Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gehm často mlčí, avšak v sedle koncertuje

13 2003
Pardubice - Bál se Peter Gehm v cílové rovince o vítězství? "Ne, na strach mi nezbýval čas," řekl. Prožil víkend v rytmu kvapíku. V sobotu ještě exceloval v italském Meranu. Dvakrát tam startoval, dvakrát zvítězil a usedl za volant. Cestu do Pardubic stihl za sedm hodin. Po půlnoci už se hlásil na recepci hotelu Labe. Stopy únavy? Rychle je zahnal.

"Noční přesuny patří k mé práci." Ze sauny vyšel v neděli dopoledne s bojovou náladou. "Chci mít úspěšnost 110 procent," vtipkoval. Ve druhém dostihu spadl z Comte. Do stájí kráčel zablácený se sedlem v ruce. Ale to byla jediná kaňka na kráse.

"Ve Velké předvedl koncert," prohlásil Čestmír Olehla, trenér Registany. V Německu je Gehm překážkovou jedničkou, v kontinentální Evropě patří do elitní desítky. Pro Olehlu pracoval poprvé před pěti lety.

"Sháněl jsem jezdce, který by v Pardubicích dokázal konkurovat Pepíkovi Váňovi," vzpomínal. Gehmova premiéra v roce 1998 skončila neslavně. V Ceně Vltavy zabloudil s Lateránem, byl diskvalifikován.

Musel Pardubice poznat. "Už umí i Váňovy zkratky. Na Hadí příkop najíždějí oba stejnou stopou," upozornil Olehla.

Do sedla Registany nemusel třiatřicetiletého žokeje nutit. Sám o ni požádal. V meranském Grand Premiu ji loni přivedl do cíle pátou a Olehlovi řekl: "Jednou bych ji chtěl sedlat i ve Velké."

Také šampionova manželka Petra byla jezdkyní, dosáhla třiceti vítězství. Nyní pracuje jako trenérka. "Máme dva kluky: Patricka a Pascala. Když mám volno, chodím s nimi rybařit. Občas si zahraju i squash, jezdím na kole," prozradil Gehm. Zbytek života vyplňují koně.

Je příliš sebevědomý a zahleděný do sebe, traduje se o něm. Olehla namítá: "Spousta Čechů neumí německy, proto jim možná Peter připadá odměřený." Pravda, Gehm moc nemluví. "Ale Lester Piggott byl stejný," připomíná legendárního anglického žokeje.

"Peter není tak nafoukaný jako Angličani," soudí Josef Vraný, Gehmův český manažer. "A není ani tak drahý." Stojí šestkrát tolik, co nejlepší čeští žokejové: 180 eur startovného za Velkou pardubickou, 130 eur za běžné dostihy. Plus prémie za umístění.

Po dostihu se Gehm umí i rozparádit. "Vloni ho Holčák zničil slivovicí," vzpomíná Vraný na oslavu triumfu v sedle Maskula. Ale nejradši má becherovku. "Ta česká je lepší než německá."

O 113. Velké pardubické více ZDE

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze