Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Giro chce odletět za oceán. V budoucnu by mohlo startovat ve Washingtonu

TUDY ZA ROK. A V BUDOUCNU? Rus Denis Meňšov, letošní vítěz Gira, by se mohl dožít startu ve Washingtonu. | foto: AP

4 2009
Už tu bylo San Marino v roce 1965 jako vůbec první zahraniční místo startu cyklistického Gira d´Italia. Za rok se zase růžové etapy rozjedou z Amsterdamu, kde příjezd pelotonu významem srovnávají s královskou svatbou v roce 2002. Budoucnost možná přinese ještě větší pecku - start za oceánem.

Italské třítýdenní martyrium by jednou mohlo odstartovat třeba před Bílým domem. Hostitelské role úvodních etap se totiž chce zhostit starosta americké metropole Adrian Fenty, sám velký cyklista, který se v kondici udržuje účastmi v triatlonech.

Šlo by tak o historicky první start mimo evropský kontinent.

"Nějakou dobu jsme se myšlenkou odstartovat Giro na americkém kontinentu zabývali," svěřil se ředitel závodu Angelo Zomegnan italskému deníku La Gazzetta dello Sport. "Až teď jsme ale zaznamenali vážný zájem ze strany Washingtonu."

Pokud by závod opravdu za oceánem odstartoval, dvě nebo tři etapy by mohly kroužit po východním pobřeží - s možností etapového cíle ve Philadelphii, místě, kde se jelo mistrovství světa, nebo cílem v New Yorku.

Žádný z tří velkých etapových monumentů nikdy mimo Evropu nestartoval. K realizaci odvážné vize ale asi nedojde. Hlavními potížemi pořadatelské společnosti RCS by byla finanční nákladnost, čas nutný k přepravě celého cirkusu Gira a časový posun. Let z New yorku do Milána totiž trvá osm hodin a zahrnuje šestihodinový časový posun.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze