Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Gétéčka“ možná v Brně pojedou naposledy. Enge se chce doma ukázat

Závody GT slibují atraktivní podívanou - ilustrační foto. | foto: Petr Gabriel

21 2010
Aston Martin, Lamborghini, Maserati, Corvette. "Diváci mají ojedinělou možnost vidět takové skvosty v akci," říká neznámější český automobilový závodník Tomáš Enge před víkendovým mistrovstvím světa FIA GT v Brně.

Tato akce trvající od pátku do neděle je jednou z největších perel sezony, vždyť automobilové seriály s puncem mistrovství světa se jezdí pouze čtyři, na Masarykově okruhu jsou z toho k vidění jen dva.

A právě vozy Grand Tourismo nabízejí v mnoha ohledech nejzajímavější podívanou. "Závody jsou hlavně velmi vyrovnané, k čemuž přispívají váhové handicapy na základě předchozích výsledků. Závod navíc trvá jen jednu hodinu, takže se jezdí hodně tvrdě. A v půlce se vymění jezdci i pneumatiky," přibližuje Enge, co ze soupeření "gétéček" dělá strhující podívanou.

On sám se ji pro české diváky pokusí ještě opepřit bojem o nejvyšší příčky. "Domácí závod pro mě znamená něco speciálního a jako jediný český jezdec udělám maximum, aby můj tým uspěl. Chceme bojovat o umístění v první pětce," oznamuje Enge. V závodě se představí také dva Slováci Ján Daniš a Štefan Rosina, podkategorii GT3 pojede Čech Martin Matzke.

"Gétéčka" loni v Brně k vidění nebyla a příští rok už možná znovu nebudou. "I když letos hostíme dvě automobilová a dvě motocyklová mistrovství světa, stát nás nepodpoří ani korunou. Jde přitom o finančně velmi náročné akce, tento závod je pro nás třeba prodělečný a musíme ho uhradit z jiných zdrojů," sděluje ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová.

"Snažíme se divákům vyjít vstříc, zároveň společně s brněnskými veletrhy jako jediní nějak držíme turistický ruch. Ale je pro nás náročné všechno finančně ustát. Pokud se situace nezmění, je možné, že příští rok se u nás kromě Grand Prix silničních motocyklů žádné závody nepojedou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze