Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stůjte, areál je uzavřen. Ale Soukalová utekla i ruským policistům

Hotel v Chanty-Mansijsku, v němž bydleli čeští biatlonisté. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

21 2016
Chanty-Mansijsk (Od našeho zpravodaje) - Policisté se tváří nekompromisně: „Stůjte! Dál nesmíte! Areál je uzavřen.“ Ale s tím ať na Gabrielu Soukalovou nechodí. Protože právě do biatlonového areálu ze svého hotelu míří, jelikož tam má v nedělním odpoledni dohodnutý fototermín.

A tak se nejlepší biatlonistka Světového poháru stranou od hlavního vchodu vrhá na kovovou bariéru a přelézá ji, zatímco tři policisté utíkají za ní a smějící se ženu se snaží stáhnout za nohy zpět.

„Já myslela, že mi snad roztrhnou kombinézu,“ vykládá Soukalová později.

Vítězem je, stejně jako na pohárovém kolbišti, 26letá Češka.

Byl to v neděli bizarní konec dlouhé sezony. Než se odehrála popsaná scénka, prudký vichr nejprve způsobil odklad závěrečného hromadného klání žen. A když na střelnici padl jako podťatý obří stožár s umělým osvětlením, bylo definitivně po závodech. Soukalová, od soboty jistá majitelka velkého glóbu, získala bez dalšího boje svůj už třetí malý glóbus za prvenství v klasifikaci závodů s hromadným startem.

20.března 2016 v 12:50, příspěvek archivován: 21.března 2016 v 06:03

Tenhle sloup, který se ve vichru zřítil na střelnici, za to mohl. Žádný další závod v Chanty Mansijsku, vážení. pic.twitter.com/PAziqIAKxW

Vyrazili jsme poté za ní na rozhovor do hotelu Na sedmi pahorcích, vzdáleného 500 metrů od areálu. Jenže když jsme se vraceli zpět do areálu, vyrostla najednou mezi hotelem a závodištěm neprostupná hráz policistů.

„Dovnitř vás už nepustíme.“

„Proč? Máme v tiskovém středisku všechny věci, rozepsané články. Jsou tam další kolegové.“

„Nelze. Příkaz. Opustili jste koridor. Nikdo zpět dovnitř nesmí,“ zůstávali policisté neoblomní.

Marné bylo přesvědčování. Intervenovali jsme po telefonu u komunikačního ředitele biatlonové unie IBU Peera Langeho, ten pro nás vyslal pracovnice tiskového střediska. Jenže také ty byly na muže v maskáčích krátké.

Fotogalerie

„Zabraňujete nám v práci,“ říkal jsem policistům.

„Naší prací je zadržet vás tady.“

Důvod? „Padlý stožár, odklízí se.“

„Ale střelnice je přece úplně jinde než tiskové středisko.“

Odpověď? Jen mlčení. Nezájem. Rozkaz je v Rusku svatý. Před bariérou se hromadily švýcarské biatlonistky, francouzští i ruští trenéři. Půl hodiny jsme tu mrzli. Po další intervenci u Peera Langeho přišla esemeskou odpověď: „Příkaz pro policisty k vašemu vpuštění do areálu je v procesu.“

Teprve ruský šéf organizačního výboru nám vymohl návrat do tiskového střediska. „A ještě máme povolení provést dovnitř Gabrielu Soukalovou kvůli fotografování,“ oznámily nám ženy z tiskového oddělení.

Telefonoval jsem jí to na hotel.

„Jo, ale na recepci jsou tady davy fanoušků, musím se jimi probít,“ sdělovala. Vtrhnutí fanoušků do hotelového přízemí paradoxně nikdo z policistů nezamezil, patrně byli všichni odveleni k ochraně bariéry.

Soukalová si nakonec usmyslela, že to vyřeší po svém. Vyšla zadním východem, načež absolvovala už popsaný přeskok bariéry a úprk před strážci pořádku.

Vzápětí se s ním pochlubila i fotografům. „Slyšeli jste to? Gabriela utekla ruským policajtům. No, to je zase historka,“ halasil Christian Manzoni, oficiální fotograf biatlonové unie.

Finále v Chanty-Mansijsku bylo ostře střeženou akcí. Zbraně putovaly v cargu, zapečetěném v Oslu, z letiště přímo do hlídaných boxů v areálu. Na jediných dvou přístupových silnicích do města (více jich sem vážně nevede) vznikla kontrolní policejní stanoviště.

„Ta jsou tu vždy?“ ptali jsme se.

„Ne, jen kvůli biatlonu,“ odpovídal náš řidič Miša.

V centru jinak velmi pohledného města, u tanku T-34, dlouhou alej lemovala i výstava fotografií k 85 letům zdejší autonomní oblasti Jugra. Technik pracuje na ropném vrtu. Učitel vykládá látku. Kuchařka připravuje oběd. A všichni dohromady udělají moc. Ústřední motto zní: „Práce je oslavou člověka.“

Práce biatlonistů v sezoně právě končila. Soukalová ji odvedla skvěle. Oslavila český sport a vlastně ani zátarasy ji nakonec nezastavily.

KRÁLOVNA BIATLONOVÉ ZIMY. Česká závodnice Gabriela Soukalová s velkým...

KRÁLOVNA BIATLONOVÉ ZIMY. Česká závodnice Gabriela Soukalová s velkým křišťálovým glóbem

„Jen nevím, jak ty glóby poberu. Vždyť jeden malý váží tak šest kil, je těžší než malorážka. A co potom ten velký. A budu mít nadváhu,“ dumala.

Což však už byl ten úplně nejmenší problém, s nímž se na Sibiři musela potýkat.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze