Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fučík zaplaval dva osobáky a teď se chystá do Nizozemska

Tomáš Fučík - Plavec Tomáš Fučík | foto: MF DNES

10 2010
Jihlavský plavec Tomáš Fučík se dostává do skvělé formy. Před mistrovstvím Evropy v krátkém bazénu v Eindhovenu si mimo jiné udělal zastávku i v rodném městě. Zúčastnil se jedenáctého ročníku Axis Cupu, kde získal tři zlata v individuálním závodě a zaplaval dva osobní rekordy.

Hlavním závodem je však prosincový šampionát. "Chci si udělat osobní rekordy, což by znamenalo i české rekordy," prozradil své plány pětadvacetiletý reprezentant.

Máte za sebou další závody před mistrovstvím Evropy. Z jihlavského bazénu jste si vylovil tři individuální zlata. Takže vám závody vyšly podle představ?
Spokojený jsem tak na devadesát procent. Myslím, že mi vyšly všechny starty. Akorát stovku polohovou jsem si představoval trochu rychleji, ale naopak mě překvapily motýlky. Na to, že jsem plaval z plného tréninku, tak dobré.

Na motýlkové padesátce jste si dokonce udělal osobák. Že by šly tyto disciplíny nahoru?
Já doufám, že nejen ten motýlek, ale i všechno ostatní jde nahoru. Dal jsem si osobák i na druhé trati motýlkem, na stovce. Což byl takový můj cíl na těchto závodech. A to se podařilo.

Poslední dobou se vám hodně daří na kratších tratích, což není úplně obvyklé. V čem tkví tajemství úspěchu?
Myslím, že je to dané tím, že jsem plaval z plného tréninku, a jakmile bylo něco delšího než padesátka nebo stovka, tak byla znát tréninková únava.

Říkal jste že jste spokojený na devadesát procent. Těch deset procent nespokojenosti je právě kvůli těm delším tratím?
No. S dvoustovkou polohovou jsem spokojený, tam jsem plaval tak, jak jsem si představoval. Na stovce jsem chtěl plavat rychleji asi o půl vteřinky, ale myslím, že se nic neděje, protože do mistrovství Evropy mám ještě čtrnáct dní. Tak to poladím a bude to dobré.

V Jihlavě jste vyhráli i smíšenou štafetu. Takže to byla taková třešnička na dortu a příjemné završení úspěšného víkendu?
Určitě. Zaslouženě jsme vyhráli. Štafeta z Vídně byla před závodem pasovaná do role favorita. My jsme mile překvapili a všichni čtyři jsme podali vcelku slušné výkony, i když jsme těsně předtím startovali v závodech jednotlivců.

V letošní sezoně se změnila pravidla. Nesmí se používat nové plavky. Vy jste nikdy jejich zastáncem nebyl, tak vám to příliš nevadí, že?
Určitě ne. Já jsem nikdy pro nové celotělové plavky nebyl a myslím, že je tohle rozhodnutí správné, že se plavání vrátilo tam, kde bylo dřív.

Proč se vám rychlé plavky nezamlouvají?
Když se používaly, tak mi přišlo, že už pak nerozhodovalo to, jak závodník plave, ale spíš to, co si obleče. A to mi přijde nespravedlivé.

A jak jste zatím spokojený s dosavadní přípravou?
Připravuju se víceméně od září. Příprava zatím jde tak, jak má. Jsem s ní spokojený na sto procent. Musím to zaklepat, ale zatím jsem neměl žádný tréninkový výpadek, nebyl jsem ani nachlazený. Tak doufám, že to ještě čtrnáct dní vydrží. (smích)

Měsíc před evropským šampionátem máte náročný program. Závodíte každý víkend. Tělo zatím nestávkuje?
Zatím nestávkuje. Tréninkový program je přizpůsobený tomu, že každý víkend závodím. Takže pondělí a úterý mám opravdu jen lehké tréninky. Ve středu a čtvrtek jsem potrénoval něco těžšího, zvedl jsem i něco v posilovně. Jinak to bylo všechno směřované k závodům. Takže si dávám docela pozor, abych se tréninkem a závody nějak nezatavil.

Co vás tedy ještě do ME v Eindhovenu čeká?
Ještě v neděli jedu do Brna na Velkou cenu. Tam už jedu jen poladit formu. Budu závodit jen na stovce znaka. Polohovku už úplně vynechám. Spíš si jen osahám závodní atmosféru a pak už budu jen odpočívat.

Když do mistrovství v Holandsku zbývá čtrnáct dní, tak je na místě se zeptat na vaše ambice. Jaké jsou?
Budu se snažit zaplavat co nejlépe. Chci si udělat osobní rekordy, což by znamenalo i české rekordy. Na jaké to bude stačit umístění, to si netroufám říct. Chtěl bych určitě postoupit do semifinále, a kdyby se povedlo finále, tak by to bylo úplně super.Najdete na iDNES.czmobilní verze