Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prokletí prolomeno. Sagan se dočkal a v duhovém dresu vyhrál Gent-Wevelgem

Peter Sagan (vpravo) přijímá gratulaci od druhého Belgičana Sepa Vanmarckeho. | foto: Profimedia.cz

27 2016
Přesně před půl rokem vyhrál Peter Sagan světový šampionát v americkém Richmondu. Od té doby čekal na okamžik, kdy bude moct znovu zvednout ruce nad hlavu. Až v neděli se ho na belgické worldtourovské klasice Gent-Wevelgem dočkal. Ve spurtu čtyřčlenné skupiny, kterou marně stíhal i Zdeněk Štybar s Etixxem, si poradil s Cancellarou a slaví první vítězství sezony.

Až se chce říct, že to Etixx zase prokaučoval.

Třicet kilometrů před cílem přišel poslední kopec Kemmelberg, po něm se vepředu se oddělila čtyřčlenná skupina s Cancellarou, Saganem, Vanmarckem a Kuzněcovem, který byl v úniku už před stoupáním. Modrý dres belgické stáje chyběl.

Co naplat, že pak šestice se Štybarem v čele zatínala při stahování manka zuby, na silné kvarteto vepředu to stejně nestačilo.

27.března 2016 v 17:02, příspěvek archivován: 27.března 2016 v 18:13

Five Etixx - Quick-Step riders chasing Cancellara, Sagan, Vanmarcke and Kuznetsov. #GWE Go go go!!!!

Přitom o tempo se dělili převážně jen Cancellara se Saganem, zato Vanmarcke s Kuzněcovem se jen vezli. I tak se náskok nezmenšoval, naopak, postupně rostl na dvacet, třicet, dokonce čtyřicet vteřin! Deset kilometrů před cílem už to byla třičtvrtě minuta a bylo jasné, že o vítězi 78. ročníku belgické klasiky se rozhodne právě mezi vedoucí čtveřicí.

Jistě, papírově nejrychlejším mužem byl jednoznačně slovenský mistr světa. Ale kolikrát už v podobné situaci byl a kolikrát mu to nakonec nevyšlo?

Na posledních dvou kilometrech už šlo spíše o dráhařské taktizování, nikdo nechtěl jít do spurtu z prvního místa.

Nakonec to nevydržel ruský cyklista, který měl mít pro závěr pošetřených nejvíce sil. A hned za ním vypálil Sagan. Chvilku si ho nasál, sto metrů před cílem si vybočil a spurtoval vstříc druhému vítězství na této klasice. Vyhrál zde už před třemi roky. Druhý dojel Sep Vanmarcke, třetí byl Rus Kuzněcov. Na Fabiana Cancellaru, který odpracoval vepředu velké penzum práce, tentokrát zbylo nepopulární čtvrté místo.

Zdeněk Štybar do cíle dorazil jako šestačtyřicátý se ztrátou 6:16 spolu s kolegou Matteo Trentinem.

Když ani týmová časovka nestačí

Na 243 kilometrech z Gentu do Wevelgemu čekalo v neděli na cyklisty celkem 10 bergů. Ten poslední – Kemmelberg – pak 34 kilometrů před cílem s až 23 procentním sklonem!

„Gent-Wevelgem pro mě bude asi náročnější než E3 Harelbeke. Finiš sedí více sólovým útokům a není snadné všechny hlídat,“ říkal před startem Peter Sagan.

Zdeněk Štybar byl před startem prvního monumentu sezony dobře naladěn.

Zdeněk Štybar marně stíhal vedoucí čtveřici.

Možná si i vzpomenete, jak loni cyklisty z kol doslova shazoval déšť s prudkým větrem. Letos se nic podobného nekonalo, vítr sice byl, ale ne až tak brutální. A tak se hned po startu dopředu vydala čtveřice Brutt, Westra, Rickaert s českým cyklistou Josefem Černým z CCC. Později se k nim přidal ještě Švýcar Pellaud a společně si vypracovali až 11 minutový náskok.

To už se ale hlavní pole začalo trhat na několik menších skupin. V té první byl chvíli z Etixxu pouze Boonen, zbytek včetně Zdeňka Štybara byl součástí druhé skupiny s třicetisekundovou ztrátou. Nakonec i s pomocí Treku, kterému zůstal vzadu Cancellara, se obě skupiny znovu spojily a rapidně snižovaly náskok vedoucí pětice, až ji stáhli úplně. V tu chvíli do cíle chybělo 80 kilometrů a několik menších skupin se snažilo vytvoříš si alespoň minimální náskok.

Povedlo se to až Rusovi Kuzněcovovi 50 kilometrů před cílem, který na závěrečný kopec Kemmelberg vjížděl s půlminutovým náskokem. Za ním nahoru vyjeli nejrychleji Cancellara se Saganem, hned za nimi byl Štybar s Vanmarckem a van Avermaetem, kousek ztrácel Rowe.

Zatímco Vanmarcke si to do vedoucího dua, které už mezitím pohltilo i ruského cyklistu, docvakl, Štybar naopak s van Avermaetem a Rowem ztrácel. Chvíli se snažili vedoucí čtveřici dojet, ale tahle stíhačka byla marná, a tak se nechali pohltit v tu chvíli asi 30hlavým polem.

V tu chvíli na jeho čele rozjela pětice Štybar, Terpstra, Boonen, Vandenbergh a Trentin týmovou časovku s jediným cílem – dotáhnout balík pohromadě až do cíle, kde v nejlepším případě vyhraje mladý Kolumbijec Gaviria.

27.března 2016 v 17:54, příspěvek archivován: 27.března 2016 v 18:14

.@petosagan wins @GentWevelgem !!! pic.twitter.com/iwoIxeNi87

Ale ani celý kvintet belgické stáje na stahování Cancellary se Saganem, kteří se vepředu točili nejvíc, nestačil.

Náskok naopak postupně rostl až na třičtvrtě minutu, což vedoucí čtveřici stačilo.

Finiš si už pak šestadvacetiletý Slovák pohlídal a po půl roce mohl zase slavit. „Jsem hrozně šťastný, že jsem konečně v duhovém dresu vyhrál. Věděli, že když se cítím dobře, tak jsem rychlý. A já se dneska cítil skvěle, takže vítězství přišlo,“ líčil spokojený vítěz.

Stíhací skupinu nakonec do cíle přivezl Francouz Démare, který před týdnem vyhrál první Monument sezony - Milán-San Remo.

Gent-Wevelgem

klasika, World Tour, 242,8 km

1. Sagan (SR/Tinkoff) 5:55:16, 2. Vanmarcke (Belg./Lotto NL-Jumbo), 3. Kuzněcov (Rus./Kaťuša) 4. Cancellara (Švýc./Trek-Segafredo) všichni stejný čas, 5. Démare (Fr./FDJ), 6. Gaviria (Kol./Etixx-Quick-Step) oba -12, ...46. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -6:16, 76. Černý (ČR/CCC) -11:11.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze