Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V ringu tluče soupeře, v komiksech si Pernica střílí třeba z Hitlera

Zdeněk Pernica | foto: Archiv Zdeňka Pernici

25 2014
Co mají společného herecká legenda Jean-Paul Belmondo, nechvalně proslulý nacistický diktátor Adolf Hitler nebo postavička Večerníčka z oblíbeného pořadu pro děti? Známé postavy propojil v Gaunyho primitivních komiksech brněnský boxer Zdeněk Pernica, který je známý pod přezdívkou Gauny.

Od boxu odbočil k umění teprve nedávno. Dnes už má na Facebooku, kde svá dílka zveřejňuje, přes 1 500 příznivců a fanoušci mu každým dnem přibývají. K tvoření komiksů ho přivedlo bojové umění.

"Na trénincích jsem pořád fotil někoho unaveného a zpoceného, pohrál si s fotkama v aplikaci v telefonu a vypustil je na Facebook," popisuje své začátky Pernica. Vtipné snímky měly úspěch, a tak boxer fotil dál i mimo brány tělocvičny.

V jeho komiksech se objevuje různorodá směska lidí. Bývalý prezident Václav Havel, zlatý slavík Karel Gott nebo svalnatý exguvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Nevyhýbá se ale ani kontroverznějším postavám a tématům. V hlavní roli se v komiksech často objevuje nacistický vůdce Adolf Hitler.

Gaunyho primitivní komiksy

"Hitler se jako záporňák do komiksů hodí," myslí si boxer. Kritiky se nebojí, spoléhá na to, že Češi mají smysl pro humor. "Hodně lidí se narážkám na Hitlera zasměje, ale chápu, že se některým jako záporná postava nemusí líbit," říká sedmadvacetiletý Pernica.

Jeho oblíbencem je naopak filmový dobrodruh a kaskadér Jean-Paul Belmondo. V komiksech ho znázorňuje jako svého kamaráda a parťáka. "Belmondo je podle mě velký frajer a na herce takového kalibru bychom neměli zapomenout," pěje ódy na svého favorita.

Komiksové postavy se v blízké době chystá obměnit, aby se lidé nenudili. "Nějakou zábavnou historickou nebo zápornou postavu ale pořád hledám," říká Pernica. Nyní zveřejňuje jeden až dva komiksy denně a nastolené tempo by si přál udržet.

Pro inspiraci sleduje třeba Martyho frky založené na podobném stylu. "Martyho frky jsou pecka. Je to přesně ten styl humoru, který mi sedí," říká. Sleduje i aktuální kauzy, které hýbou společností. "Nejdřív jsem si témata vybíral náhodně, ale teď už dělám komiksů čím dál víc, a všímám si i aktualit."

Do komiksu poskládá čtyři fotky, do bublin vloží slova a výsledek vyvěsí na Facebook. Díky aplikaci v mobilu mu to zabere sotva deset minut. "Chci, aby komiksy byly krátké a výstižné," dodává.

Dvojnásobného mistra republiky v kickboxu příjemně překvapily pozitivní ohlasy, kterých se Gaunyho primitivní komiksy dočkaly. "Ohlasy lidí jsou větší, než jsem čekal. Zpočátku jsem komiksy tvořil jen pro hrstku lidí, pak se má základna fanoušků rozrostla a jsem rád, že můj primitivní humor pořád někoho zajímá," je spokojený.

Úspěch měla i jeho první výstava v baru Zelenej sud, kde svá dílka představil před měsícem. "Vernisáž i výstava se moc povedly, bylo narváno," vzpomíná s úsměvem.

Pernica však má stále napilno i v ringu, kde od moderních bojových umění přešel ke klasickému boxu. A po loňské úspěšné premiéře si vedl zdatně i minulý víkend při brněnském galavečeru Kings of the Ring, v němž porazil Chorvata Gorana Boroviče. "Je o dost zkušenější než já, takže je to pro mě velký skalp," pochvaloval si.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze