Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec závodů, ne běhání, loučí se legenda s rukou zkřivenou od učebnic

Etiopský běžec Haile Gebrselassie | foto: Reuters

12 2015
Každé ráno mu budík zvonil v půl šesté a Haile Gebrselassie nazouval tenisky. "Den bez tréninku byl pro mě jako den bez jídla," říkával. To bylo tajemství jeho úspěchu i toho, proč byl ve světě respektován a obdivován. Dlouhý příběh běžeckého velikána však skončil, už nikdy nechce závodit, honit minuty a sekundy. Legendární vytrvalec ohlásil: Končím kariéru.

Svůj záměr s odchodem ohlásil 42letý Etiopan už před pěti lety, kdy se musel ráno před startem maratonu v New Yorku odhlásit kvůli zánětu v koleni. O pár měsíců později se však vrátil, odhodlaný jako dřív. Kvalifikace na olympiádu v Londýně na maraton i dráhovou desítku mu sice utekla, ale ovládl pak Great Scottish Run v Glasgowě a potřetí v řadě také půlmaraton ve Vídni.

V neděli, kdy jako šestnáctý dorazil do cíle Great Manchester Run, který pětkrát předtím vyhrál, své rozhodnutí zopakoval: Už nikdy víc. „Loučím se závodním běháním, nikoliv běháním. Nemůžu přestat běhat, je to můj život,“ řekl pro BBC.

Nejdřív závod odběhl s elitním polem a pak se na 10kilometrovou trať vydal ještě jednou, s amatéry. „Jsem tak rád, že jsem mohl skončit právě tady,“ řekl na konci svého zamilovaného závodu. „Věděl jsem, že tento bude můj poslední.“

Během 23 let kariéry získal dvě zlaté olympijské medaile, osm titulů mistra světa a vytvořil 27 světových rekordů. „Mám za sebou neuvěřitelných 23 let v atletice,“ řekl Gebrselassie a dál chce se svým zamilovaným sportem zůstat v kontaktu jako jeho ambasador.

Gebrselassie vyšel z typického běžeckého prostředí na náhorních plošinách v Etiopii. Pochází z deseti dětí a deset kilometrů běhal ráno do školy, stejnou štreku domů. Možná odtud pramení jeho poznávací běžecká postava, levou ruku má zkroucenou, jako by i dnes držel v rukou učebnice.

Jeho jméno se poprvé učili vyslovovat v roce 1993, kdy ve dvaceti získal první ze čtyř titulů na dráhové desítce. Pak přidal 61 etiopských rekordů od osmistovky po maraton, stejně tak vytvořil hromadu světových rekordů, na dráze i mimo ni. Dodnes zůstává nejrychlejším mužem planety v závodě na 20 kilometrů a hodinovce.

Z výdělků postavil první kino v Addis Abebě, pak se angažoval v realitách a koupil půdu pro pěstování kávy, která je pro Etiopii hlavní exportní komoditou. Vlastní hotel, je distributorem automobilů a zaměstnává víc než 100 lidí. „Já věřím v akci a běh je akce,“ říkal. „V byznysu musíte plánovat a čekat. Ale učím se trpělivosti.“

Jednou taky vyjádřil svou chuť vstoupit do politiky, ale co je hlavní - kdykoliv bude mít čas, nazuje tenisky a vyrazí za svou láskou.

„Nikdy nepřestanu běhat!“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze