Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dumoulin i přes střevní potíže udržel růžový dres. Hirt dojel jedenáctý

Vincenzo Nibali (vpravo) a Mikel Landa v závěru královské etapy Gira. | foto: AP

23 2017
Říkalo se o ní, že je královská. A královská šestnáctá etapa stého ročníku Gira d ́Italia skutečně byla. Nabídla vše. Český souboj o vítězství v etapě díky Janu Hirtovi i drama v boji o růžový dres kvůli střevním potížím Toma Dumoulina, který i přesto maglia rosu uhájil. Úžasný den pak korunoval Vincenzo Nibali prvním italským vítězstvím.

„Počítám s tím, že to bude den plný utrpení,“ říkal Tom Dumoulin v pondělí o volném dni. Kdyby tak jen tušil...

Dvaatřicet kilometrů před cílem totiž přišel moment, který se vepíše do stoleté historie italské Grand Tour. Moment, na který se bude ještě dlouho vzpomínat a který se bude dlouho rozebírat.

Ze skupiny favoritů totiž u krajnice zastavil růžový muž a jal se svlíkat si dres. Důvod? Zřejmý, postihly ho střevní potíže.

23.května 2017 v 16:06, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:36

VIDEO: When you've gotta go... you've gotta go... Natural break woe for Tom Dumoulin in stage 16 of the #Giro100 https://t.co/IPP7AJQP15

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

When you've gotta go... you've gotta go... Natural break woe for Tom Dumoulin in stage 16 of the #Giro100 https://t.co/IPP7AJQP15

Mezi favority na chvíli zavládlo příměří. Nizozemský cyklista se vrátil na kolo, ale ztrácel víc než minutu. Možná si v tu chvíli vzpomněl, jak v nedělní etapě po pádu Naira Quintany zpomalil peloton a počkal, až se do něj Kolumbijec vrátí.

Tentokrát se nic podobného nestalo. Skupina favoritů čekala sotva pět minut, než začaly týmy Bahrain Merida s Movistarem znovu tvrdit tempo, což hned na Twitteru zkritizoval Leopoled König. „Fair play s respektem už v cyklistice definitivně nemají místo,“ napsal.

23.května 2017 v 16:27, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:56

Fair play and respect definitely gone in cycling #giro2017

Podobně jako předloni na španělské Vueltě, i tentokrát tak Motýlek z Maastrichtu zůstal osamocen bez jakékoliv týmové podpory. Ale tentokrát to nevzdal.

Na dálku začala jeho brilantní přetahovaná s Quintanovou skupinou, ve které při výjezdu na Umbrailpass zůstali jen Vincenzo Nibali, Domenico Pozzovivo a Ilnur Zakarin.

Z minuty byla minuta a půl, na vrcholu stoupání dvě. Do cíle pak stylem kamikadze sjížděl Žralok Nibali, který dostihl posledního přeživšího z úniku – Mikela Landu. Spolu pak vjížděli do závěrečného kilometru.

ON-LINE REPORTÁŽ

Královskou šestnáctou etapu Gira jsme sledovali v on-line reportáži.

Posledními prudkými zatáčkami provedl dvojici cyklista týmu Sky, ale v té poslední nechal Nibalimu až příliš prostoru. Toho Nibali využil. Ve spurtu dvou hodně unavených mužů byl tím šťastnějším.

Zachránil tak Itálii, která se raduje z prvního vítězství svého cyklisty na stém Giru. „Byla to etapa, která měla všechno. Spoustu stoupání, klesání, nakonec i spurt s Mikelem Landou. Nemyslel jsem na to, že bych mohl být prvním italským vítězem. Jsem rád, že jsme ukázali, jak silný tým máme,“ hodnotil po etapě Nibali.

O dvanáct vteřin za nimi dorazil do cíle Quintana, za ním se trousili další. Ale čekalo se na jediného muže – muže v růžovém.

A Dumoulin předvedl, že má srdce závodníka. Do cíle dorazil se ztrátou 2:18 minuty a o 31 vteřin udržel růžový dres před kolumbijským vrchařem. Třetí Nibali ztrátí 1:12 minuty.

23.května 2017 v 17:09, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:44

.@tom_dumoulin takes the Maglia Rosa after stage 16 #Giro100 https://t.co/9eCtQtR6iX

„Měl jsem střevní problémy, musel jsem zastavit, protože už jsem to nemohl vydržet. Začal jsem to cítit už při sjezdu ze Stelvia, a pak jsem už opravdu nemohl pokračovat. Musel jsem bojovat, bojovat a bojovat, abych dojel do cíle, což se nakonec povedlo. Ale dneska jsem velmi zklamaný,“ přiznal stále růžový muž závodu.

Famózní výkon předvedli i dva čeští cyklisté v barvách polské stáje CCC.

Už při výjezdu na Mortirolo se do 25členného úniku zapojil Jan Hirt. Z pětadvacítky se následně stala osmička, šestka a nakonec trojka nejsilnějších – Landa, Hirt a Steven Kruijswijk.

Spolu pak šlapali na Umbrailpass – poslední vrchol dne nahánění Quintanovou skupinou. Nejprve odpadl nizozemský cyklista a na nástup Landy nakonec nestačil ani český cyklista, který do cílového Bormia nakonec dojel ve skupině spolu s Thibautem Pinotem na jedenáctém místě.

Celkově si Hirt polepšil už na šestnáctou příčku.

Dlouho byl vidět i jednadvacetiletý Michal Schlegel, který se až do posledního stoupání držel ve skupině favoritů. Do cíle dojel nakonec jako osmadvacátý a poskočil na sedmou příčku v klasifikaci do 25 let.

Jak se vše odehrálo

„Šílená, ale krásná.“ Tak popsal šestnáctou etapu letošního Gira d ́Italia španělský cyklista Omar Fraile. A přesně taková byla.

Silnice s číslem 39 se obvykle používá jako hlavní přístupová cesta k italským Alpám z Bergama a Lombardské nížiny. Vede do Apriky, Tirana a Bormia a taky vede vzhůru, vzhůru až k Passo dello Stelvio. Tentokrát byla „devětatřicítka“ bránou do pekla, hostila královskou etapu Gira d ́Italia s přízviskem – pokus o zlomení Toma Dumoulina.

A její start byl trochu zavádějící. Z Rovetty totiž vedl z kopce. Ale jen do chvíle, než etapa ukázala svou pravou tvář. Tvář obávaného Mortirola. „Je to královské stoupání v Evropě,“ řekl o něm vítěz Vuelty z roku 1987 Lucho Herrera.

Královná 16. etapa Gira d´Italia vede přes zlověstné Mortirolo a dvakrát přes...

Sedmnáct těch méně náročných mortirolských kilometrů (jelo se z druhé strany) v téměř sedmi procentech bylo ideálním předkrmem před hlavním chodem – dvojitým Stelviem.

Na místo, kde žijí cyklističtí bohové, se cyklisté nejprve škrábali z italské strany do 2 758 metrů nad mořem, kde ležela letošní Cima Coppi – nejvyšší bod ročníku. Poté na osmnáct kilometrů zmizeli do Švýcarska, odkud přes Umbrailpass začali stoupat znovu, tentokrát do 2 502 metrů. A v závěru ještě čekal nepříjemný sjezd do lyžařského střediska v Bormiu.

Na startu v Rovettě cyklisté minutou ticha uctili památku tragicky zesnulého šampiona MotoGP Nickyho Haydena, triatlonistky Julie Viellehnerová i obětí sebevražedného útoku v Mancheseteru.

Těsně po půl jedenácté se pak 174 jezdců vydalo do nejtěžší zkoušky letošního ročníku, vstříc téměř šesti tisícům nastoupaných metrů.

Za první hodinu ujeli závodníci 50 kilometrů, až poté se vytvořila pětadvacetičlenná skupina i se třemi muži Movistaru, včetně Andreje Amadora (devátý celkově). Byl v ní i Laurens ten Dam ze Sunwebu nebo Steven Kruijswijk (desátý celkově). A nechyběli ani čtyři muži Sky – Mikel Landa, Vysil Kiryjenka, Sebastian Henao a Philip Deignan.

23.května 2017 v 12:58, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:45

.@LLEONSANCHEZ is first over the top of Mortirolo, the climb dedicated to Michele Scarponi. #Giro100 https://t.co/fo8FAVWKq7

To už cyklisté stoupali na Mortirolo, kde si do úniku doskočil i Jan Hirt, vzadu se mezitím o tempo hlavního balíku staral tým Sunweb s Chadem Hagou na čele.

Na úvodní prémii dne věnované památce Michele Scarponiho vyjel jako první jeho týmový kolega Luis Leon Sánchez, kterému maximální počet bodů do vrchařské prémie přenechal i Omar Fraile, druhý muž klasifikace o krále hor.

Únik měl v tu chvíli dvouminutový náskok, který konstantním tempem udržoval Kiryjenka, než si v polovině prvního výjezdu na Stelvio vystoupil. To se úniknuvší skupina začala dělit, vepředu zůstala osmička nejlepších, včetně Amadora, Landy, Kruijswijka a také Hirta.

Těsně pod vrcholem si do ní doskočil ještě Winner Anacona a Movistar tak byl vepředu znovu ve třech s náskokem dvou minut. Pro Cimu Coppi – vrchařskou prémii nejvyššího bodu Gira – si následně dojel Landa.

V prořídlé skupině favoritů tažené Erosem Capecchim už růžový muž neměl žádného svého domestika, naopak se v ní stále skvěle držel mladičký Michal Schlegel.

Ve sjezdu ze Stelvia se na chvíli vedoucí skupina rozpojila. Amadora s Landou ale pětice Hirt, Kruijswijk, Anton, Deignan a Anacona znovu dojela a náskok na skupinu favoritů poprvé vzrostl nad tři minuty.

23.května 2017 v 16:05, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:46

#Giro100 Hirt and Landa joined @s_kruijswijk https://t.co/msuQuj8K3D

Ale jen na chvíli, protože v údolí pod Stelviem vedoucí sedmička přestala jet a pod výjezdem na Umbrailpass se náskok znovu zcvrkl.

Zatímco Dumoulin těsně před nájezdem do posledního stoupání dne řešil nepříjemné střevní potíže, vepředu mezitím Landa ujížděl všem svým kumpánům z úniku, včetně hrdě se bijícího Jana Hirta.

Osamoceně pak Bask vyjel až na vrchol Umbrailpassu, přesto se z vítězství neradoval.

Itálii v šestnácté etapě spasil Žralok z Messiny.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

Rovetta - Bormio, 222 km

16. etapa: 1. Nibali (It./Bahrajn Merida) 6:24:22, 2. Landa (Šp./Sky) stejný čas, 3. Quintana (Kol./Movistar) -12, 4. Pozzovivo (It./AG2R) -24, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -34, 6. Formolo (It./Cannondale) -1:26, 7. Mollema (Niz./Trek Segafredo), 8. Jungels (Luc./Quick-Step), 9. A. Yates (Brit./Orica), 10. Pinot (Fr./FDJ), 11. Hirt (ČR/CCC) všichni -1:35 ...28. Schlegel (oba ČR/CCC) -13:10, 98. Bárta (ČR/Bora) -47:08.

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin (Niz./Sunweb) 70:14:48, 2. Quintana -31, 3. Nibali -1:12, 4. Pinot -2:38, 5. Zakarin -2:40, 6. Pozzovivo -3:05, 7. Mollema -3:49, 8. Jungels -4:35, 9. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -6:20, 10. A. Yates -7:00, ...16. Hirt -19:02, 36. Schlegel -1:07:33, 142. Bárta -3:06:26.Vuelta 2018

73. ročník Vuelta a España se koná od 25. srpna a 16. září 2018 a je tradičním zakončením cyklistické Grand Tour. Během 21 etap jezdci urazí 3 271 kilometrů s cílem v Madridu.

Favorité Vuelty 2018:

Richie Porte, Wilco KeldermanSimon Yates, Nairo Quintana, Rigoberto Uran, Thibaut Pinot

Nejčtenější

Vrbu velmi uznávám. Ale Liga mistrů? To mě fakt naštval, vzpomíná Sluckij

Ruský trenér Leonid Sluckij v zápase s Českem.

V úterý začíná fotbalová Liga mistrů, ve středu do ní vstoupí český šampion. Znovu po pěti letech...

Nový život a Berdychovy současné starosti: Musím přivézt rajčata

Tomáš Berdych (vlevo) na tiskové konferenci v Praze.

Před třemi měsíci zmizel z kurtů. Ztratil se z očí fanouškům. Vypařil se z médií. Nejlepší český...Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

VIDEO Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin...

Překvapivé selhání Manchesteru City, jiní favorité v Lize mistrů vítězili

Útočník Sergio Agüero (vlevo) se v utkání Ligy mistrů rve o balon s Jasonem...

VIDEO Ve druhém utkání „plzeňské“ skupiny G uspěl Real Madrid proti AS Řím. A velkoklubům se dařilo i...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Plzeňský kouč Pavel Vrba sleduje duel Ligy mistrů proti CSKA Moskva.

VIDEO Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení...

Další z rubriky

Souboj generací: Yates vs. Valverde. Nastal čas královské etapy Vuelty

Simon Yates (vlevo) a Alejandro Valverde na startu 19. etapy Vulety.

Andorra La Vella (Od našeho zpravodaje) Když Alejandro Valverde v roce 2002 ve 22 letech debutoval na Vueltě, desetiletý Simon Yates se na...

Hra kočky s myší - a vítězem je myš. Jak si uprchlíci pohráli i se Saganem

FINIŠ. Belgický cyklista Jelle Wallays (v červeném) při závěrečném spurtu 18....

Lleida (Od našeho zpravodaje) Vidět ve sprinterské etapě dojet únik až do cíle, navzdory enormní snaze pelotonu na posledních...

Nová španělská perla. Další Contador? Chci být první Enric Mas

KRÁL. Enric Mas ovládl královskou etapu Vueltu. Takovou měl radost.

Když byl menší, hrál si na Alberta Contadora. Tajně doufal, že by se jednou mohl aspoň zčásti...Najdete na iDNES.cz