Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Giant liga uctila zesnulého Šimůnka. Pro triumf pak spurtoval Raboň

František Raboň | foto: Reuters

13 2010
Minutou ticha vzdali před startem středečního 13. dílu kriterijního seriálu Giant liga cyklisté hold zesnulé legendě a plzeňskému rodákovi Radomíru Šimůnkovi. Byl mezi nimi i plzeňský odchovanec František Raboň, člen profesionální stáje HTC Columbia.

Raboň se právě vrátil z etapového závodu Okolo Polska. "Vysoká úroveň, spousta lidí u tratí, přenosy na Eurosportu," pochvaloval si závodník v rozhovoru pro web Giant ligy.

26letý borec se v Polsku představil už před čtyřmi roky. Tehdy profíci brali závod jako "lážo plážo", vzpomínal. "Myslel jsem, že i letos to tak bude, že se po pěti nedělích, co jsem nezávodil, rozjedu."

Ale vyvedli ho brzo z omylu, první dvě hodiny každé etapy se jelo přes padesát kilometrů v hodině průměr. "Míval jsem problémy, ale po týdnu už to bylo v pohodě," říkal. "Od úterý startuju na Eneco Tour, kde jsou dvě časovky. Snad už bude v nohou rychlost a nějaký výsledek by se zase mohl povést."

Raboň ve středu vyrazil na okruh doubravecké Lopatárny v barvách výběru ČR a dojel si suverénně pro vítězství. "Giant ligu jsem bral jako test před dalším etapákem Eneco Tour," hlásil.

Od prvních metrů se rozjelo tak vysoké tempo, že ze stočlenného pelotonu rychle začali odpadat jednotlivci.

"Závod se jel opačným směrem, a balík tak vůbec nepolevoval. Na delší dobu se prakticky nikomu nepodařilo odskočit. Jezdci navíc tentokrát bodovali v každém kole, nejrychlejší si brali na účet dva a jeden bod," konstatoval Jan Kotal, šéf seriálu.

Jediný, kdo dokázal z rozjetého vlaku ještě poodskočit, byl právě Raboň. Chvíli s ním drželi krok Zelinka, Okrouhlický a Cirkl. Činili se i dráhaři Dukly Kadlec s Dostálem.

A právě Dostál vyhrál i poslední bodovaný spurt, jenž byl ohodnocen 10 body, a vyšvihl se na druhé místo hned za nedostiženého Raboně.

Další díl Giant ligy byl přehlídkou osobností i mezi diváky. Dorazil čtyřnásobný mistr republiky Václav Toman nebo další skvělý silničář Lubor Tesař. Na okruhu pak kroužili i paralympionici Ježek, Starka a Bouška.Najdete na iDNES.czmobilní verze