Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová nestřílela, spala, léčila se. A její velké finále začíná

Gabriela Soukalová během úterního tréninku | foto: Český biatlon, Petr Slavík

17 2016
Chanty-Mansijsk (Od našeho zpravodaje) - Ve středu se v Chanty-Mansijsku mírně oteplilo, zato na střelnici víc foukalo. Rány mnoha biatlonistek létaly mimo terče. „Sezona je vážně dlouhá,“ prohodil na tréninku Zdeněk Vítek, kouč českých biatlonistek. „Únava i určitá roztěkanost hrají roli. Některé holky už jsou tady uvolněnější. Ale zároveň jsou všechny profesionálky. Chtějí tu dobře odvést svoji práci.“

Dvě z nich se uvolnit nemohou. Dvě nejostřeji sledované. Dvě kandidátky velkého glóbu.

Gabriela Soukalová.

A Marie Dorinová-Habertová.

Češka vede o 69 bodů, jenže při škrtech dvou nejhorších výsledků, k nimž na konci sezony podle pravidel dojde, jí zbývá z náskoku jen 34 bodů.

S jakými čísly nastoupí

Češky a favoritky

3 Bescondová (Fr.)

4 Jurlovová (Rus.)

10 Wiererová (It.)

11 Dahlmeierová (Něm.)

13 CHARVÁTOVÁ

15 Dunkleeová (USA)

17 Mäkäräinenová (Fin.)

19 Dorinová-Habertová (Fr.)

27 Hildebrandová (Něm.)

33 Pidhrušná (Ukr.)

38 SOUKALOVÁ

41 Džymová (Ukr.)

44 Gužiková (Pol.)

49 VÍTKOVÁ

56 JISLOVÁ

73 TOMEŠOVÁ

Startuje 80 biatlonistek. Ze světové špičky chybí mistryně světa ve sprintu Eckhoffová (Nor.) a domácí Podčufarovová.

Ve čtvrtek ve 14.15 českého času finále Světového poháru v Chanty-Mansijsku začíná. Ženy stanou na startu sprintu, Češka ve žlutočerveném dresu jako osmatřicátá, Francouzka už s číslem 19.

Většina trenérů nasadilo své nejlepší do první losované skupiny, výjimku tvořili Češi, Ukrajinci a Poláci, kteří mají jedničky svých týmů ve druhé skupině.

V sobotu ve 12.45 pak čeká ženy stíhací závod. V neděli od 10.20 závod hromadný. Večer poté dojde v městském divadle na předávání glóbů.

Jenže komu?

Dorinová-Habertová při středečním tréninku nejprve pálí vedle. Udělá vleže dvě chyby, potom jednu. Teprve pak vybílí na svém stavu všech pět terčů.

Naopak Gabriela Soukalová... ta se na střelnici ani neukáže. Po dohodě s Vítkem si jde jen na půl hodiny zalyžovat a opět mizí na hotelu.

„Je trochu načatá a bolí ji v krku,“ vysvětluje Vítek. „Do neděle měla v Oslu těžké závody, pak jsme se hned přesouvali do Ruska. I proto může být rozbitá a rozsypaná. Bolí jí v podstatě celé tělo. Ale ten pocit se zlepšuje. Snad se trochu srovná.“

Už v úterý ji odeslal z tréninku předčasně.

Hotel Na sedmi pahorcích. Přechodný domov šesti nejúspěšnějších týmů ve...

Hotel, který obývá v Chanty-Mansijsku česká i francouzská reprezentace, stojí hned u tratí pohárového finále.

„Nastřelila si tehdy čtyři položky, načež jsme zjistili, že to dál nemá význam. Gábinino tělo nefungovalo, jak mělo.“

Šlo o jediné čtyři položky, které Soukalová tento týden na Sibiři před sprintem odstřílela.

Malý glóbus - sprint

1. SOUKALOVÁ 359
2. Dorinová-Habertová 305
3. Wiererová 287
4. Pidhrušná 263
5. Mäkäräinenová 249
6. Hildebrandová 245
7. VÍTKOVÁ 238
8. Dahlmeierová 200

Soukalová stačí k jistotě malého glóbu za sprint získat dnes 6 bodů za 35. místo. Při případné rovnosti bodů by v její prospěch oproti Dorinové rozhodl větší počet umístění na vyšších místech

Při léčbě se musí držet antidopingových pravidel. Lékař Vladimír Dobeš byl s týmem v Oslu, na finále je vybavil lékárnou. Konzultují s ním na dálku. „Co máme, to používáme. Imunitační léky a cumladla na krk. Strepsilsy a tak. Ale už toho moc nemáme,“ tvrdí Vítek. Lékárna na šampionátu prořídla kromě jiného i kvůli nemoci Evy Puskarčíkové.

K boji o velký glóbus nyní Soukalová nutně potřebuje, aby jí vydrželo tělo. Ovšem nejen to.

„Co rozhodne, Marie?“

Dorinová-Habertová, v obličeji po tréninku celá červená, vztyčí prst a ukáže jím na své čelo. „Všechny jsme ke konci zimy unavené. Cokoliv se může stát. Rozhodne se to v hlavě,“ povídá.

Každý den Soukalová v Rusku extrémně dlouho spí. Vyčerpaný organismus si žádá své.

Aby se nemusela ohlížet na výsledky své protivnice, potřebuje česká biatlonistka k jistotě velkého glóbu jedno druhé a dvě třetí místa. Bude to nejspíš ještě velká matematická hra.

V Chanty-Mansijsku se už pilně trénuje.

MONSTRÓZNÍ. Toto slovo vystihuje ocelové konstrukce tratí v areálu v Chanty-Mansijsku.

„Gábina není na závody stoprocentně připravena,“ ví Vítek. „Ale je velkým bojovníkem. Ví, že musí ještě čtyři dny vydržet a zmáčknout se.“

Šéftrenér Ondřej Rybář, který je v Česku, se mění v psychologa na telefonu. Pro Soukalovou. „A možná taky pro mě,“ pousměje se Vítek.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze