Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byla jsem taková dezorientovaná, říká Soukalová. Ale na štafetu se těším

Gabriela Soukalová | foto: Český biatlon, Petr Slavík

2 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Po středečním tréninku na Holmenkollenu nebyla naladěna právě nejlépe. „No, moc dobré to nebylo. Ani nevím, co říct. Prostě to někdy nejde,“ svěřovala se Gabriela Soukalová.

V čem byl problém?

„Já nevím. Běžecky ani střelecky se mi dneska vůbec nedařilo. Podmínky byly opravdu těžké, vítr se hodně točil. Popravdě jsem z toho byla taková dezorientovaná.“.

Do Osla přijela jako suverénní vedoucí závodnice Světového poháru. Se smíšenou štafetou tu bude ve čtvrtek obhajovat titul mistrů světa, sama si navíc loni přivezla z Kontiolahti stříbro z vytrvalostního závodu.

Přitom tehdy na tom byla v průběhu sezony mnohem hůře než letos.

„Ale loni taky od Darjy Domračevové čekali, že bude na mistrovství světa jezdit skvěle a nakonec tam neměla jedinou medaili,“ připomene.

Rozhodně to však neznamená, že by v nitru Soukalové nyní bujela pesimistická nálada. Nemíní ji připustit. Zvlášť když občas nejen u ní platí pravidlo, že čím větší rozpaky panují nad posledním tréninkem, tím lépe se potom daří při závodě.

„Přesně tak,“ přitaká. „Proto z toho nebudu dělat nějaké závěry. Jeden den se cítím skvěle, jako třeba v úterý, a další den je to o něco horší. Ale na závod se těším úplně stejně jako kdykoliv jindy.“

Při soustředění na Pokljuce se ani Soukalové nevyhnuly bacily, které rozsévaly v týmu střevní chřipku, v jejím případě však měla jeden z klidnějších průběhů, projevující se pouze mírně zvýšenou teplotou. Na rozdíl od Ondřeje Moravce nic, co by mělo výrazněji narušit přípravu.

Tlak, který na české biatlonistce spočívá jakožto majitelce žlutého čísla ze Světového poháru, snáší zatím bez výraznějších potíží.

„Tlak je takový, jaký si ho člověk připustí,“ říká. „Zatím mi nepřipadá jiný než v průběhu sezony.“

A HONEM PRYČ. Gabriela Soukalová opouští střelnici.

Před rokem v Kontiolahti: tak bojovala na trati smíšené štafety. Z ležky právě odjíždí první, těsně před Darjou Domračevovou.

Ve čtvrtek přebere na druhém úseku štafetu od Veroniky Vítkové, pak vyšle do toho třetího Michala Šlesingra. Jen finišman bude jiný než před rokem, Michal Krčmář zaskočí za Ondřeje Moravce.

„Na takové věci, jako že obhajujeme zlato, moc nemyslím. Takových už bylo,“ povídá. „Tenhle šampionát je podle mě specifický tím, že se na něj dokáže připravit mnohem širší skupina závodníků než obvykle. Takže konkurence bude ještě větší než na Světových pohárech. Adeptů na cenné kovy je tu spousta. A bude to hodně i o štěstí. Doufáme, že nám všem bude přát.“

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze