali José Rojas s Giovannim Viscontim – předtím šlapající v úniku.

Do cíle nakonec dorazili o minutu a devět vteřin před dosavadním lídrem závodu.

A to znamenalo jediné – bude se převlíkat.

26.května 2017 v 17:35, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:42

Nairo in rosa #Giro100 https://t.co/esQoXWOIEq

Před posledními dvěma etapami stého ročníku Gira d ́Italia tak závod vede Quintana s 38 sekundovým náskokem na Dumoulina. Dalších deset vteřin ztrácí Nibali čtvrtý Pinot má manko 53 vteřin!

„Měl jsem špatné nohy od startu. Udělal jsem nováčkovskou chybu, kdy jsem jel ve sjezdu na chvostu balíku a Movistar začal tahat. Musel jsem ze sebe vydat maximum, abych se vrátil zpět, a v posledním stoupání už jsem jen limitoval ztráty. To se mi ještě docela povedlo,“ řekl v cíli nizozemský cyklista.

Spolu s Quintanou a Nibalim dorazil do cíle znovu skvělý Jan Hirt na 19. příčce.

Český cyklista se tak posunul už na čtrnácté místo v průběžném pořadí, když přeskočil Daria Catalda s Andrejem Amadorem. Na třináctého Maxima Monforta ztrácí tři minuty.

Osm minut před ním se opět jednou odehrávala bitva o vítězství v etapě.

Už 21 kilometrů před cílem se z osmnáctičlenného úniku vydali vpřed Luis Leon Sánchez s Rudy Molardem. Pod Piancavallu přijížděli se čtyřiceti vteřinami k dobru a jen co se silnice zvedla, Sánchez Molardovi začal odjíždět.

Ve skupině za ním se mezitím o tempo staral Sebastian Henao, který Sáncheze postupně dojížděl. Vpřed vyrazili Rui Costa, za ním Mikel Landa a Pierre Rolland.

Na nástup cyklisty Sky 10 kilometrů před cílem ale neměl nikdo odpověď. Landa postupně zvyšoval náskok na Rollanda s Costou až na téměř dvě minuty. v

Po druhých místech v úterní a čtvrteční etapě sedmadvacetiletému Baskovi tentokrát v závěrečných metrech nikdo nepřekážel. Cílem projel s rukama nad hlavou a za ním se dojetím rozplakal.

Jak se vše odehrálo

Po čtvrteční slovní přestřelce se Tom Dumoulin s Vincenzem Nibalimem sešli před startem páteční etapy u společného rozhovoru pro italskou televizi Rai. A světe div se, usmívali se.

„Měli bychom nechat promlouvat naše nohy na silnici. Řekl jsem v emocích něco, co nebylo dobré a za co se omlouvám. Neprokázal jsem oběma dost respektu,“ omlouval růžový muž.

„Aspoň měla média co řešit,“ usmál se zase Ital.

TAK ZASE KAMARÁDI? Tom Dumoulin (vlevo) s Vincenzem Nibalim na startu 19. etapy...

TAK ZASE KAMARÁDI? Tom Dumoulin (vlevo) s Vincenzem Nibalim na startu 19. etapy Gira d ́Italia.

Válka slov byla zažehnána.

Po dvanácté hodině se cyklisté vydali na 175 kilometrů dlouhou pouť – na předposlední horskou etapu stého ročníku Gira.

Nabízela hned po startu stoupání třetí kategorie Kreuzbergpass, v polovině etapy pak „dvojkový“ Sella Chianzutan a na úplný závěr výjezd na Pincavallo – patnáctikilometrové stoupání, které je nejprudší v úvodní části, kde je i 14procentní maximum.

Devatenáctá etapa Gira d´Italia.

Devatenáctá etapa Gira d ́Italia.

Na úvodních kilometrech se okamžitě vytvořil čtrnáctičlenný únik, ve kterém jeli i Pierre Rolland, Rui Costa, Jürgen van den Broeck nebo José Herrada. Čtrnáctka si chvíli po startu vypracovala až šestiminutový náskok, pak se ale v pelotonu stalo ...

... co vlastně?

Podle jedné teorie byl jen Dumoulin nachytán v zadní části pelotonu. Podle jiné, o kterou se opírala i italská televize Rai, měl nizozemský cyklista zastavit u krajnice kvůli další toaletní pauze, když okamžitě na čele zaútočili cyklisté Bahrain Meridy a Movistaru.

Televize zmíněný moment nezachytila, přímý přenos začal až v momentě, kdy byly obě skupiny rozděleny a tak až Dumoulin v cíli musel přiznat, že to byla jeho nováčkovská chyba, ve které ho dva největší rivalové nachytali.

V první skupině šlapal kromě Nibaliho a Quintanova týmu i Pinotův FDJ nebo Zakarinova Kaťuša. S Dumoulinem naopak zůstávali Adam Yates z Oriky a Steven Kruijswijk z LottoNL-Jumbo.

Začala naháněná – chvíli byl odstup mezi oběma grupami přes jednu minutu a Quintana tak Dumoulina vysvlékal z růžové. Pak se ale nůžky začaly zase zavírat, až na druhém stoupání dne na Sella Chianzutan Dumoulinovu skupinu dotáhl k té Quintanově Adam Yates.

Dávno už byl pohlcen úvodní únik dne a závod začal nanovo. Skupina favoritů, čítající v té době přibližně 20 jmen, úplně zastavila, vrátil se tak do ní i Jan Hirt.

Mezitím se tvořil i nový únik dne – tentokrát osmnáctičlenný i s Mikelem Landou, Giovannim Viscontim nebo znovu s Rollandem a Costou. Postupně si vypracoval až dvanáctiminutový náskok a bylo jasné, že o vítězi etapy se rozhodne právě ve vedoucí skupině.

26.května 2017 v 17:03, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:43

Never give up! Bravo @MikelLandaMeana! #Giro100 https://t.co/qpicBVlQId

A byl to Mikel Landa, kdo se na třetí pokus dočkal alespoň etapového prvenství.

Za ním mezitím od úvodu stoupání trpěl Dumoulin, který se snažil zmírnit ztrátu na své největší konkurenty.

Růžový dres přesto ztratil.

Giro má dva dny před koncem nového lídra – Naira Quintanu.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

San Candido/Innichen - Piancavallo, 191 km

19. etapa: 1. Landa (Šp./Sky) 4:53:00, 2. Costa (Portug./SAE Team Emirates) -1:49, 3. Rolland (Fr./Cannondale) -1:54, 4. Bilbao (Šp./Astana) -2:12, 5. Henao (Kol./Sky) -3:06, 6. Šalunov (Rus./Gazprom), 7. L. Sánchez (Šp./Astana) oba -3:51, 8. Busato (It./Wilier Triestina), 9. Rota (It./Bardiani Valvole) oba -5:05, 10. Koševoj (Běl./Wilier Triestina) -6:44, ...19. Hirt -8:23, 110. Schlegel (oba ČR/CCC), 132. Bárta (ČR/Bora) oba -28:11.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 85:02:40, 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -38, 3. Nibali (It./Bahrajn Merida) -43, 4. Pinot (Fr./FDJ) -53, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -1:21, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -1:30, 7. Mollema (Niz./Trek Segafredo) -2:48, 8. A. Yates (Brit./Orica) -6:35, 9. Jungels (Luc./Quick-Step) -7:03, 10. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -7:37, 11. Formolo (It./Cannondale) -8:37, 12. Polanc (Slo./UAE) -14:13, 13. Monfort (Bel./Lotto Soudal) -14:32, 14. 14. Hirt -17:38, 15. Cataldo (It./Astana) -19:15, 16. Reichenbach (Fr./FDJ) -26:04, 17. Landa -31:44, 18. Konrad (Rak./Bora) -32:39, 19. Dupont (Fr./AG2R) -33:22, 20.Amador (Kost./Movistar) -33:37,...50. Schlegel -1:58:43, 128. Bárta -3:51:56.

 

Nejčtenější

Potřebuju větší svaly, ví Krpálek. Z pětisekundového finále se poučil

Český judista Lukáš Krpálek na mistrovství světa v Baku.

VIDEO Už přes dekádu vládne českému judu. Před pár dny to pouze potvrdily výsledky ankety Judista roku....

Skvělé! Pilot Šonka je mistrem světa letecké série Red Bull Air Race

Akrobatický pilot Martin Šonka

Akrobatický pilot Martin Šonka je mistrem světa letecké série Red Bull Air Race. K velkému úspěchu...

Tak vysokou výhru jsem nečekal, připustil po premiéře Hapal

Trenér slovenské reprezentace Pavel Hapal v zápase s Ukrajinou.

Takřka ideální premiéru na lavičce slovenských fotbalistů prožil v pátek trenér Pavel Hapal. Český...

Zacha vymazal nulu na svém kontě, pálil i Chytil. Rittich vychytal výhru

Leon Draisaitl z Edmontonu zkouší vyzrát na Davida Ritticha v brance Calgary.

VIDEO Po dvanácti zápasech bez bodu se hokejový útočník Pavel Zacha konečně dočkal prvního zápisu sezony....

Sparta znovu selhala, Kometa padla v Hradci. První zůstává Liberec

Momentka z extraligového utkání mezi Hradcem  Králové a Kometou Brno.

Lídrem hokejové Tipsport extraligy zůstává po 20. kole Liberec - Bílí Tygři si upevnili pozici po...

Další z rubriky

Spokojený Ťoupalík: Po pádu jsem byl pobouchaný, čtvrté místo beru

Český cyklokrosař Jakub Ťoupalík na trati v Táboře před vítězem závodu juniorů...

Už dva týdny před Světovým pohárem cyklokrosařů v Táboře český reprezentační trenér Petr Dlask...

OBRAZEM: Suverénní triumf, skoky i zatmění. To byl cyklokrosový Tábor

Holanďan Mathieu Van Der Poel během závodu Světového poháru v Táboře.

Světový pohár v cyklokrosu v Táboře českým jezdcům medaile nepřinesl. Svou třídu potvrdil Nizozemec...

Patnáctý Boroš: Lapal jsem po dechu, v závěru jsem musel zvolnit

Michael Boroš během závodu světového poháru v Táboře.

Na domácí trati se chtěl předvést. O nejlepší desítce hovořil jako o povinnosti. A taky se v ní...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz